10 lucruri pe care le-am învățat în Taiwan

10 lucruri pe care le-am învățat în Taiwan

10 lucruri pe care le-am învățat în Taiwan

Scrie Zach Schwartz - traducere de Muz4in.Net - Rosemarina

În timpul acestei călătorii, am perceput totul diferit, ca și cum ar fi fost aici pentru prima dată (probabil pentru că tocmai am crescut). Am observat lucruri la care nu am mai acordat atenție. La sosirea la aeroport, m-am gândit, „Ei bine, eu ce fac aici?“ Cu toate acestea, zece zile mai târziu am plecat din Taiwan când a fost deja mai om matur și înțelept, cu toată inima sa îndrăgostit de Est. Iată câteva dintre lucrurile pe care le-am învățat.







Atitudine bună față de americani

Când am ajuns la aeroport, trebuia să stăm o coadă lungă pentru a ajunge la vamă. Înainte de noi era un număr foarte mare de oameni cu un ten gălbui, caracteristic locuitorilor din Asia de Sud-Est. În mod literal, ofițerul vamal ne-a abordat și a cerut să meargă la o altă cabină în care nu era o coadă. Cu plăcere am fost de acord. Doi oameni albi ne-au urmat și nimeni altcineva. Tatăl meu a spus că, aparent, au vrut doar să ne facă plăcere, americanii. Apoi m-am gândit: în diferite țări ale lumii, oamenii sunt duble față de oamenii din Statele Unite - unii vor să ne omoare, în timp ce alții încearcă să facă totul pentru a ne face fericiți. În Taiwan, am fost tratați bine, aparent pentru că am vrut să atragem mai mulți turiști și investitori americani pe insulă.

Cea mai mare parte a teritoriului din Taiwan este inaptă pentru locuire

Pe drumul spre casa bunicilor mei din Taipei, am trecut pe langa muntii verzi acoperite cu vegetație abundentă, densă. Mama a spus că un astfel de peisaj este tipic pentru majoritatea Taiwanului. 3/5 din teritoriul insulei sunt nepotrivite pentru a trăi din cauza terenului abrupt de munte. Ca urmare, Taiwanul este o țară foarte dezvoltată și dens populată. Acest lucru nu ar putea afecta, dar societatea - în timpul șederii mele acolo, am observat că oamenii sunt legate între ele foarte politicos și respectuos, probabil, realizând precaritatea situației economice de pe insulă și în lume, ca un întreg.

Câinii sălbatici rulează peste tot

Înainte de casa bunicilor am ajuns dimineața devreme, când toată lumea dormea ​​încă. Tatăl meu și sora mea au decis să facă o plimbare în parc lângă râu. Am traversat podul și am văzut o turmă de câini înotând în apă. I-am întrebat pe tatăl meu: "Ce se întâmplă?". Mi-a spus că există mulți câini vagabonzi în Taiwan, pe care proprietarii au plecat. Sora mea și cu mine am decis să ne apropiem de pachet. Câini de departe părea atât de dulce și docili, dar de îndată ce le-am apropiat, ei păreau înfuriați, a început să latre și pentru a prinde cu noi atunci când ne-am dus la călcâie. Am văzut, de asemenea, o mulțime de câini de rasă rare shiba-inu. Am sfotkal unul în parc.

10 lucruri pe care le-am învățat în Taiwan

Cum să comunicați non-verbal

Din păcate, eu nu vorbesc dialectul mandarin, iar bunicii mei nu cunosc engleza deloc, așa că pentru a comunica cu ei am avut de a folosi mijloace non-verbale, de cele mai multe ori atingeți. Când i-am îmbrățișat sau doar am ținut mâinile, au zâmbit. Dar erau și alte lucruri. Îmi amintesc, am vrut să-i arăt bunicii un truc magic. Am ales un card, l-am arătat bunicei mele, l-am pus înapoi pe punte și am amestecat-o bine. Apoi am tras în mod deliberat cardul greșit. Bunica se uită la ea, clătină din cap și era pe cale să plece, dar în acel moment am oprit-o, a pus cardul în mână și a făcut-o, astfel încât ea a căzut accidental la pământ și „transformat“ în harta, pe care bunica a ales inițial. Ea își ridică mâna și mă uită surprinzător. Chiar m-am gândit că mă va bate. Expresia ei sa schimbat, ochii i-au strălucit, iar ea doar mi-a dat mâna pe umăr și a râs. "Foarte bine, foarte bine", a spus ea în chineză, eliminându-mă de bucătărie.







Mâncarea bună face parte din cultură

Alimentele din Taiwan sunt aproape întotdeauna sănătoase și gustoase. Unchiul meu mi-a spus că, deoarece majoritatea femeilor din Taiwan se gătesc bine, există o concurență acerbă în restaurante, deoarece majoritatea oamenilor preferă să mănânce sau să mănânce acasă. Bunica mea nu a făcut excepție. În fiecare dimineață i sa oferit mâncare proaspătă și ea a gătit de trei ori pe zi. Când vine vorba de America, mă întreb de multe ori de ce avem alimente atât de grele și de porțiuni atât de mari. Ca raspuns, imi ridica doar umarul, pentru ca nici macar nu stiu ce sa spun despre asta. Mulți americani cred că dacă comandă o porție de fast-food dintr-o salată și beau un cocs de dietă, atunci aceasta este o dietă sănătoasă. Du-te în Taiwan și veți înțelege cât de mult vă greșiți. Ei stiu cu adevarat ce este un stil de viata sanatos.

10 lucruri pe care le-am învățat în Taiwan

În Taiwan, mulți oameni în vârstă care se pot lăuda de sănătate puternică

Mâncarea bună și un stil de viață sănătos permit oamenilor din Taiwan să mențină sănătatea excelentă până la vârsta înaintată. În America, nu veți vedea asta. Cele mai multe dintre persoanele în vârstă din Statele Unite sunt forțați să-și trăiască viața în casele de ingrijire medicala, iar starea lor este dificil chiar să fie numit satisfăcătoare din cauza dietei săraci și de alți factori. Dar în Taiwan oamenii continuă să trăiască o viață completă, fiind în vârstă. Bunicul meu are 89 de ani, bunica mea este cu patru ani mai tânără decât el. Bunicul nu folosește liftul și în fiecare dimineață înoată câteva sute de metri și învăța să înoate numai la vârsta de 85 de ani. În Taiwan, persoanele în vârstă sunt tratate cu respect profund. Ele dau loc întotdeauna la transportul public și la masa de cină, toate produsele alimentare începe să numai după ce mănâncă cel mai important membru al familiei.

Ei joacă baschet în mod diferit

Mătușa mea mi-a prezentat un tip bun, pe nume Kevin, și ma invitat să joc cu el și prietenii lui în baschet la Universitatea Națională din Taiwan. Îmi amintesc, m-am gândit, "le voi arăta acestor tipi un adevărat baschet." Cu toate acestea, am observat că stilul lor de joc era diferit de cel al meu: eram mai agresiv, am folosit tactici de atac și diverse manevre. Nu erau atât de activi și se bazau în cea mai mare parte pe jocul de echipă. În plus, au arătat în mod constant amabilitatea și-au cerut scuze pentru fiecare lucru mic și chiar când au lovit mingea în coș și au câștigat.

Cum să lupți în sumo

Bunicul meu iubeste lupta sumo. În timpul emisiunilor de lupte la televizor, el a stat în turcă pe canapea, a murmurat ceva pentru el și a bătut cu mâinile în plăcere. De asemenea, i-am urmărit cu el. Deci, în sumo, doi luptători au îngenuncheat înainte de începerea bătăliei, apoi s-au dispersat în colțuri și numai după ce au început lupta, încercând să se împingă unul altuia din cerc. M-am întrebat de ce au făcut-o. M-am uitat pe Internet și am găsit următoarele informații: acest tip de ritual ajută jucătorii sumo să se potrivească moral cu duelul și, de asemenea, să încurce privirea adversarului. O astfel de instruire a durat uneori mai mult decât bătălia însăși. Spectacol foarte absurd.
Odată ajuns într-unul din meciuri am văzut un jucător sumo imens cu piele albă. Am arătat ecranul cu degetul și m-am uitat la bunicii mei. S-au străduit să găsească cuvintele pentru a răspunde la întrebarea mea proastă și, în cele din urmă, cu o singură voce pronunțată: "Mongol".

Taiwanul este o insulă foarte curată

În Taiwan, totul este curat, de la aeroport, unde am ajuns, și se termină cu străzi și toalete publice. Probabil, toate treburile oamenilor. Am văzut o persoană căzând în mod accidental o bucată de hârtie, iar cealaltă imediat s-au repezit la el, au luat-o și au aruncat-o în coșul de gunoi.

Nakeditatea nu este percepută ca un lucru rușinos

Odată ce bunicul nostru ne-a dus cu el în munți, unde se găsesc izvoare frumoase și calde. Ele sunt saturate cu minerale și, prin urmare, au un efect benefic asupra corpului uman. Probabil, acesta este unul dintre motivele pentru care oamenii din Taiwan trăiesc atât de mult timp. Bunicul meu, de exemplu, se întâmplă în aceste izvoare termale de două ori pe săptămână.
Am fost uimit de faptul că oamenii de aici nu ezită să meargă absolut fără haine - fără să numere un prosop legat pe cap. Eu, tata si bunicul meu au fost ședinței Threesome gol în piscină mică, consumul de ceai verde și se bucură de vacanta, în același timp conștiința de sine, nimeni nu a apărut. Locuitorii din Taiwan cred că, dacă nu vă puteți relaxa atunci când există persoane goi care sunt mai în vârstă decât dvs., atunci probabil că nu ați ajuns încă la maturitate.

Este important să onorăm memoria strămoșilor

În ultima zi înainte de plecare, bunicii noștri ne-au dus într-o biserică din nordul Taiwanului, unde rămăseseră strămoșii strămoșilor noștri, care au murit acum 300 de ani. Locul unde au fost îngropați a fost împărțit în patru secțiuni: creștin, musulman, budist și ateist. Membrii familiei mele au fost îngropați într-o cameră atee. Ne-am apropiat de urne cu câteva inscripții în dialectul mandarin, și am închis ochii și le-am plecat de trei ori. Bunica a spus ceva.

Apoi bunicii noștri ne-au arătat urnele pe care le-au ales pentru înmormântarea lor. După aceea, am mers la prânz la un restaurant unde erau servite peștele de dimineață.

Dar dacă doriți să mergeți în Taiwan pentru a vă cumpăra doar un costum pentru femei, este mai bine să salvați un bilet și să mergeți la site-ul corespunzător. Costume de afaceri pentru birou pentru femei sunt întotdeauna disponibile și pentru fiecare gust. Deși din Taiwan, deși afară. Da, oriunde.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: