10 modalități de a crește productivitatea de 100 de ori sau de mai multe ori

10 modalități de a crește productivitatea de 100 de ori sau de mai multe ori

În titlu nu există glumă, truc murdar sau exagerare. Voi împărtăși o experiență care a început să se acumuleze într-un moment când am fost în anul al cincilea în două universități, în același timp, în full-time (unul dintre ei a absolvit cu onoruri în zachetke nu a existat nici o evaluare de mai jos „excelent“, în timp ce acesta din urmă nu a primit diplomă numai pe neînțelegere pur), a trebuit astfel să lucreze în trei de lucru oficiale (a trebuit să combine munca unui programator, administrator de sistem cu instrucțiuni pentru șomeri), și nu poate conta cât de multe transforma vreodată diferitele „locuri de muncă ciudat“, după cum s activități de cercetare animalsya, în scopul de a obține în școală absolvent: articole de scris, vorbind la conferințe, a participat și a câștigat la Jocurile Olimpice, și, de asemenea, a construit o relație cu soția lui viitoare (și acest lucru, crede-mă, a fost nevoie de cele mai multe ori).







Această experiență de gestionare a timpului la momentul am avut ocazia în propria lor piele și asigurați-vă că funcționează într-adevăr, iar când a auzit gemete colegii cu privire la ceea ce ei nu au timp pentru unele cursuri, și, în același timp, nu au lucrat , și în plus față de a studia într-o universitate nu a făcut prea mult, a fost doar ridicol.

De atunci a fost o lungă perioadă de timp, în plus față de capacitatea de a face față cu un potop de cazuri (de debit, cu toate acestea, la un moment dat chiar a trebuit în mod conștient să fie tăiate), am învățat să trăiască fără grabă și presiunea timpului, el a început să efectueze cursuri de gestionare a timpului, se bucură de bună reputație în rândul studenților, aceste cursuri împărtășesc experiența mea, cel mai valoros lucru pe care, în opinia mea, constă în faptul că eu nu repovesti sfaturi de la cărți și să vorbesc despre eficacitatea a ceea ce sa întâmplat să-l instalați tine prin încercare și eroare.

Definiți terminologia

Și ce în general ar trebui să fie înțeleasă ca performanță? Într-adevăr, să înțelegem mai întâi conceptul de "productivitate" în raport cu munca. Deschideți Dicționar de Economie și citește: „Productivitatea muncii - rodnicia eficienței activității industriale a oamenilor, măsurată prin numărul de produse (bunuri și servicii) produse în unitatea de timp (oră, schimbare, luna, anul), sau cantitatea de timp petrecut pe unitate de producție. "

Suntem a doua opțiune mai potrivită (după „sau“), și, în plus, atunci când este vorba de proprietate intelectuală, este, de asemenea, să spun câteva unități de produse nepotrivite, astfel încât oferă o definiție în această formă: „Performanța de muncă intelectuală - valoarea timpului petrecut pe performanța unui anumit volum de muncă. "

În același timp, pe măsură ce crește productivitatea, vom însemna reducerea timpului pentru a face același lucru.

Există încă un aspect inexplicabil, dar foarte important: ce ar trebui să însemne "volumul muncii"? Va exista o reducere a timpului de două ori pentru a schimba documentele de la o stivă la alta prin dublarea productivității? De fapt, răspunsul depinde de obiectivele, în cazul în care munca noastră se schimbă teancuri de hârtii, atunci da, există, dar, de obicei, procesul de schimbare problema este secundară în raport cu proiectele noastre majore și direct asupra progreselor înregistrate în punerea în aplicare a proiectelor nu este afectată - atunci nu, va, cel mai bun caz, aceasta ar însemna creștere destul de slabă a productivității, sau nu va afecta deloc, dacă era posibil să se facă fără o piață schimbare.

Prin urmare, ar fi recomandabil să se clarifice și să se prezinte definiția noastră după cum urmează: "Productivitatea muncii intelectuale este cantitatea de timp petrecută pentru a efectua o anumită cantitate de muncă necesară pentru a atinge obiectivele stabilite".

Promise 10 moduri:

De asemenea, vă ajută să vă împărțiți întotdeauna munca în principalele și cele auxiliare. Puteți petrece ore verificând computerul pentru viruși, făcând defragmentare, eliberând spațiu liber pe disc sau căutând un laptop nou - toate acestea, bineînțeles, sunt utile, însă în sine nu conduc la atingerea obiectivelor. Dacă observați că faceți o muncă auxiliară în timp ce cea principală este inactivă, atunci este timpul să opriți și să treceți la lucrul principal.








4. Nu încercați să fugiți în fața motorului și încercați să vă cheltuiți inteligent energia. Uneori, când lucrăm la un proiect, ni se aduc în minte gânduri care vor fi necesare într-o etapă viitoare de lucru, dar acum nu ajută, ci mai degrabă distrag atenția. Dacă a apărut un astfel de gând - scrieți-l într-o listă asociată cu proiectul și o aruncați din cap. Alan Lakeyn sfătuiește în momentele de distragere a atenției și de nefuncționare să vă puneți întrebarea: „Care este cea mai bună utilizare a timpului acum?“, David Allen sfătuiește în permanență să nu piardă din vedere răspunsul la întrebarea - dacă sunt în mod constant te întreabă „Care este următorul pas pentru a lucra la proiect?“ aceste întrebări și găsiți răspunsuri, atunci timpul va fi cheltuit rațional și veți lucra la ceea ce este necesar acum. În plus, oamenii uita de multe ori că este necesar să se ia în considerare nu numai timp, ci și energie, și ei reușesc pentru că se lucra la o oboseală mare de probleme neinsemnate că lucrurile importante pe care nu le pot face, nu din cauza lipsei de timp, ci pentru că nu trebuie să această forță.

Prin distragere se pot adăuga obiecte pasive pentru care s-ar putea accidental „captură“ ochi - reviste, note, CD-uri, deschide o fereastră de browser și alte programe (probabil, ceva ce a lăsat în mod specific la vedere, astfel încât să nu-l uite). Crede-mă, este mai bine să-l elimina din vedere atunci când faci munca decât o cădere nervoasă datorită faptului că atât de multe lucruri a venit și nu au de lucru.


7. Încercați să automatizați operațiunile de rutină. De multe ori, făcând o sută de ori pe zi, aceeași operație ne-am nici măcar nu cred, dar în zadar - în loc de a avea la vânt contoarele suplimentare ale alerga mouse-ului si accident vascular cerebral naschelkivat pe tastatură, puteți petrece ceva timp încercând să facă unele macro sau înregistrați pur și simplu secvența apăsărilor de taste pe care le puteți reda automat prin intermediul unui program special, de exemplu, Autohotkey. Multe operații efectuate cu mouse-ul pot fi efectuate de la tastatură - se dovedește mult mai rapid. Este dificil să vă amintiți comenzile rapide de la tastatură? Imprimați lista și atârnați lângă locul de muncă (mai bine, desigur, nu direct de către dvs., ci undeva pe lateral, pentru a nu distrage atenția).


8. Cut, sau chiar mai bine, în general, elimina conversații inutile. Amintiți-vă: puteți fie să vă conferiți sau să lucrați. Chiar dacă șeful dă instrucțiuni, aceste instrucțiuni nu conduc la promovarea imediată a proiectului, promovarea oferă doar executarea imediată a acțiunilor necesare pentru atingerea obiectivelor proiectului (nu întotdeauna, mintea vă, în conformitate cu instrucțiunile emise). Apropo, întreaga activitate administrativă în sine nu conduce la obiectivul, așa cum se referă la auxiliar, nu activitatea principală - te poți baza pe mine, atunci când spune șeful că palavrageala sa te distrage de la munca (desi eu nu iau nici o obligații suplimentare și nu promiteți să lucrați). Dacă sunteți inițiatorul de conversații inutile, încercați să vă abțină de la rafalele vorbi, amintiți-vă, alții pot asculta doar ca o favoare, dar nu pentru că sunt interesați, sau nu au timp pentru asta.


9. Învățați să faceți rapid o anumită activitate. Dacă lucrați la un calculator și nu dețin o metodă de a atinge dactilografiere, atunci se pierde nu numai timp, dar, de asemenea, sănătatea, energia și banii companiei, care ar angaja pe locul omului tău cu aceleași abilități, dar are un set orb . Sper că acest lucru nu este citit de șeful tău, dar dacă tu ești singurul șef, atunci e timpul să tragi concluzii. Apropo, nu este necesar să-i înlocuiți pe angajați - această abilitate nu este dată de la naștere și chiar și cel mai rapid dactilograf în timp ce a învățat această abilitate. De fapt, este destul de ușor de învățat, trebuie doar să te forțezi să practici cu un program special (sau să fii ca și cursuri). L-am luat două săptămâni, și, deși nu am ajuns încă la perfecțiune în dactilografiere orb, dar eu o pot face fără a uita la tastatura suficient de rapid, permițând în același timp câteva greșeli și cel mai important - pentru a avea timp să stabilească gândurile care vin în minte.

Desigur, în plus față de tastarea rapidă, există mai multe lucrări care pot fi efectuate mult mai rapid decât acum - uneori este necesar de a învăța, uneori, să utilizeze dispozitive mai eficiente, uneori, pur și simplu rearanja mobilierul, nu pentru a rula la imprimantă, și operat cu el ridicându-se de pe scaunul ei.

Este timpul să te uiți în jur și să te gândești la ce altceva poți învăța și ce se poate schimba? Poate folosiți "Windows Explorer" pentru a lucra cu fișiere? Sau există un singur monitor la locul de muncă? Dacă da, atunci este o ocazie să ne gândim la alternative.

10. Și ultimul sfat foarte important: în orice lucrare, este necesar să se asigure productivitatea pe termen lung. și în multe privințe depinde de starea voastră morală și fizică. Amintiți-vă: sănătatea este în primul rând și nu există nicio muncă în lume care ar trebui schimbată pentru sănătate. Dacă nu învățați să lucrați productiv și să nu dați sănătate, prețul unei astfel de "productivități" nu este lipsit de valoare. Unii oameni nu înțeleg pe deplin sensul cuvintelor lui, atunci voi da exemplu mai inteligibil: imaginați-vă că a apelat la firma, care plătește banii pentru ceea ce se îmbolnăvesc, vechi, neajutorat - câți bani sunteți dispus să facă schimb pentru ea? De regulă, oamenii nu sunt deloc de acord cu o astfel de afacere sau numesc o sumă care nu se corelează cu salariul actual. În consecință, devine clar că lucrarea lor actuală nu are niciun motiv de a distruge sănătatea, deoarece nu este oferită nicio compensație echivalentă pentru ea.

Este necesar să vă amintiți despre pauzele regulate, despre nutriția corectă, exercițiile fizice. Nu măriți timpul de lucru disponibil reducând sfârșitul săptămânii. De asemenea, ar trebui să combinați odihna activă și pasivă - prima vă permite să vă relaxați emoțional, dar aceasta poate fi epuizantă fizic, iar a doua (pentru a pur și simplu - să se odihnească) oferă recuperarea puterii fizice.

Sfaturile de mai sus sunt de fapt destul de ușor de învățat, poate că cineva pune întrebări chiar și despre eficacitatea lor, acesta este dreptul lor și nu voi contesta cu ei - în conformitate cu primul paragraf, nu am timp pentru asta. ;)

Vom fi recunoscători dacă împărtășim acest articol:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: