5 Motive pentru care vitamina B este importantă

Am început să iau complexul de vitamină B ca aditivi acum un an, când am intrat în institut. Am citit că aportul de vitamine B este util în situații stresante. De asemenea, știam că femeile care iau pilule contraceptive au nevoie de o cantitate suplimentară de vitamina B6.







5 Motive pentru care vitamina B este importantă
Mai târziu, m-am dus la primirea multivitaminelor care conțin toate cele opt vitamine B, într-o cantitate echilibrată, și eu încă mai trebuie să ia suplimente de vitamine în fiecare zi. Eu fac acest lucru, deoarece, ca un nutritionist, eu știu că vitaminele B sunt implicate in multe reactii biochimice-cheie în organism, și de multe ori lucrează împreună. Acest lucru înseamnă că, dacă am un nivel scăzut de chiar unul dintre vitaminele B, corpul meu nu va funcționa așa cum aș vrea. Nu voi avea energia în volumul de care am nevoie, mă simt oprimat în același timp. Deficitul de vitamina B crește, de asemenea, pentru mine riscul bolilor de inimă, accident vascular cerebral sau chiar cancer. Știu, de asemenea, că dieta mea nu include suficiente surse nutritive de vitamina B, cum ar fi ficatul, fasolea, ouăle, verdele și drojdia de bere. Prin urmare, nu mă aștept să primesc o cantitate suficientă de fiecare tip de vitamină B, chiar și cu varietatea necesară a dietei.

Voi da doar câteva informații despre beneficiile vitaminei B:

Vitamine care împiedică reducerea volumului creierului.

Un studiu a arătat că persoanele în vârstă cu B12 sub nivelul mediu al vitaminei sunt de șase ori mai multe șanse de a prezenta simptome de contracție a creierului, un semn precoce al tulburărilor cognitive și de Alzheimer. Chiar dacă nivelul de vitamina B12 este mai mare decât de obicei, lipsa acesteia este exclusă și, parcă, corespunde normei - totuși capacitatea cognitivă la vârstnici poate tinde să scadă. Vitamina B12 este necesară pentru menținerea tecii de mielină grasă, care acoperă și protejează nervii, inclusiv celulele nervoase ale creierului.







Vitaminele B îmbunătățesc funcția nervului.

Aditivii cu vitamine B pot afecta direct neurotransmițătorii importanți, cum ar fi serotonina, norepinefrina, dopamina, acetilcolina și GABA. Două tipuri de vitamină B - acid pantotenic și acid folic - joacă, de asemenea, un rol în funcționarea glandelor suprarenale. Lipsa de vitamina B poate duce la depresie, anxietate și iritabilitate, oboseala, ceata creier, și neuropatie (furnicături și amorțeli la nivelul picioarelor și / sau mâinilor).

Vitamina B vă poate păstra auzul și viziunea la bătrânețe la același nivel.

Aportul suplimentar de acid folic, vitaminele B6 și B12 poate reduce riscul de a dezvolta degenerescența maculară legată de vârstă cu aproape o treime. De asemenea, obținerea unei cantități suficiente de acid folic reduce riscul de pierdere a auzului cu 20% la bărbații în vârstă de 60 de ani și peste. În ambele cazuri, vitaminele B funcționează prin protejarea celor mai mici vase de sânge din retină a ochiului și a urechii interne. Ei fac acest lucru prin reducerea nivelului de homocisteina, un produs secundar al metabolismului proteic incomplet, pentru oppressing vasele sanguine.

Un site unde puteți cumpăra un certificat cu livrare. și, de asemenea, aranja livrarea la Moscova.

Vitaminele B cresc producția de energie și protejează împotriva diabetului.

Cele mai multe vitamine B sunt implicate în descompunerea carbohidrati si grasimi pentru a produce combustibil pentru organismul nostru necesar pentru producerea de energie. Deci, nu este surprinzător faptul că persoanele cu diabet zaharat de tip 2 se simt de multe ori efectul pozitiv de a lua cantități suplimentare de vitamina C. Un studiu a aratat ca suplimentarea tiaminei reduce daunele de la saharozavisimosti in celule cu un impresionant 80%.

Vitamina B previne dezvoltarea malformațiilor congenitale.

Femeile care nu dispun de acid folic în prima lună de sarcină - când nu știu chiar că sunt însărcinate - au mai multe șanse de a avea un copil cu defect de tub neural, cum ar fi spina bifida. Vitaminele din grupul B, cum ar fi acidul folic și B6, sunt implicate în sinteza ADN, reparația și divizarea celulelor, astfel încât acestea joacă un rol atât de important în dezvoltarea fătului. Deficiența acidului folic și a vitaminei B6 este, de asemenea, asociată cu modificări ale ADN care pot fi cauza cancerului.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: