Știri din Premier League

Premier League. CSKA Moscova - în Liga Campionilor, "Anji" - în Premier League!

Puțini oameni au crezut că CSKA ar pierde al doilea loc. Totuși, un avantaj față de Zenit și un joc de acasă cu unul dintre cei din afară. Deja primele minute ale meciului au arătat că echipa armatei își va atinge scopul. CSKA de la început până la capăt controla totul pe teren, variind doar presiunea asupra porții "Anji". Până la jumătatea primului semestru, CSKA a condus deja cu un scor confortabil de 2: 0. Înainte de pauză, sa distins pentru a treia oară. Și celor trei goluri pe care le-a primit a fost apărătorul oaspeților Fibel, care chiar trebuia să fie înlocuit din cauza acestor eșecuri și greșeli. Dar imediat după pauză CSKA a marcat și a patra, deși chiar el a fost redundant pentru a ucide intriga. "Anji" nu a oferit nici un contraatac, lovind după lovitură și luptând mai mult. CSKA cu o bună dispoziție a jucat până la sfârșit, având avantajul și crearea în mod regulat a unor momente noi. Deci ruturile ar putea fi mult mai mari. Dar, în ansamblu, ambele echipe ar trebui să fie fericite. CSKA a reținut locul al doilea și va merge la Liga Campionilor, iar "Anji" a evitat play-off-urile în detrimentul rezultatelor concurenților și va rămâne în Premier League.

Unul dintre factorii majori ai atractivității campionatului este intrigile, care rămân la sfârșit. Este frumos atunci când meciurile, care afectează într-adevăr soarta turneului din echipe, cât mai mult posibil. Această întâlnire este importantă pentru ambele cluburi. CSKA se luptă împotriva lui Zenit pentru locul lor în Liga Campionilor și în fața Petrograderilor care joacă cu Lokomotiv, un punct în toate. "Anji" se luptă pentru dreptul de a evita hassle sub formă de meciuri cap la cap pentru supraviețuire. Și în timp ce rezidenții Makhachkala se hovering peste această zonă periculoasă, dar doar două puncte în spatele "Wings of the Soviet", și în trei - "Orenburg". Astfel, ambii rivali ai echipelor actuale au un factor motivator puternic. CSKA are un program bun, arată o formă bună. După înfrângerea "Spartacus" CSKA în trei runde consecutive câștiga, și câștiga uscat: "Tom", "Arsenal" și "Ruby". Și "Anji" cu probleme de succes. În ultimele nouă jocuri a fost o singură victorie - peste "Terek" cu șase runde în urmă. Dar o mulțime de trage pe această întindere - patru piese. Deși în ultimele două meciuri rezidenții Makhachkala au pierdut la Ufa și Rostov cu același scor 1: 2. Este interesant faptul că în prima rundă a "Anji" au apărut probleme pentru echipa de armată și au jucat cu ei la egalitate - 0: 0. Deci nu este atât de simplu pentru moscoviți, deși nu au pierdut mult timp Anzhi.

Meciul a început destul de previzibil. CSKA a luat imediat mingea sub controlul său și a intrat în atac pentru a rezolva toate problemele cât mai curând posibil. În același timp, echipa armatei nu a ordonat atacul, dar a rostogolit treptat mingea, a întins linia frontală, a încercat să pătrundă la poarta, aruncând sistematic sistemul de apărare a inamicului. În cel de-al zecelea minut, scorul ar trebui să se deschidă, dar CSKA în mod miraculos nu a înscris. La început, Vitinho, după ce acordarea reducerii, Fernandez a lovit portarul, apoi Natho a terminat bara. Mai multe încercări au căzut în apărare. "Anji" nu a intrat deloc în atac, apărând tot timpul cu toată puterea lui. A CSKA aproape că nu a lăsat jumătate din terenul adversarului, alungând mingea din zona de pedeapsă și încărcându-l în lombare și lombago. Precepția copleșitoare în clasă a fost resimțită. Chiar și un pic de contraatacuri inteligente la oaspeți nu au funcționat. Numai apărare și apărare solidă. Dar chiar și această concentrare în apărare nu a salvat - CSKA a marcat încă un gol rapid. Natho a tăiat terenul spre portar, unde Ignashevich și-a depășit experiența și a bătut capul în colț. 1: 0. La asta, totul a mers logic. După obiectiv, situația nu sa schimbat dramatic. Chiar și Goncharenko se uita încă pe teren și făcu ajustări, făcându-i clar că nu te poți relaxa deloc. "Anji" a continuat să se opună atacurilor armatei. CSKA a continuat, de asemenea, să sporească avantajul nu numai în joc, ci și în cont. Același Natho a împușcat din nou în zona de pedeapsă, unde de data aceasta a găsit-o pe Vitinho. Brazilia a lucrat în mod clar mingea și a lovit chiar în colț. 2: 0. Și era deja posibil să trăiești mai liniștit pe Goncharovko. De aceea, CSKA a făcut ca jocul să lânjezească pe contraatac, încercând să apere un atac pe centru. Acest lucru, incidental, a dat imediat naștere unei tensiuni în apărare. Într-o trecere de la adâncime până la poarta a fugit Dolgov, dar Akinfeev a ieșit la timp să se întâlnească și a luat mingea. În general, după cel de-al doilea scop, a devenit o mai mică rigiditate. Dar acest lucru se datorează frecvenței artelor marțiale, deoarece CSKA a jucat mai puțin pe bile curate. Există cartonașe galbene pentru Guliyev și Vernbloom, iar rănirea lui Yurchenko într-o luptă cu Chalov. Deși portarul a revenit imediat la joc. Dar un pic de imagine a confruntării sa schimbat, lasă avantajul să rămână încrezător în armată. Prima lovitură Makhachkala a fost provocată numai după o lovitură de pedeapsă în minutul 35, dar Akinfeev sa confruntat calm cu încercarea lui Guliyev. Iar în minutul 40 CSKA a contraatacat, folosind entuziasmul crescând al atacului "Anji". Golovin a jucat în faza finală a depunerii în zona de pedeapsă, unde Fidel a făcut o greșeală pozitivă, lăsând mingea cu Vitinho și a împușcat poarta. 3: 0. Cea de-a treia minge a fost din nou atașată de capul locuitorilor din Makhachkala. Astfel, ultimele minute ale jumătății au trecut în noile atacuri ale CSKA Moscova, care ar putea zdrobi rutina. O lovitură bună a durat de la 21 metri Natho, dar mingea a ratat puțin cu linia de poartă.

Destul de logic că în pauza în "Anji" a fost înlocuit de Fibel, care a fost implicat în greșelile sale aproape la toate obiectivele CSKA. De asemenea, Guliyev nu a venit în a doua jumătate, dând loc lui Ezatolahi. Dar echipa armatei nu a acordat atenție acestui lucru, a mers în ofensivă și a crescut rapid rutina. Chalov a luat mingea în poziția cea mai convenabilă, dar sa transformat din punct de vedere tehnic și a lovit exact în colț. 4: 0. Și, la urma urmei, nimic nu sa schimbat nici după cel de-al patrulea scop. Cu toate acestea, CSKA a fost extrem de hotărâtă să câștige cu cel mai mare scor posibil. CSKA nu a încetat să zboare în atac, bucurându-se de fotbal, în care totul a avut succes. Același jucător al echipei Vitinho a executat aproape de șutul lui. Golovin la adus în poziția de șoc, dar brazilianul a lovit puternic în mod incorect. Locuitorii din Makhachkala jucau deja un pic sortit, dar totuși lupta a fost marcată, a încercat să meargă înainte ca în a doua parte a primei reprize. Dolgov a apăsat într-un fel, chiar și colțul a reușit să câștige. Și până la sfârșitul orelor de joc, CSKA și-a pierdut un interes și a început să se mute într-un mod de joc mai economic și mai liniștit. Dar aceasta a fost doar o bucată de confort. Gazdele au părut să se răzbune, după care au căzut din nou pe moștenirea lui Yurchenko. Vitinho a insistat asupra unui hat-trick, dar a lovit din nou inexact. Apoi proaspătul Tosic sa mișcat foarte bine din flanc spre centru și a lovit, dar nu a lovit puțin colțul departe. Nacho sa remarcat, de asemenea, prin greva sa pe distanțe lungi. Shotul său nu a fost acoperit pentru prima dată de Iurchenko. Într-un astfel de mod măsurat, echipa a terminat jocul. CSKA a presat, dar fără fanatism, a creat momente periodice. "Anji" sa luptat înapoi, rar sărbătorit în jumătatea câmpului altcuiva. De asemenea, fără fanatism. Mai mult, desigur, au fost gazdele. Același Tosic și-a încercat din nou greva cu o părtinire și din nou ratată. La finalul întâlnirii, Goncharenko la înlocuit pe Vintinho cu Gordyushenko cu aplauze. Și jocul curgea într-un canal calm. Anzhi nu avea puterea de a lupta, iar CSKA avea o dorință. Da, și contul nu trebuia să lupte. Și a încheiat lupta cu lovitura de apel a lui Vasin la bar după meciul din colț.

Cel mai bun jucător al meciului: Vitinho.

Brazilianul a avut un meci foarte luminos. Întreaga echipă a încercat, arsă cu dorința de a lupta, iar Vitinho, acest sentiment, a ars mai mult decât altele. El sa mutat în mod constant în atac, a deschis, defensivă apărare a adversarului, momente create, de multe ori bate, a fost aproape de un hat-trick, dar un dublu este, de asemenea, foarte cool.