5 Reguli simple, cum să predați precizia copilului, copilul meu

5 Reguli simple, cum să predați precizia copilului, copilul meu

Într-o casă în care sunt copii mici, nu există o ordine ideală. Dar pentru a învăța copilul să înlăture jucăriile și hainele împrăștiate, să monitorizeze curățenia și ajutorul în jurul casei este destul de realistă.







Regula numărul 1: începem mai devreme

Nu vă fie frică să întrebați copilul pentru ajutor, să faceți mai multe sarcini responsabile. Deja în 2-3 ani, copiii trezesc dorința de a ajuta părinții să curețe lucrurile, să spele vasele, să aspire în cameră. Bineînțeles, copilul se ocupă încă de sarcină stufos, poate vărsa apa, arunca ceva. Principalul lucru în acest moment nu este să recunoaștem cea mai comună greșeală: "Oh, haideți, eu sunt mai bine! Doar că ați murdărit totul! "Și acum copilul își amintește deja că mama poate face totul singură și că nu are nevoie de ajutor. Așadar, ajungem la rezultatul opus: copilul nu numai că nu îi va oferi ajutorul, dar tulburarea va deveni pentru el un lucru obișnuit. Nu vă temeți că fiul sau fiica se vor murdări sau că ceva va fi rupt sau turnat, sau ordonarea va fi amânată pentru câteva ore. Treptat, copiii vor învăța să se adapteze independent și să îmbunătățească calitatea. La urma urmei, ei nu au învățat să meargă imediat, ci treptat, practicând în fiecare zi.

Regula 2: Aveți răbdare

Atunci când vesel terci de copii pentru micul dejun se extinde în toate direcțiile, o lingură - în gură, două - jucării, trei - pe masa - dacă să-l certa? Și de ce? Aceasta va provoca doar o altă criză de isterie, starea de spirit va fi stricată, copilul va rămâne foame. Lăsați copilul să se îmbolnăvească, să renunțe la câteva linguri, să hrănească păpușile și mama, chiar să întoarcă placa de câteva ori. Calm, principalul lucru este calmul! La urma urmei, chiar și această situație poate fi folosită pentru totdeauna. Cereți-i fiicei să-l învețe pe păpușoara Masha să țină în mod corespunzător lingura, să spună ursului cum să se comporte la masă. Fiica ta vrea să te hrănească? Bine. Mulțumesc, ea împărtășește cu mama ei, îi pasă de ea. Luați a doua placă: "Și voi împărți cu voi" - și copilul este mulțumit, iar scopul este atins. Cu cât creează mai des condiții pentru ca copilul să se dezvolte de sine, cu atât mai repede el învață totul.







Regula 3: Totul are loc

Ursul „dormit“ sub pat, broasca este „ascunsă“ sub covor, creioane colorate împrăștiate, și păpuși, în general, parada în jurul camerei organizate. Cât de mult acolo pentru a păstra ordine ... Când copilul nostru este încă mic, și fără ea o mulțime de cazuri, și ei știu că tocmai nimic de-a face cu întoarcerea de „prietenii“ lor în spațiu, iar copilul sincer nu poate înțelege de ce mama si tata asa te superi și jura.

În această situație, părinții vor trebui să ia totul în mâinile lor și să rezolve problema. De exemplu, puteți cumpăra sau creați o cutie frumoasă - o casă pentru jucării, în care păpuși, urși, bile, se vor întoarce după odihnă. Învingeți situația: organizați un "petrecere de ceai" pentru prieteni și jucării și discutați în ce moment trebuie să fie deja în locurile lor. "Jucăriile sunt obosite, doresc cu adevărat să se odihnească, îi vom ajuta să ajungă acasă". Copilul va fi fericit să-i ajute pe prietenii săi.

Regula nr. 4: "Apple din pomul de măr"

Tata, întorcându-se de la muncă, aruncă șosete pe podea, iar mama mea nu spăla vasele dimineața. Tatăl meu sa dat peste o mașină rămasă în mijlocul camerei seara: "Ei bine, de câte ori o poți spune! De ce nu puneți jucăriile la loc? "Înainte de a cere ceva de la copil, trebuie să începeți cu voi înșivă. Facem ce trebuie? Copiii noștri repetăm ​​cu mândrie nu numai cuvintele noastre, ci și comportamentul nostru. Nu vom putea să dovedim copiilor noștri folosirea acurateței, dacă vom lăsa la masă, după masă, un pat neinstruit sau mâncăruri. Esti un exemplu de imitație, așa că uitați fraza "O dată, apoi îndepărtați", altfel copilul o va duce repede în funcțiune.

Regula nr. 5: adesea laudăm

Copilul așteaptă o laudă, dar primește următoarea misiune. Nu prea bine, nu? Muncitorul nostru încearcă, ajutându-se, mândru de sine, ceea ce așteaptă de la noi. Asigurați-vă că spuneți cuvinte de recunoștință copilului, încurajați-l pentru mici realizări. Este important pentru el să simtă că ne place comportamentul său, că tatăl și mama lui sunt mândri de el și îl laudă. Atunci mâine va încerca și mai mult.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: