În care țări un sfert din baschet durează 12 minute

Pe site-ul nba.com, în secțiunea Întrebări frecvente, este răspunsul la această întrebare, citez:

Aceasta este, conform regulilor Asociației Naționale de Baschet, un cadru clar al fiecărui trimestru - 12 minute.

NBA include echipele din Statele Unite și Canada, astfel încât să puteți susține că acest trimestru este de 12 minute în aceste țări.

În plus față de SUA și Canada, trimestrul în baschet durează timp de 12 minute în țări precum Filipine și China.

În alte țări, sferturile sunt mai scurte - câte 10 minute fiecare, astfel încât durata totală a meciului nu este de 48 de minute, ci de 40 de minute. Acesta este timpul așa-numit "curat", deoarece toate perioadele de nefuncționare și momentele în care jocul a fost suspendat sunt deduse.

De obicei, un sfert din baschet durează 10 minute de timp curat (când mingea este în afara jocului, cronometrul se oprește), dar există ligi în care fiecare trimestru este mai lung cu 2 minute și este egal cu 12. În primul rând, aceasta este în SUA și Canada, care sunt unite în Liga Națională de Baschet (NBA), urmate de campionate mai puțin cunoscute, dar totuși destul de puternice - China și Filipine. De-a lungul timpului durează și în alte ligi - 10 minute (2x5). Se pare că întregul meci durează 48 de minute, nu 40 de minute.

Orei bune din timpul zilei.

Fanii baschetului rusesc, precum și ai baschetului european știu sigur că în Euroligă sau în Liga Unică VTB, acest sfert durează 10 minute. Un joc de baschet durează 40 de minute sau patru trimestre (timpul regulamentar). Fiecare trimestru suplimentar durează 5 minute.

Dar, 12 minute durează un sfert în cea mai populară și spectaculoasă ligă de baschet din lume - în NBA.

Prin urmare, meciurile din NBA sunt mult mai eficiente decât meciurile din Europa.

De asemenea, aceeași durată a perioadei (trimestrul) este în China.

În tradiția rusă și europeană de baschet, sfertul durează zece minute, iar în cea mai populară și bine-cunoscută liga de baschet a lumii - NBA - un sfert mai mult cu două minute și durează douăsprezece minute.

În plus, aceleași reguli în campionatele naționale din China și Filipine.

Poate că aceasta este o mișcare strategică, oferind jucătorilor de baschet americani / chinezi / filipinezi un avantaj față de rivalii competițiilor internaționale - obișnuiți cu 12 minute, sunt mai puțin obosiți de 10 ani.

Baschetul este un joc sportiv popular în care jucătorii trebuie să-și arunce mâinile în ring cu adversarul, evitând în același timp faptul că mingea nu este luată de adversar.

Meciul este format din patru sferturi, care durează 10 minute. Între ele există pauze de 2 și 15 minute.

Sunt sferturi de douăsprezece minute ale meciului. În baschet, în care un sfert din meci durează 12 minute, joacă în Asociația Națională de Baschet (SUA, Canada).