5 Recomandări privind gestionarea durerii, ameliorarea durerii, consiliere psihologică

Șoferul de taxi a plăcut să vorbească. Întâlnindu-mă lângă hotelul din Barcelona, ​​a deschis grațios ușa mașinii în fața mea. Confortul primei secunde a fost înlocuit de o durere omniprezentă, care, în opinia mea, nu ar trebui să urmărească plata banilor. Șoferul de taxi mi-a strâns mâna la ușă. Am țipat ca o școală care a aflat că cel mai bun prieten al ei ia luat prietenul, cu care trebuia să meargă la bal. Soferul a fugit mai repede decat Usain Bolt incepe la cursa olimpica. Și acum ce?







Întregul univers sa redus la dimensiunea mâinii mele drepte. Am rătăcit prin recepția hotelului, prefăcând că nu sa întâmplat nimic. Durere dureroasă după impactul ușii din oțel a mașinii pe degete a crescut. Am stins un zâmbet care mi-a amintit de zâmbetul unui maniac și m-am grăbit să ajung la camera mea, care acum mi-a înlocuit cu camera de primire.

N-am îndrăznit să mă uit la mâna mea stinsă. Când încă se uită la ea, sa descoperit că ea era încă în vigoare, dar umflarea rapid de formă frumoasă, și-a făcut o impresie proaspătă de ușa unei mașini. Și apoi mi-am amintit ce fac eu pentru viață.

Hipnoza pentru controlul durerii nu este ceva supranatural. Puteți folosi aceleași tehnici ca și mine pentru a vă controla durerea sau durerea altor persoane.

La început am decis să schimb durerea. închise ochii și concentrându-se pe durere. Am decis să notez durerea cu culoare și primul lucru care mi-a venit în minte a fost culoarea roșie. Apoi i-am atribuit o textura - a fost dur. În imaginația mea, durerea era o formă de trăsnet ramificat.

Există și alte modalități de a modifica durerea. Un bărbat după o vătămare gravă ca urmare a unui accident de motocicletă a suferit dureri în spate și tălpile picioarelor. Nervul spinal a fost aproape complet tăiat. L-am întrebat ce temperatură ar fi această durere dacă nu ar fi durere, ci energie termică. El a răspuns: "Temperatura fierbei." El a recurs la hipnoza pentru a-și imagina cum a coborât această temperatură până la un punct de căldură confortabil și, în cele din urmă, a scăpat de durerea constantă.

Apoi am evaluat durerea pe o scală numerică. Dacă durerea severă a corespuns la 10, am tras pe sentimentele mele 8. Apoi mi-am imaginat durerea se transformă treptat de la roșu aprins la roz pal, iar apoi într-un albastru închis și, în cele din urmă, într-un albastru pal. Am văzut cum marginile zimțate se înmoaie și textura devine mai rotunjită, nu atât de ascuțită. Nivelul durerii a scăzut de la 8 la 6 și nu m-am mai gândit la "durere" și "agonie", ci la numere, forme și culori.

Deci, m-am dus la 6, dar despre tumoare?

Totuși, cu ochii închiși, mi-am imaginat zăpada în trecutul îndepărtat. În mintea imaginilor au apărut, fiindcă eram băiat în zăpadă fără mănuși. Bineînțeles, mâinile au fost înăbușite. Nici măcar nu mi-aș putea lega șireturile și nu mi-am luat cheia de la ușă din buzunar. Imaginând că timpul a fost foarte luminos, am observat că periile ambelor mâini păreau să devină rigide și reci. Apoi mi-am imaginat cum arăta un întreg butoiu de gheață și cu puterea convingerii hipnotice și-a imaginat că mâna unei mâini rănite a fost imersată adânc în acest butoi. Și pentru prima dată după ce am fost prins într-o mână (care sentimente dureroase sunt cauzate de cuvântul "pinch"!), Am început să mă simt confortabil.








Gestionați durerea prin amintiri

Trezirea amintiri de modul în care un produs chimic sau natural, au fost anesteziat - o modalitate foarte bună de a aminti o senzație de amorțeală. Memoria vizitei la dentist și o lovitură în guma de mestecat, după care devine dintr-o data ca carton sub influența anesteziei, și distribui acest sentiment de amorțeală pe orice zonă necesară poate lucra minuni. O tânără cu care am lucrat a fost alergică la anestezie. Ea a primit o chirurgie plastica extensiva facuta sub anestezie hipnotica.

Psihiatrul remarcabil Dr. Milton Erickson a vorbit despre acest caz când a ajutat o femeie care suferă de durere cauzată de o boală incurabilă de cancer. Doctorul a ajutat femeia aflată sub hipnoză să părăsească corpul dureros și să meargă într-o altă cameră să se uite la televizor. Această experiență de "hipnotic ieșire din trup" a însemnat că ea ar putea obține în mod regulat o respirație din cauza durerii incurabile necontenite care o chinuia.

Disocierea puternică se întâmplă uneori într-un mod destul de natural, când suntem în șoc. Probabil, acesta este modul natural de a permite mai mult control asupra lui psihologic.

Mi-am imaginat aburul peste corpul meu și am văzut că totul era în ordine cu mâna mea, umflarea a dispărut. De îndată ce mi-am imaginat că m-am separat de corp, durerea din mâna mea a devenit și mai slabă. Acest mod de disociere este mare pentru a lucra cu durere, precum și cu anxietate sau orice altă senzație puternică și neplăcută.


Cum se utilizează creierul pentru a accelera recuperarea

Hipnoza contribuie perfect la utilizarea creierului pentru a accelera recuperarea. perii interventii chirurgicale ortopedice, după cum se știe, sunt dureroase, dar într-un studiu, utilizarea hipnozei a scăzut în mod semnificativ disconfortul postoperator sunt complicatii comune a fost, de asemenea, mai puțin.

A doua zi, trebuia să conduc sute de kilometri în spatele volanului, ceea ce nu este ușor cu o perie zgomotoasă. Mi-am imaginat că "energia vindecătoare" este pompată în ea și i-a spus să se vindece mai repede decât orice medicament. Am prezentat această energie în mâna mea o săptămână, două, un an și apoi mi-am imaginat că totul era bine.

A doua zi, trezindu-mă, am descoperit că peria este în ordine perfectă. Imprimarea ușii era încă vizibilă, dar umflătura și durerea trecuseră. Pensulă arăta ca un artist de tatuaj mai degrabă beat îmi făcuse un model palid.

După aceea, am vorbit cu doctorul și nu a putut să creadă că în ziua următoare incidentului pe care-l conduc deja. Din fericire, a ajuns la concluzia că nimic nu a fost rupt, dar faptul său la surprins.

Durerea este de natură fizică, nu mă cert, dar în senzația de durere există întotdeauna o componentă psihologică. Când vă schimbați percepția de durere, felul în care o simțiți se schimbă. De exemplu, durerea pe care cineva o va experimenta după operația care i-a salvat viața, prin percepție, va fi foarte diferită de durerea provocată în timpul unui atac fără sens pe stradă.

Durerea asociată cu nașterile dificile, tratamentul cancerului și consecințele unui accident poate fi redus considerabil prin utilizarea hipnozei. Acest lucru nu înseamnă că intervenția medicală trebuie evitată. Trebuie întotdeauna să consultați în mod corespunzător despre orice durere. Aceasta înseamnă că fiecare dintre noi poate controla mult mai mult durerea decât ne imaginăm.

Ce vă sfătuiesc? Dacă întâlnești vreodată un vorbitor de taxi în Barcelona, ​​insistă că tu vei deschide și închide porțile. Pe termen lung, acest lucru va fi mult mai puțin dureros.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: