11 Moduri de a te motiva pentru formare

cap de antrenor de fitness Corinne începe ciclul de materiale referitoare la sport și frumusețea rationalizarii despre capcanele de motivare sportive și de necesitatea de a recunoaște fizicalitatea, dincolo de care nici o motivație nu funcționează.







Într-un oraș mare în care fitness-ul a devenit o modă, apar zilnic noi cluburi, metode de a pierde în greutate și sute de noi adepți ai unui fel de mișcare de fitness. Totul arată că oamenii conduc un stil de viață sănătos, dar, în practică, cel puțin 50% dintre începători renunță la orele lor în primele trei luni. Corinne Head a decis să analizeze această situație și a făcut 11 tehnici foarte motivante care vă vor ajuta în continuare să alegeți un sport.

Statisticile arată că oamenii nu dispun de ceva foarte important pentru formarea unui comportament sustenabil și dezvoltarea unor obiceiuri pentru un nou mod de viață.

Majoritatea oamenilor spun că motivația pentru formare este considerată nemulțumire față de corpul tău. Mulți își dau seama într-adevăr cum într-o zi toate problemele vor dispărea, dacă devin doar subțiri și musculare. Dar apoi ei renunță la formarea lor. Dintr-un sondaj pe care am realizat, este clar că un număr mare de persoane (aproximativ 40% dintre respondenți), o serie nesfârșită de „principii, au aruncat“ este deja un lucru obișnuit. Problema este că motivația lor se află în afara personalității lor - este în afara. Internet, televiziune, societate - totul traduce imaginea corpului ideal. mii de ori oameni obișnuiți în viața mea de a auzi cum ar trebui și nu ar trebui să trăiască, dar cei mai mulți oameni să rămână fidel obiceiurile lor și nu se poate schimba stilul lor de viață. Mai mult decât atât, aproape toată lumea va spune că sănătatea este foarte importantă, dar numai câțiva fac ceva zilnic pentru a fi sănătoși. Aici se află a doua problemă a motivației: conceptul de "sănătate" este prea abstract și îndepărtat pentru a funcționa ca o motivație. În timp ce problemele de sănătate nu sunt evidente, face ceva nu are sens.

Putem spune că beneficiile pe termen lung în timp pierd pe termen scurt și nevoia de activități sportive de dragul „ceva acolo, și o dată acolo“, își pierd nevoile vitale și mai evidente ale vieții de zi cu zi. Oamenii de știință, și anume Michel Segar. ilustrează acest cerc vicios al eșecurilor, după cum urmează.

11 Moduri de a te motiva pentru formare

O persoană alege motivația din afară, se torturează pe sine, percepe fitness-ul ca o datorie și ceea ce trebuie supus (plata pentru un vis), apoi se descompune. Și din nou, din nou și din nou.

Conform cercetării lui Segar, omul are nevoie de o sursă internă de energie (motivație internă) pentru realizarea acțiunilor conștiente și formarea unui comportament sustenabil. În primul rând, trebuie să vă revizuiți filozofia vieții, apoi să găsiți motivația interioară pentru un nou mod de viață. Pentru a realiza acest lucru, o persoană trebuie să-și recunoască dreptul de a se simți bine și de a funcționa pe deplin în viața de zi cu zi. El trebuie să stabilească o legătură internă între fitness (în sensul cel mai larg al cuvântului) și personalitatea sa, pentru a-și actualiza starea de bine pentru sine. Trebuie să recunoaștem corporalitatea noastră și să ne asociem dezvoltarea spirituală cu cea spirituală. Dacă separăm cultura fizică de dezvoltarea generală a personalității, nimic nu funcționează.







Să luăm exemplul meu. Trebuie să spun că înainte am decis să schimbe, am mâncat calm nimic, ura de educație fizică (și continuă să urăsc risipa de timp și până în prezent) și-a petrecut tot timpul liber la școală de artă, de gândire cu privire la posibilitatea de o zi a deveni un designer. Dar în timp, am cerut ca coaja exterioară să corespundă conținutului interior și a decis să aibă grijă de mine. Studiind pentru specialitatea unui designer industrial, am descoperit cât de aproape de fitness și design sunt aproape. Ele sunt asociate în mod inerent cu armonie, proporții, uimitoare funcționalitate și estetică. A trebuit să trec calea reală de învățare pentru a conecta aceste două iubiri principale ale vieții mele. M-am dus să studiez profesia de antrenor de fitness în cele mai bune, cum se spune, colegiul acestei țări. Un procent foarte mare de studenți nu s-au întâlnit și nu urmează să se antreneze: sunt instruiți pentru ei înșiși și pentru cei dragi.

11 Moduri de a te motiva pentru formare

Educația este, desigur, doar o bază, dar vă ajută să găsiți informațiile de care aveți nevoie și să eliminați prostiile adesea scrise pe Internet. De-a lungul timpului, a fost creat un set de tehnici care să mă ajute să lucrez cu nou-născuții în domeniul fitness și cel mai mult să se dezvolte în continuare. Aici sunt.

1. "Noua viziune"

Revedeți-vă opinia despre corporalitate și fitness ca un rău necesar sau o modalitate de a realiza ceva.

2. "Adevăratul" de ce ""

Găsiți adevăratul "motiv". Există modalități diferite de a ajunge la ele. De exemplu, vă puteți întreba: "De ce să fac acest lucru?", Luați un răspuns, întrebați din nou: "Și acesta este motivul pentru mine?" - și așa mai departe. Repetați de șapte ori.

În primul rând, trebuie să corectați cele mai grave erori ale hrănirii și ale exercițiilor fizice. De exemplu, absența lor.

4. "Războinic fără teamă"

Nu vă fie teamă de eșec și nu vă grăbiți.

Nu vă pedepsiți (de exemplu, cu o defalcare), dar dezasamblați situația ca o urgență la locul de muncă. Înțelegeți ce trebuie să faceți pentru a împiedica acest lucru din nou. De cele mai multe ori vedem cum îi întreabă oamenii: "Și cum să te pedepsesti, ca să nu te mai spargi niciodată?" Opriți violența împotriva voastră, nu este așa.

Explorați-vă fizicul: trăsăturile și problemele legate de mobilitatea articulațiilor, postura, punctele tari și punctele slabe ale corpului. De regulă, este imposibil să atingeți imediat tehnica ideală și este important să înțelegeți de ce. Poate că, de exemplu, articulația dvs. de gleznă nu vă permite să vă răsturnați destul de jos cu setarea clasică a picioarelor. Uitați-vă bine la voi.

Nu vă fie teamă să vă petreceți puțin timp și să creșteți nivelul de alfabetizare în legătură cu funcționarea corpului vostru. Dacă, de exemplu, va ști funcția anatomice a mușchilor care instruiesc (adică, ce să facă în cazul în care acest muschi), va fi capabil să distingă exercitarea într-adevăr util de rahat.

9. "Sunt obosit, plec"

Chiar și cele mai eficiente abordări pentru dvs. vă vor pierde efectul inițial în timp. Varietatea este soluția problemei. Încercați noi tipuri de pregătire și faceți pauze.

10. "Construirea secolului"

De fapt, formarea este o modalitate de a distruge homeostazia în organism, pentru a se adapta la noile condiții. Dar realitatea este că, fără o restaurare completă, distrugem numai, dar nu construim. Prin urmare, abordarea ar trebui să fie cuprinzătoare. Nutriție, somn, exerciții și monitorizarea stării generale (a se vedea punctul 3).

11. "Cazurile inimii"

Pulsul tău este totul. Cumpărați un monitor de ritm cardiac cu senzor de piept, determinați singur coridorul pulsului de lucru în conformitate cu sarcinile de antrenament și urmăriți pulsul. Numai în acest fel (din cele mai accesibile căi), veți putea să vă evaluați din interior, să determinați disponibilitatea pentru următoarea abordare și să monitorizați procesul de instruire.

11 Moduri de a te motiva pentru formare

În timp, puteți și ar trebui să apară tehnici personale pentru organizarea procesului de instruire. Dar există adevăruri simple care nu necesită descoperire, ci doar "deschiderea manualului", așa cum a spus profesorul meu. Verificați-vă, antrenorii și cei cărora le ascultați. Căutați stilul dvs. și nu renunțați.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: