5 moduri de salvare a fotografiilor digitale, blog despre fotografii

5 moduri de salvare a fotografiilor digitale, blog despre fotografii

Poate că cel mai oribil cosmar al unui fotograf este pierderea tuturor fotografiilor digitale. În opțiunile de conservare de film de zile nu a fost atât de mult, și de multe ori, fotografi grave stocate negative și diapozitive în seifuri sau cutii de depozit rezistente la foc (de film și slide-uri pe tatăl meu ținute în cutii de plastic și carton la mansardă). Fotografia digitală este și mai dificil de salvat imaginile. Acum, în plus față de foc și inundații, adăugând eșec hard disk, fișiere corupte sau ștergerea accidentală. Cu risc crescut de pierdere a imaginilor sursă digitală, este necesar să se dezvolte un plan detaliat pentru conservarea lor. Să ne uităm la câteva puncte pentru a reduce riscul de a pierde fotografii.







1. Imediat după descărcarea imaginilor de pe cardul flash al camerei foto pe computer, înregistrați o copie a imaginilor pe un DVD.
Aici este întârzierea în moarte. Știu mai multe persoane care au șters accidental imaginile de pe un card flash și un computer înainte să poată face o copie. În zilele noastre, nu este atât de dificil să cumpărați un arbore pentru o sută de discuri DVD și să petreceți cincisprezece minute pentru a înregistra fotografii.







3. Creați o copie a fișierelor sursă ale fotografiilor dvs. pe un hard disk detașabil (hard disk portabil).
Pentru a scrie imagini pe un alt hard disk este jumătate din bătălie. Este chiar mai bine să achiziționați un hard disk portabil, să stocați un dosar cu imagini acolo și să îl stocați separat, într-un loc sigur: departe de lumina directă a soarelui, foc, apă și copii. Poate că sună ca o paranoie, dar, după cum arată practica, este mai bine să faceți acest lucru.

4. Încărcați copii ale imaginilor în seifurile de fișiere online.
Această metodă de stocare a fișierelor câștigă popularitate. Aceste servicii sunt echipate cu diverse sisteme de stocare fiabile încărcate pe fișierele serverului. Desigur, toate acestea nu sunt gratuite și necesită timp pentru a descărca fișierul. Avantajele acestor servicii constă în faptul că, în plus față de stocarea imaginilor, acestea oferă, de asemenea, alte servicii, cum ar fi imaginile de vanzare prin intermediul site-ul lor, care, desigur, este doar o opțiune a acestui serviciu și nimic nu obligă.

5. Nu uitați să actualizați formatele de stocare.
Un alt risc este timpul. Negativele și amprentele se deteriorează de-a lungul timpului, iar imaginile digitale sunt în pericol de îmbătrânire a formatului copiei de rezervă. Nu cu mult timp în urmă am păstrat încă fișiere pe discuri, apoi CD-uri au fost incluse în moda, iar acum DVD-ul câștigă popularitate în format BlueRay. În plus, hard disk-urile cresc în volum și apar interfețe suplimentare: Parallel, SCSI, Firewire 400/800, USB 1.0 / 2.0. De asemenea, formatele de fișiere grafice GIF, PNG, JPEG sunt actualizate. TIF, PSD, DNG și formatele reale RAW; și cine știe câte vor mai fi. Ca urmare a tuturor acestor schimbări tehnologice, pot spune doar că fiecare fotograf trebuie să le monitorizeze și să le ia cu promptitudine, să le studieze și să le folosească.

Sunt sigur că există și alte modalități de salvare a imaginilor. Tocmai am descris cele pe care le cunosc eu.

Care sunt modalitățile de stocare a datelor și în ce ordine - depinde de dvs.

Cunoașterea este putere. Sau: avertizat - înseamnă înarmat.

Ai făcut deja o copie de rezervă a fotografiilor tale?

Împărtășește în social. crearea de rețele







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: