Akinfeev, zenith și götze

Victoria CSKA și recordul lui uscat al lui Akinfeev, cizmele lui Goetze și înfrângerea lui Zenit sunt în revistă principalelor evenimente ale zilei.

"Kuban" și "Torpedo" au jucat la egalitate

Krasnodar "Kuban" și Moscova "Torpedo" a jucat o remiză. Ședința etapei a 15-aa Premier League rusesc a avut loc la Krasnodar la stadionul "Kuban" și sa încheiat cu un scor de 1: 1.

Primul gol al meciului a fost marcat deja în minutul 7: mijlocaș marcat „Torpedo“ Diniyar Bilyaletdinov. Yuri Zhevnov lovitură puternică a prezentat mingea în joc, Alexander Salugin a luat mingea, și apoi a dat mai departe pe Bilyaletdinov și Diniyar a sărit de la portar și a lovit puternic în colțul apropiat al lui Alexander Belenova.

"Kuban" a recuperat în minutul 34 datorită golului lui Ibraim Balde. Yvelin Popov a dat drumul lui Resiuana Mirzova, iar apoi a atins zona de pedeapsă, unde Balde a sărit peste toate și capul a lovit colțul inferior al porții.

CSKA a învins "Ufa" și a urcat pe locul al doilea în tabel

Jucătorii CSKA au obținut o victorie majoră asupra Ufa în turul 15 al Premier League rusesc. Jocul, care a avut loc sâmbătă la "Arena Khimki", sa încheiat cu un scor de 5: 0.

"CSKA" a venit în minutul 35, când Bibras Natho sa distins. După ce a primit transferul de la Zoran Tosic, Seydou Doumbia a adus o șansă înapoi lui Natho, care a îndepărtat apărarea adversă și a trimis mingea în plasă. Soon Toshich a dublat avantajul echipei, trimițând balonul după trecerea lui Georgi Milanov.

La începutul celei de-a doua reprize, Toshic a făcut un dublu, împingând mingea în colțul inferior al golului lui Yurchenko. Dupa patru minute, Doumbia si-a dat seama de un portar cu portarul. În final, punctul din joc la pus pe Ahmed Musa.

CSKA a marcat 28 de puncte și sa clasat pe poziția a doua, deplasând de acolo "Krasnodar", care mai are un joc în stoc.

Scopul lui Vlasov a adus victoria "Mordoviei" asupra lui Zenit

Fotbaliștii "Mordovia" au provocat a doua înfrângere a "Zenith", liderul din Premier League rus. Jocul etapei a 15-a, care a avut loc sâmbătă la Saransk, sa încheiat cu un scor de 1: 0.

Singurul gol din minutul 29 a fost marcat de mijlocașul Oleg Vlasov. Mijlocașul a intrat în zona de pedeapsă, la învins pe Ezequiel Garay cu Nicholas Lomberts și la câțiva metri de cinci lovituri în colțul din apropiere. După ce pauzele Andre Villas-Boasch au început să atace cu mari forțe, nu au reușit să lovească porțile lui Anton Kochenkov.

"Ural" a bătut "Arsenal" în Tula

În meciul din etapa a 15-a din Premier League rusesc Ekaterinburg Ural din Tula a câștigat cu 2-1 Arsenal local.

Oaspeții s-au prezentat la sfârșitul primei reprize: Manucharyan atârna din colț în zona de pedeapsă, iar Erokhin dădu din cap către colțul din afară. Și în timp de compensare, "Ural" a marcat și a doua minge: Kaschelan în propria penalizare a doborât Stavpets, iar Smolov de la marcajul de 11 metri a lovit în colțul superior - nici o șansă pentru Filimonov.

"Arsenal" în a doua jumătate a reușit doar să "înmoaie" scorul. În minutul 74, Kutin a făcut un transfer la cursul lui Tesaku, care la împușcat pe portar, iar Maslov a țesut mingea în poartă.

Victoria a permis "Ural" să înscrie 13 puncte și să urce pe locul 12 în tabel. "Arsenal", care are opt puncte în valoare, ia ultima linie.

Akinfeev a devenit titularul record al numărului de meciuri uscate din campionatele din Rusia

CSKA portar Igor Akinfeev. păstrat o foaie curată în meciul a 15-a rundă Premier League cu „Ufa“, a stabilit un record absolut în numărul de campionate din Rusia a efectuat reuniuni uscate - acum în Akinfeev lor 130 de active.

Astfel, CSKA portar a spart recordul fostului portar „Locomotiva“, „Dynamo“ și echipa națională a Rusiei, iar acum antrenor al „armatei“ Serghei Ovchinnikov, care au totalizat 129 partide.

"Acesta este cel mai cunoscut boot din lume! Boots, care a făcut toată Germania fericită! N-am spălat-o niciodată. Acum este în aceeași stare ca și în Rio când plecam de pe stadion. Mai există iarbă pe ea. N-am reușit niciodată să o pun după finală, am ținut-o acasă ", a spus Götze Bild.

Mutko: gata să sprijine decizia privind naturalizarea lui Ari

Ministrul sportului rus Vitaly Mutko a descris modul în care se referă la naturalizarea jucătorilor de fotbal. Recent, atacantul brazilian "Krasnodar" Ari și-a exprimat dorința de a vorbi pentru echipa rusă. Mutko a spus că Ministerul Sportului este gata să sprijine decizia privind naturalizarea jucătorului, însă prerogativele pe această temă ar trebui să vină de la RFU și de personalul coaching al echipei ruse.

"Am spus în repetate rânduri că mă ușurez. În planul global pe calea naturalizării, nu mergem în sport, dar există situații de viață diferite și nevoia de a consolida un sport sau altul. Suntem pe această cale. Dar aici prerogativele trebuie să vină de la federația națională și departamentul de coaching.

Cred că Ari este un jucător bun. Dar, în principiu, Federația de Fotbal a Rusiei împreună cu antrenorul principal ar trebui să discute acest lucru și să ne contacteze. Suntem gata să susținem o astfel de decizie ", a declarat Mutko în emisiunea TV" Întrebați-l pe ministru "pe postul de televiziune" Rusia 2 ".

35 de persoane pot fi acuzate de "ciudat" joc "Levante" - "Zaragoza"

Meciul "Levante" - "Zaragoza" a avut loc pe 21 mai în runda finală a Exemplelor. "Zaragoza" a fost necesar să câștige pentru a evita retrogradarea la a doua divizie, iar echipa a obținut rezultatul dorit, învingând "Levante" cu un scor de 2: 1.