Televiziunea digitală dvb-t2

Manipulați și o foaie de hârtie pentru calculul lungimii de undă.

Vom calcula lungimea de undă prin exemplul lui Krasnodar.

În Krasnodar, primul multiplex digital este transmis pe canalul treizeci și nouă. Aceasta corespunde la 618 megahertzi (MHz). Pentru Lambda de 618 MHz, adică lungimea de undă, se calculează după următoarea formulă.







Aici λ este lungimea de undă

300 este de trei sute de mii de kilometri pe secundă - viteza luminii.

618 - valoarea megahertzului pentru canalul treizeci și nouă, pe care se transmite televiziunea digitală în Krasnodar.

0,485 - lungimea de undă în metri.

Acest rezultat trebuie împărțit în continuare în 4, obținem aproximativ 12 centimetri - un sfert din val.

În consecință, dacă locuiți într-o altă regiune, va trebui să aflați valoarea megahertz a canalului necesar.

Apoi, mergeți direct la producerea antenei.

Mai întâi, instalați conectorul F. Operațiunea este standard. Am tăiat cablul la aproximativ doi centimetri de la margine. Răsuciți ecranul. Am tăiat panglica de lavsan. Am tăiat panglica interioară. Îl îndepărtăm.

Apoi, înfășurăm conectorul F pe cablu. Tăiați o piesă suplimentară a conductorului central, astfel încât să urce marginile conectorului F cu aproximativ 2 milimetri.







Televiziunea digitală dvb-t2

Măsurăm de la capătul conectorului F aproximativ două centimetri și punem un semn pe cablu. Din marcaj vom măsura valul sfert, adică 12 centimetri. Am mușcat cablul suplimentar.

Televiziunea digitală dvb-t2

Apoi, pe prima marcă marcată faceți o incizie. Îndepărtați izolația. Scoateți ecranul. Îndepărtează îmbrăcămintea de lavsan, nu avem nevoie de ea.

Televiziunea digitală dvb-t2

Îndoiam cablul. După înșurubarea adaptorului de la conectorul F la televizor. Antena este gata.

Televiziunea digitală dvb-t2

Conectăm antena. Deoarece polarizarea este orizontală, antena trebuie așezată și în poziție orizontală. Probabilitatea unei recepții mai bune a unui semnal crește.

Televiziunea digitală dvb-t2

Cu o reglare suplimentară, am văzut o bună calitate a semnalului, deși punctul de conectare a fost la zece kilometri de turnul TV.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: