Știri sportive -

Campionatul European de Fotbal sa încheiat cu o victorie frumoasă și convingătoare a echipei naționale spaniole, care a finalizat în finală echipa germană. Scorul 1: 0 nu reflectă adevăratul echilibru al puterii - "furia roșie" ar putea aduce chestia în cale. Pentru prima dată din 1964 echipa spaniolă a câștigat cel mai mare turneu și a făcut-o foarte convingător.

Prima jumătate a fost spectaculos. Spaniolii, la fel ca în meciurile anterioare, încercând să fie activ, dar dorința lor de a controla jocul aproape transformat într-un gol împotriva Iker Casillas. Sergio Ramos, încercând să lanseze un atac rapid, nu caută să treacă mingea, Carles Puyol, polițistul nu a observat greșeala Bastian Schweinsteiger, care a prins mingea, otpasoval Miroslav Klose, dar pentru a rupe Polul german nu a reușit.

Un minut mai târziu, germanii au lansat un contraatac inspirat, activ Philipp Lahm atârnate de pe flancul stâng la colțul de departe, dar arbitrul italian Roberto Rosetti credea asistentul său, care a crezut că mingea a părăsit terenul.

Echipa națională germană a jucat pe contraatac, dar controlat de fapt situația. Germanii au fost flancare atac, le lipsea doar un pic pentru a finaliza combinarea lor - atacurile au fost inexacte, atunci Casillas a jucat foarte de încredere, apărătorii au avut timp să blocheze totul. Acest joc a durat aproximativ un sfert de oră, iar apoi echipa spaniolă a jucat cu ușurință și frumos - ca operate în semi-finala împotriva echipei ruse. Fernando Torres a fost instigatorul, care a acționat urgent, puternic și, cel mai important, rapid.

Aproape fiecare atingere a mingii Torres a condus fie la încălcări ale regulilor de către germani, fie la momente periculoase la poarta Jens Lehmann. În minutul 20, echipa națională spaniolă a câștigat o luptă cu călcâi la Metzelder și a împins o lovitură periculoasă pe poartă, dar mingea a mers mai sus. Trei minute mai târziu situația a fost repetată, de data aceasta "bundestim" după ce a lovit Torres a salvat barul.

Spaniolii s-a obținut joc combinatorie, au fost la o viteză mare. protectori puternici ai echipei germane nu a avut timp pentru deplasarea unui adversar pe teren, aducând jucătorii în cămăși roșii atacuri au devenit mai periculoase și mai periculos. După 33 minute, contul a fost deschis, spaniolii marcat un stil german, pe contraatac. Marcos Senna, având posesia balonului la mijlocul terenului, a dat instantaneu o pasă la Xavi Hernandez, care a aruncat un progres Torres. Atacantul spaniol a dezvoltat o viteză teribil, literalmente măturat (de regulile!) Pentru a rula înainte de Philipp Lahm și trimițând balonul peste graba de a întâlni Lehmann.

Sa dovedit foarte frumos. Până la sfârșitul jumătății spaniolilor au avut mai multe atacuri periculoase, germanii nu au făcut nimic. Ca urmare, echipa a plecat cu un minim de avantaj al echipei spaniole. Pe durata pauzei, Joachim Löw înlocuit Lama, care nu a putut face față pe flancul său cu Torres și Ramos, pe puternic Marcel Jansen.

Cu toate acestea, această schimbare nu a afectat cursul meciului. Spania a jucat minunat. În minutul 52-lea dintre secțiile de Aragones, a avut loc o grevă, la care au participat David Silva și Torres, iar lovitura finală provocat Xavi. Poarta echipei naționale germane a fost salvată de Lehmann, care a mutat mingea în colț cu vârful degetelor. Portarul veteran a fost ajutat de faptul că mijlocașul spaniol a bătut din unghi ascuțit. Două minute mai târziu, Lehmann a fost fără putere, dar Silva nu a intrat în poartă. Un minut mai târziu, spaniolii a avut loc o copie în oglindă a atacului de notare, dar, spre deosebire de scena, în prima jumătate a anului, portarul german, s-au grabit la picioare Torres, a luat mingea.