• Calendar / Rezultate
  • Tour de France
  • Giro d'Italia
  • Vuelta

În meciul din etapa de grup a Ligii Campionilor, Shakhtar Donetsk a învins Chelsea 2-1 din Londra pe teren.

Această luptă a fost numită în mod drept central în prima zi a rundei a treia. În grupa D, liderii au clarificat relația. Și dacă "Chelsea" în acest rang a sported destul de obișnuit, atunci "Shahhtar" ... În compania cu Londra și Juventus arată un rezultat atât de impresionant - merită foarte mult. Dar, după cum sa dovedit, a fost doar o zicală. Povestea a început mai târziu.

Meciul la Arena Donbass "albastru" a început foarte solid, deranjând lent atacurile lor poziționale. Saloanele Roberto di Matteo au efectuat în mod clar recunoașterea. Și în timp ce pătrundeau în secretele liniei defensive a "mineri", gazdele au luat terenul și au marcat. A fost doar al treilea minut al întâlnirii. Rat a aruncat mingea la Willian, iar revenirea din mâinile lui John Terry controlează balonul cu mare Alex Teixeira într-o lovitură în colțul de departe transformat pentru Petr Cech neberuschimsya.

Fără a întârzia problema într-o cutie lungă, londonezii au avansat cu multă forță. Se pare că mingea le ținea, iar precizia emisiunilor era la o altitudine, iar loviturile asupra țintei lui Andrey Pyatov puteau fi socotite pe degetele unei mâini. Numai înainte, "Chelsea" Fernando Torres a emis, pentru a spune-o ușor, nu cel mai bun meci. În această întâlnire a fost doar o dată aproape de a imprima gol lui Shakhtar, dar portarul acasă a jucat strălucit la ieșire. În ceea ce privește trăsăturile de portar, la ultima rândul său, colegul Solovyov, Pyatov - Cech. Dacă nu ar fi fost portarul ceh, englezul ar fi aruncat o pungă de șir înainte de pauză. Dar jucătorul Tank a tras un balon mort după altul și a lăsat speranța de salvare a echipei, aproape de fluierul final.

Dar nici Cech nu a putut face nimic în minutul 52. Cutoff-ul din centrul terenului Eden Azar a condus la un contraatac care a implicat Adriano și Fernandinho. Acesta din urmă a dat și o forță aproape perfectă și lovitură precisă în colțul inferior al fundului, după care rezultatul a fost efectiv realizat. "Albastru" a scăzut oarecum brusc mâinile lor, iar brazilienii din Donetsk s-au angajat în cele din urmă, lucrurile lor preferate - batjocorind adversarul. "Minerii" au putut și au fost obligați să mărească scorul, dar fie următoarele minuni din cadru au creat Cech, fie mingea după loviturile echipei gazdă a zburat în lapte.

La sfârșitul întâlnirii, jucătorii lui Chelsea au fost onorați la ultimul atac și au reușit să imprime porțile lui Pyatov. În minutul 88 trecerea la pedeapsa Branislav Ivanovich a reușit, care a pus mingea exact în picioarele lui Oscar, iar acesta din urmă a împins golful Șahtiar fără nici o piedică. Cu trei minute adăugate de timp pentru recuperarea de la londonezi, dar nu au putut ajunge chiar la porțile clubului ucrainean la o distanță periculoasă, deși genunchii echipei gazdă au tremurat destul de bine. "Șahtior" a păstrat victoria, ceea ce la adus nu numai la liderii unic ai grupului D, dar a deschis și ușa ucrainenilor în playoff.