15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Cea mai uimitoare oprire este viitorul.


Cei care folosesc transportul public în fiecare zi petrec o parte din viața lor la stațiile de autobuz, așteaptă un autobuz sau alt transport. Astăzi, începe deja să se oprească, echipate cu progrese tehnologice și caracteristici ecologice, cum ar fi panourile solare, utilizarea materialelor reciclate în design și chiar acoperișuri verzi. Cine știe, poate că o zi frumoasă se va termina pe una dintre stațiile de autobuze conceptuale enumerate în această listă.







15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

2. Proiectul Bottlestop

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Oprirea din sticle cu LED-uri încorporate.


Proiectul "Bottlestop Project" a fost creat de studenții de la Universitatea din Kentucky, care au folosit sticle cu lămpi de stop instalate în ele, alimentate cu diode emise de soare. În timpul zilei, sticlele "stochează" energia din lumina soarelui, iar noaptea folosesc energia stocată pentru iluminare.

3. Protecția autobuzului YBR

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Eco-stop în stil high-tech.

4. Oprire de înaltă tehnologie în San Francisco

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

O stație de autobuz care oferă WiFiasdfasdf


În Silicon Valley, a existat o altă stație de autobuz de înaltă tehnologie care oferă WiFi. De asemenea, este echipat cu LED-uri ecologice care utilizează energia solară și sunt construite în întregime din componente reciclate. Imediat după prezentarea sa, în 1000 de astfel de stații au fost construite în San Francisco.

5. Sala de fitness Prima - cântare de oprire

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Când o persoană se așează pe banca de la această stație de autobuz, bordul își afișează imediat greutatea reală. Fitness First - un club de fitness cu sediul în Olanda, intenționează să construiască câteva sute de astfel de stații în Amsterdam pentru a promova un stil de viață sănătos.

6. Stația de autobuz cu GPS







15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu


7. Stația de autobuz rotund

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Opriți panourile solare de pe acoperiș.


Următoarea oprire ecologică pentru transportul public a fost dezvoltată de Vera Gorelova pe străzile din Bratislava. Acoperișul său este echipat cu panouri solare, care acumulează lumină pentru iluminare în întuneric și, de asemenea, la oprire există un afișaj cu afișaj tactil care oferă turiștilor informații.

8. Stația autobuzului solar

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Stație de autobuz solar /


Această stație de autobuz are un acoperiș mare, acoperit cu panouri solare, pentru a servi nu numai ca un adăpost, ci și ca sursă de energie pentru oraș.

9. Stop - o atracție

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu


Deși această oprire nu are tehnologia "bloat", ea are un design colorat și elegant, care va atrage atenția pasagerilor.

10. Times Square

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu


Poate cea mai futuristă oprire a întregii liste. Utilizează tehnologia "culorii cinetice" pentru a se asigura că oamenii care așteaptă autobuzul văd, atât de departe de oprire.


11. Oprirea la internet

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Opriți, ceea ce dă Internetul.


Aceste stații de autobuz vor crea o rețea fără fir în întregul oraș cu abilitatea de a transmite semnale prin Internet între ele. Acestea vor fi echipate cu transmițătoare GPS pentru a transmite informații despre deplasarea vehiculelor în timp real, precum și o carte interactivă interactivă pentru pasageri.

12. Opriți Flex Flex Series

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Cea mai informativă oprire.

13. Energia de mers pe jos

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

O oprire care generează energie.


Cine ar fi crezut că mersul pe jos ar putea fi o sursă de energie. Designerul industrial Lawrence Kimball-Cook a creat plăcile generatoare "Pavegen", care produc o cantitate mică de energie electrică atunci când sunt atacate de o persoană. Asemenea plăci ar trebui să echipeze oprirea.

14. AqurioMania

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Stația de autobuz cu acvariu.

15. Oprirea pasarilor

15 Concepte uimitoare ale stațiilor de autobuz pe care aș vrea să le văd în orașul meu

Grădină pe acoperișul stației.


Mini-grădină pe acoperișul stației de autobuz? Poate părea un fel de idee, dar din punct de vedere ecologic este foarte interesant. Astfel de opriri ar fi de mare ajutor pentru păsările care și-au pierdut casele ca urmare a despăduririlor și a extinderii urbane.

Și în continuarea subiectului autobuzul se oprește cu o răsucire. care pot fi văzute deja în diferite părți ale lumii.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: