Condiții de muncă dăunătoare pentru bucătari, articole, reviste "afaceri de personal"

Potrivit Comitetului vamal rus, locul de muncă al oricărui angajat ar trebui să fie nu numai bine echipat și organizat, ci și sigur. În prezența factorilor de producție dăunători inevitabili, angajatul trebuie să furnizeze plăți suplimentare și compensații. Acest lucru se aplică tuturor lucrărilor cu pericol crescut.

În acest articol vom analiza ce beneficii și garanții sunt oferite pentru condițiile dăunătoare de lucru ale bucătarilor, cum și cum sunt prezentate:

  • ce condiții de muncă pot fi considerate daunatoare;
  • dacă bucătarul-șef are dreptul la prestații pentru condiții dăunătoare de muncă;
  • evaluarea condițiilor de lucru pentru bucătari.

Ce condiții de muncă pot fi considerate daunatoare

În cazurile în care expunerea la substanțe periculoase sau factori negativi la locul de muncă depășește norma admisă, condițiile de muncă sunt considerate daunatoare - și în astfel de cazuri angajații au dreptul să solicite un anumit tip de compensație.

În grupuri, astfel de condiții pot fi clasificate ca fiind biologice, chimice sau fiziologice:

  • expunerea prelungită la vibrații;
  • sarcină fizică ridicată;
  • nivel ridicat de zgomot;
  • temperatură ridicată sau scăzută;
  • tensiune ridicată a forței de muncă și așa mai departe.

Sunt bucătarii care au dreptul la prestații pentru condiții dăunătoare de muncă

Profesia bucatarului este legata de a treia clasa de nocivitate. Această clasă este atribuită din cauza parametrilor de microclimat incomod: adesea umiditate ridicată și temperatură în zona de lucru. În plus, bucătarul aproape întotdeauna lucrează în picioare sau este în mișcare, ceea ce duce la o creștere a încărcăturii pe picioare.

Potrivit st.117 în secțiunea profesie XLIII «generală a tuturor sectoarelor economiei,“ Lista de magazine, industrii, profesii și locuri de muncă cu condiții de muncă periculoase, munca în care vă dă dreptul la concediu suplimentar și orele de lucru mai scurt de lucru ca bucătar, dă dreptul de a primi zile suplimentare pentru plecare, salariu mai mare și ore reduse de lucru - nu mai mult de 36 de ore.

Pentru a identifica condițiile periculoase și nocive ale muncii la un anumit loc de muncă și a stabili prestațiile prevăzute de lege persoanelor care lucrează în astfel de locuri, angajatorul este obligat să certifice locurile de muncă în funcție de condițiile de muncă.

În acest caz, în cazul în care certificarea a fost dovedit a avea factori de risc sau dăunătoare la locul de muncă, apoi printr-o decizie a Curții Constituționale a Federației Ruse № 135 Despre compensația nu ar trebui să fie stabilită în funcție de partea acestui tip de muncă în lista de ocupații sau nu periculoase.

Condiții de muncă dăunătoare pentru bucătari, articole, reviste

Citiți pe subiect în jurnalul electronic

Evaluarea condițiilor de lucru ale bucătarilor

Specificul muncii bucătarului, pe lângă condițiile dure de lucru, se află și în cerințele sanitare și igienice crescute. Pentru a face acest lucru, trebuie să evaluați locul de muncă, ceea ce va determina complexitatea funcțiilor efectuate, prezența factorilor nocivi și periculoși, nivelul responsabilității personale.

În timpul unei evaluări speciale a condițiilor de lucru bucătar-șef ar trebui să fie luate în considerare nu numai echipamentul potrivit și localizarea echipamentului, dar, de asemenea, organizarea rațională a locului de muncă, respectarea cerințelor de siguranță de igienă și protecție a echipamentelor.

O atenție deosebită trebuie acordată indicatorilor:

  • microclimat;
  • nivelul zgomotului;
  • radiații termice;
  • zona de lucru aeriană;
  • nivelul câmpurilor electromagnetice.

Certificarea locului de muncă al bucătarului trebuie să țină seama de disponibilitatea echipamentelor, echipamentelor și instrumentelor din zona de lucru, care pot duce la vătămări corporale.

Dacă locul de muncă al bucătarului este considerat dăunător de rezultatele certificării, angajatorul este obligat să ia măsuri pentru a elimina factorii nocivi identificați și pentru a crea condiții de muncă sigure. Dacă este imposibil să se creeze astfel de condiții, salariatul ar trebui să beneficieze de compensații, suprataxe și garanții prevăzute de actualele acte legislative.

Fișiere atașate

  • Descrierea postului de bucătar (gol) .doc
  • Formularul nr. 1-T (condițiile de muncă). Informații privind starea condițiilor de muncă și compensația pentru munca cu condiții de muncă dăunătoare și periculoase.xls
  • Descrierea postului de bucătar, luând în considerare cerințele standardului profesional "Cook" (gol) .doc

Rezervat numai pentru abonați

  • Descrierea postului de bucătar (eșantion) .doc
  • Descrierea postului de bucătar, ținând seama de cerințele standardului profesional "Cook" (sample) .doc

Anunțuri privind problemele viitoare