18 Tagged fără a fi nevoie să închidă - olunka ♥ layout de site-uri și e-mailuri

De exemplu, tbody, o etichetă care denotă corpul mesei. Absența lui nu afectează masa, structura, semantica și afișarea pe ecran. Pentru a scrie sau a nu scrie o etichetă similară este o chestiune de gust.







Browserele moderne au propria lor intuiție și sunt capabile să "ghicească" unde designerul de layout a ratat eticheta de închidere și a afișat corect pagina, în ciuda greșelilor și spargerea cozilor de etichete din cod. Cred că acest lucru este mai mult rău decât bine.

Ce este rău este funcția de "ghicit" browserele moderne

a) Începătorii nu văd erori evidente, deoarece browserul le stabilește în zbor. Acest lucru contribuie la stabilirea unor idei eronate despre aspect și semantică;







b) Corecția de eroare "în zbor" previne depanarea codului și căutarea erorilor.

Un exemplu al ultimului punct este cazul pe care l-am întâlnit când am creat html-layout-ul unui e-mail. În browser, aspectul a fost afișat perfect, doar în cazul în care întreaga rețea a fost înregistrată cu o margine cu un pixel, dar cecul nu a dezvăluit ghearele. Când planul a fost încărcat în programul de poștă electronică, două coloane au ieșit din planul tabelului. Mai târziu a existat o greșeală în etichetele de închidere ale coloanelor, dar browserul a corectat această greșeală în sine, era necesar să căutați cu atenție întregul cod pentru a căuta eroarea.

c) XHTML. Artistul de make-up trebuie să fie un perfecționist, etichetele trebuie închise și să păstreze cuiburile corecte pur și simplu pentru că sunt frumoase, corecte, logice și dau încredere. că codul va fi afișat așa cum a fost intenționat, și nu ca "ghicitul" browserului va funcționa.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: