Kuban »-« zenith »

Zenit "din Krasnodar nu a reușit să spargă rezistența localului" Kuban "și să continue căutarea CSKA.

Kuban (Krasnodar) - Zenit (Sankt-Petersburg) - 2: 2

Obiective: Shandau, 2 (1: 0); Dziuba, 44 (1: 1); Shatov, 54 (1: 2); Melgarejo, 64 (2: 2).
Avertismente: Manolev, 29; Khubulov, 31 - Nu, 35; Hulk, 67; Yusupov, 77 de ani.

secții albastru-alb-albastru pentru o lungă perioadă de timp nu știu înfrângerea, dar de Andre Villas-Boas încă ratat „armata“ în campionatul Premier League, la o distanță decentă. Diferența dintre CSKA Moscova și actualul campion al Rusiei de către etapa a 12-a a fost de opt puncte. Cu câteva minute înainte de meciul cu "Kuban" Zenit a aflat că "echipa de armată" a câștigat din nou victoria - de data aceasta a capitulat "Ural". În această situație, victoria în Krasnodar a fost extrem de necesară.

Cu "Spartacus" poate elimina punctele pentru datoriile spre înainte de "Zenith" Dzyuba

„Kuban“, după demisia coborâți-l la partea de jos a clasamentului, antrenorul Dmitri Khokhlov nu a reușit să se împopoțona și prima pentru a învinge „Spartacus“ și apoi surprinde fanii lor în Cupa Rusă, bate Yaroslavl „Shinnik“. Apoi, în campionatul rus a existat o înfrângere de la "Rostov" și o remiză cu "Anji". Aceste rezultate au ajutat echipa de la Krasnodar să urce pe locul 12. Cu toate acestea, pentru a continua lupta pentru un loc în mijlocul mesei, Kubanul a trebuit să se agațe de fiecare punct.

Villas-Boas, care astăzi nu au putut conta din cauza rănilor la apărătorilor cheie Domenico Criscito, Ezequiel Garay și Igor Smolnikova, a fost forțat să amesteci compoziția. Portughezii au decis să elibereze pe teren câțiva medaliști nominali. În centru a părăsit Hulk, Oleg Shatov, Miguel Danny, Axel Witsel, Artur Yusupov și Javi Garcia, care a trebuit să acorde mai multă atenție la apărare. În apărare au apărut Alexander Anyukov, Luis Netu și Nicholas Lombaerts, iar în atac a acționat Artem Dzyuba. Al treilea consecutiv în cadru Villash Boash încredințat Michael Kerzhakov plantate ferm pe banca de rezerve Yuri Lodygina.

Mentor "Kuban" Serghei Tasha a decis să pună la poarta Belenova Alexander, care a ajutat apere apărătorii Roman Bugaev, Stanislav Manolev, Schandau și Igor Armas. În centrul câmpului au apărut Vladislav Kulik, Arsen Khubulov, Mohammed Rabiu, Serghei Țachev și Vladislav Ignatiev. În atac a acționat Lorenzo Melgarho.

În prima repriză, echipele au schimbat obiectivele. Echipa a reușit să deschidă scorul. În al doilea minut, cu o lovitură de pedeapsă Khubulov atârnat pe colțul lung, dar cu capul Schandau a trimis un proiectil în colțul din stânga, forțând predarea Kerzhakov.

"Zenith" după ce golul a curățat mingea, doar pentru a organiza ceva demn poate doar până la minutul 18. Danny a luat proiectilul după confuzia de la poarta lui Belenov, dar a fost împușcat deasupra țintei. Câteva clipe mai târziu jucător, „Kuban“ Tkachev ar putea dubla factura: lovitura sa a trecut pe lângă poartă cadru albastru-alb-albastru. Mai mult, Krasnodar a început să zdrobească mai activ apărarea "Zenith". "Kuban" ar fi putut fi norocos după grevele lui Melgarejo și Tachev, dar oaspeții și-au apărat apărarea.

Albastru-albastru-albastru trezit până la minutul 40. Hulk a lovit ținta, dar lovitura puternică părea destul de periculoasă. Patru minute mai târziu, Artyom Dzyuba a marcat. Totuși Hulk a aruncat în zona de pedeapsă a gazdelor, iar rusul a închis capul transferului brazilian.

Aspectul lui Arshavin

Serghei Semak se înlocuiește cu banc Villas Boas sărbătorește astăzi ziua de naștere sale 38th în timpul pauzei schimbat Xavi Garcia Alexander Ryazantsev, care trebuia să ajute atacul „Zenith“. În minutul 54 albastru-albastru-albastru a construit oa doua minge. "Kuban" a dat proiectilului să ajungă la Oleg Shatov, care sa mișcat ușor și a lovit exact în colț.

Poporul Krasnodar a răspuns după 10 minute. Ryazantsev a făcut o greșeală în salt, după care racheta sa dus la Melgarejo. Paraguayanul a împușcat Kerzhakov și a egalat. Fanii din tribune, simțind că favoritele lor pot câștiga o victorie, i-au dus înainte.

Mai mult, "Zenith" a început să spargă apărarea "Kubanului". Dzyuba în minutul 72 ar fi putut înscrie, luând o coajă în fața golului adversarului, dar nu i sa permis să treacă. După câteva clipe, Danny a ieșit singur cu Belenov și nu a realizat momentul.

În minutul 83 al întâlnirii pe teren a apărut ex-jucător albastru-alb-albastru Andrei Arshavin. A fost primul său meci împotriva lui Zenit. Cu toate acestea, el nu sa arătat nimic și contul a rămas același - 2: 2.

După această remiză, "Zenith" a respins conducerea CSKA Moscova pentru 10 puncte, iar acum apărarea titlului pentru Sankt Petersburg este sub mare întrebare.