7 moduri de a face față supraalimentării

Trimite articolul la mail Adauga la favorite

* Făcând clic pe „Trimite“, îmi dau consimțământul pentru prelucrarea datelor lor cu caracter personal, în conformitate cu Politica de confidențialitate.







Cum să scapi de obiceiul de a mânca în mod constant? O întrebare asemănătoare "blestemată" excită multe. Nu este ușor să faci asta, dar crede-mă, este foarte posibil pentru oricare dintre voi.

În viața mea am experimentat multe perioade de înfometare și de consum necontrolat de hrană, fiecare dintre ele ducând câteva luni și chiar ani.

7 moduri de a face față supraalimentării

Când, în cele din urmă, am decis să rup acest cerc vicios, m-am gândit cum să învăț să eliminăm chiar ideea de foame sau dorința de a mânca până la grămadă.

În momente de lăcomie, mintea ta este o stradă cu sens unic.

Tot ce vă gândiți este alimentația, precum și satisfacția și, dacă doriți, confortul pe care ni-l oferă.

Cu toate acestea, există o serie de strategii puternice care vă pot duce în afara acestor condiții. Crede-mă, sunt foarte eficiente, pentru că le-am încercat pe mine însumi.

1. Opriți-vă și spuneți "Opriți-vă!"

Sună prea ușor? De fapt, aceasta este una dintre cele mai eficiente metode de combatere a supraalimentării.

Învățați-vă să vă spuneți un lucru greu - "Opriți-vă!" Când veniți încă o dată să intrați în bucătărie sau să rulați mâna în cutia deja semi-goală cu cookie-uri.

Sunt absolut serioasă - spuneți doar nu. Și asta e tot!

Încercați să vă dați seama că aceste produse nu au nevoie, iar gustul lor plăcut nu va îmbunătăți sănătatea.

Destul de ciudat, cuvintele rostite cu voce tare au un efect puternic.

Dacă vă simțiți foarte foame, atunci mâncați numai alimente sănătoase.

Apoi, din nou, repetați repetat "nu".

Spunând "nu" supraalimentării, spuneți "da" unui stil de viață sănătos.

Cele mai multe dintre atacurile mele de consum necontrolat de hrană s-au întâmplat noaptea, când toți dormeau sau eram acasă singur.

Pentru a opri acest cosmar, ceea ce duce doar la starea teribilă a sănătății și sentimente de ură în dimineața, am luat o regulă să mănânce unele produse sănătoase și utile, și apoi du-te imediat la culcare.

Nu am mai fost printre oamenii capabili să meargă la culcare, fiind foame.

În această stare, vise de a mânca literalmente nu mă lasă să adorm.

Cei bogați în calciu (lapte de migdale, iaurt și ierburi) și magneziu (cereale integrale, cacao neindulcita, pește, nuci și semințe) produse ajuta, de asemenea, îmbunătățirea somnului.

În cazul meu, iaurtul obișnuit cu stevia și pudra de cacao ajuta să se scufunde în somn, iar proteina elimină pofta de dulciuri.

3. Rețineți-vă că produsele dvs. preferate nu vor dispărea

Aceasta este una dintre cele mai eficiente căi pe care le-am întâlnit vreodată. Pentru a evita o altă sesiune de lăcomie, am început să-mi spun că alimentele mele preferate vor fi întotdeauna cu mine.

Cookie-urile, untul de arahide, fulgi de ovăz, înghețată, batoane de ciocolată și alte bunate nu vor scăpa de mine oriunde. Ei nu vor dispărea de pe planetă, de ce am decis că ar trebui să mănânc cât mai mult posibil?

Consumul de grăsimi, zahăr și carbohidrați în cantități imense a avut loc numai pentru că mi-a calmat creierul.

Amintirea constantă a mea că pot să le mănânc a doua zi ca o gustare m-au ajutat să văd toată viciositatea motivelor pentru care eram plină pentru noapte.

În după-amiaza, când dorința irezistibilă a acestor produse a scăzut, sa înțeles că nu era absolut necesar.

Treptat, tracțiunea a scăzut și, în cele din urmă, am încetat să le cumpăr deloc. De atunci, în casa mea nu există ulei de nuci, nici chipsuri, nici cereale. Am reușit să renunț la această hrană pentru totdeauna.







Unii oameni mâncă în liniște aceste alimente, dar dacă aveți dependență de alimente, atunci ele devin un drog real.

Vrei să rămâi sănătos? Eliminați-le din dietă.

4. Mâncați de mai multe ori pe zi

Că foametea a fost primul motiv pentru bătăile mele de supraalimentare.

În timp ce studiam la primul an de facultate, am fost depășită de o depresie severă și aceasta a fost prima dată când a apărut ideea: nu mâncați toată ziua.

Eram prea supărat să mă uit chiar în direcția mâncării.

Mai târziu, am început să mănânc înainte de a merge la culcare. Apoi, trupul meu a cerut mâncare.

Mancarea peste noapte a devenit rapid dependenta. Dacă de la început aș mânca mai des în timpul zilei, probabil că toate acestea nu s-ar întâmpla.

Chiar dacă la început nu va fi ușor pentru tine, forțează-te să mănânci în conformitate cu schema de "mic dejun, prânz, gustare, cină".

Astfel, evitați riscul supraîncărcării, asigurați organismului toate substanțele nutritive necesare și va fi întotdeauna plin.

În același timp, reamintiți-vă că mâncați bine întreaga zi. În primul rând, veți simți că nu sunteți pregătiți fizic pentru supraalimentare, deoarece nu vă veți simți foame. În al doilea rând, veți vedea rapid cum nevoia de supraalimentare se diminuează. Acesta va fi mai mult ca un obicei, și puteți scăpa de obiceiul (deși nu întotdeauna ușor), care nu se poate spune despre nevoia reală de hrană, care nu poate fi evitată oriunde.

Cu alte cuvinte, trebuie să mâncați pentru ca corpul să nu prevaleze asupra minții.

5. Reduceți aportul de zahăr

Am constatat că excluderea din dieta zahărului rafinat și a produselor din boabe rafinate este una dintre cele mai bune metode de prevenire a supraalimentării.

Aceste surse de carbohidrați au devenit vinovații dependenței alimentare de care nu am putut scăpa.

Sugar a fost drogul meu, așa că m-am aplecat pe cookie-uri, clătite, vafe și pâine, precum și în cele mai rele perioade de cupe mancat cereale cu un pic de răspândire de zahăr pe cookie-uri unt de arahide.

Dar, de îndată ce am reușit să depășesc această dependență, dorința de supraalimentare a dispărut de la sine.

Consumați 100% din produsele integral integrate și filmele bogate în proteine.

Acestea vor oferi un sentiment de sațietate, vor îmbunătăți starea de spirit și vor stabiliza nivelurile de zahăr din sânge.

6. Amintiți-vă de tranzitul senzațiilor gustative

Una dintre cele mai bune sfaturi care m-au ajutat să rezolv problemele cu supraalimentarea.

Am abordat întrebarea din punct de vedere fiziologic și am început să-mi amintesc că mâncarea este în gură timp de maxim 30 de secunde, după care "dispare". Și pentru a prelungi plăcerea, trebuie să-mi absorb mâncărurile preferate fără a mai opri.

M-am gândit la gustul trecător, dar am continuat să mănânc din nou și din nou.

Ca rezultat, cazul sa încheiat cu ura față de sine, condiții dureroase, un sentiment de vinovăție, ca să nu mai vorbim de 15 kg de exces de greutate, ceea ce ma făcut să fiu foame în fiecare zi.

A fost groaznic. Acesta este un cerc vicios.

Am hotărât că, înainte de a pune o bucată de mâncare preferată în gura mea, îmi spun o firmă "nu", vă voi aminti de fleetingness de gust și de căutarea fără sfârșit a satisfacției iluzorii.

În cele din urmă, după mai multe încercări, această metodă a funcționat.

7. Începeți să faceți exercițiul

Majoritatea persoanelor care au dependență de hrană la început nu vor să audă nimic despre asta.

Și am fost printre ei!

Când eram supraponderal, aveam o stare de depresie și mă consideram neatractiv. Ultimul lucru pe care am vrut să-l fac atunci era exercițiul.

Dar cel mai interesant sa întâmplat într-un moment când încă am reușit să mă mișc.

Urmând sfaturile de mai sus, în paralel, am început în fiecare seară să fac o plimbare de 45 de minute, iar într-o săptămână aproape că mi-am pierdut interesul pentru lăcomia lui.

Mi-a fost mai ușor să mă descurajez de la supraalimentare, deoarece activitatea fizică a contribuit la dezvoltarea serotoninei în organism, mărind astfel starea de spirit și eliminând nevoia de a mă liniști cu alimente nesănătoase.

Multi dintre voi stiti ca serotonina este un hormon care influenteaza starea de spirit. Mulți oameni care operează în mod regulat, de regulă, se află la un nivel foarte scăzut. Și pentru a îmbunătăți ușor starea de spirit, astfel de oameni recurg la grăsimi, zahăr și carbohidrați.

Și începeți să jucați sport!

Dezvoltarea serotoninei va reveni la normal, starea de spirit se va îmbunătăți cu un ordin de mărime și nu veți dori să depășiți rezultatele obținute prin momentele de supraalimentare fără sens.

Înțeleg că nu toate metodele se vor potrivi fiecăruia dintre voi.

Promisiunile nu sunt acolo după ce mi-am spălat dinții sau un anumit timp, nu m-au ajutat, ceea ce, întâmplător, nu se poate spune despre multe altele.

În cazul meu, a existat ceva mult mai eficient.

A trebuit să mă forțez să fiu responsabilă și să încep să se comporte ca o întreagă persoană care ia un rol activ în rezolvarea problemelor ei și nu doar că se referă la tulburările ei.

Abilitatea de a-și asuma obligații, recunoaște greșelile lor, precum și acțiunile active (în conformitate cu sfaturile de mai sus) mi-a schimbat brusc viața. Timp de 2 ani, am condus un stil de viață sănătos și nu simt nici cea mai mică nevoie de foame sau supraalimentare.

Nu renunțați și continuați să căutați modalități de a scăpa de dependență până când găsiți ceva care funcționează pentru dvs. personal.

Aveți alte sfaturi despre cum să faceți față cu problema supraalimentării?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: