Singur acasă

Fedor Smolov, "Sportul sovietic"

PLAMS CU TAMTAMAS

Antrenorul echipei CSKA, Leonid Slutsky, se afla în cutia stadionului Lokomotiv. Înainte de începerea meciului amical cu echipa națională a Ghanei, au fost câteva minute.

În spatele lui, fostul președinte al companiei feroviare, Olga Smorodskaya, cocoșat. Viziunea lui Slutsky a fost deschisă de tribunele goale ale arenei, peste care erau risipite grupuri rare de spectatori.

Probabil, în acest moment, Slutsky a crezut că, așa cum a fost întotdeauna, a avut dreptate, spunând câteva zile în urmă că Rusia este o țară non-fotbal. Iată de ce echipa joacă prost, iar CSKA nu poate vinde mai mult de șapte mii de bilete pe noul stadion și, în general, totul e rău. O explicație bună, universală. La fel ca și lipsa de jucători calificați, sună din gura lui Slutsky acum două luni.

În jurul celui de-al 20-lea minut al primei reprize, imaginea sa schimbat. Toți oamenii s-au apropiat și s-au apropiat, standurile s-au umplut rapid și, drept rezultat, aproximativ 14-15 spectatori s-au adunat pe "Locomotiva". Da, nu vândut, dar cifra este decentă. Având în vedere că acesta este un meci amical, rivalul este Ghana, iar acum câteva luni echipa națională a fost rugată să se dizolve, dar jucătorii au fost trimiși aproape la fabrica de cherestea.

După dispersarea reală a asociației fanilor ruși, nu a existat niciun suport organizat. Tribuna din spatele porților, unde de obicei s-au adunat vobovtsy, a fost umplută de mai puțin de jumătate din audiența plină. Dar atmosfera de pe stadion din cauza asta nu sa înrăutățit. Dimpotrivă. Au fost încercați fanii echipei naționale din Ghana - în Moscova există o mare comunitate de imigranți din această țară africană - care au aranjat în sectorul lor un adevărat carnaval cu dansuri și tomate.

Ce crede Slutsky?

Inima jocului a fost jocul echipei naționale a Rusiei. Stanislav Cherchesov după experimentul turc sa întors la programul său preferat 4-2-3-1, care este bine cunoscut de majoritatea jucătorilor, spre deosebire de 3-5-2, care a fost în Antalya.

În plus, este necesar să se țină seama și de factorul important pe care la jucat în echipă rusă din echipă, după ce a petrecut o sesiune de antrenament. Aici, Cherchesov a avut, de fapt, un ciclu complet de săptămâni pentru formare și a avut timp să-și aducă ideile la jucători.

Unul dintre lucrurile principale este o tranziție rapidă de la apărare la atac. Mijlocașii centrali, în primul rând, Zobnin și Dzagoev, obținând mingea, au încercat să facă transferul doar înainte. Fără agitație și joc. Și este de dorit - ca toți să fie în contact.

Astfel a fost marcat primul gol al echipei ruse din era Cherchesov. Africanii au pierdut mingea în mijlocul terenului, urmată de o trecere la Smolov, un atacant cu două roze "Krasnodar" cu Samedov și o lovitură precisă între picioarele portarului. Distanta de la pedeapsa altcuiva la altcineva a fost trecuta in 5 secunde. Și sunt chiar curios despre ce gândea Slutsky, împingându-l pe Smolov încăpățânat pe flanc?

HANDBOOK DIN BEREZUTSKY

La început se părea că toată această ușurință - de la slăbiciunea Ghanei, care, aproape o zi ajungând la Moscova, și în prima jumătate a părea neinteligibilă. Dar nu, după pauză, africanii au forțat rușii să lucreze și în apărare. De câteva ori la poarta Akinfeev era chiar fierbinte. Dar nu ca în Africa.

Apărarea gazdelor și, uneori, acțiunile întregii echipe în ansamblul lor au fost conduse de Berezutsky. Mesajul său a fost auzit chiar și prin vuietul triburilor. Îmi amintesc momentul în prima jumătate a anului, când apărătorul CSKA la îndreptat îndelung spre Semenov, unde locuia în timpul atacului pozițional al rușilor.

Oaspeții au jucat destul de aspru după standardele unui meci amical - dar în acest caz este și un plus. Totul este mai bun decât atmosfera de relaxare completă. Și cu atât mai valoroase sunt momentele deja din a doua jumătate a lui Berezutski, Zhirkov, Kanunnikov, când apărătorii africanilor în schițe incredibile de acrobație purtau mingea din porțile goale.

Ei bine, salvați Akinfeev în ultimul minut părea să indice că echipa rusă este hotărâtă să înceapă o nouă viață acasă cu o victorie. Și a început-o.