7 Semne de necaz

7 Semne de necaz

7 Semne de necaz

Am un prieten din copilărie Mitya. În clasa a unsprezecea, el "sa așezat" pe ecstasy, dar sa oprit la timp. El a fost tratat pentru mai mult de un an. Acum în viața lui nu există nici un loc pentru această otrăvire.





Recent, mi-a spus că a încercat o poțiune otrăvită pentru prima dată de dragul unei glume care aproape a devenit moarte. Despre droguri ChildrenMayl.ru.

Se grăbi să se uite la vasele lui Mitka. Nu găsesc urmele de prăjituri, teribil de ofensat că ridică un fiu zadarnic. Șase luni mai târziu, Mitya sa învinovățit. Sa dovedit că el a folosit ecstasy, astfel încât nu aveau "găuri" în vene. Cine nu știe, voi explica: Extația aparține unui grup de medicamente care distrug ficatul, rinichii, duc la tulburări ale sistemului nervos și cardiovascular. Mitya, din fericire, sa descurcat apoi. Zece ani au trecut de atunci, fiica mea crește. Și mă tem foarte mult că, la fel ca mătușa Nadia, nu observ semne de necaz cu propriul meu copil sau cu prietenii săi.







Cu o cerere de a vorbi despre primele manifestări tulburatoare ale dependenței de droguri a copiilor, ne-am adresat lui Yuri Voitanov, medic-narcolog, candidat al științelor medicale. Potrivit observațiilor sale, corpul adolescenților nu este capabil să reziste la droguri și foarte repede "se restituie". Apoi începe consecințe ireversibile: distrugerea organelor interne, a sistemului nervos și a creierului. Această scurtă perioadă în care un tânăr dependent de droguri poate fi ajutat "fără sânge" este o lună, de la puterea doi.

Prin urmare, în timp pentru a recunoaște probleme - aceasta este sarcina primordială a oricărui părinte. Și pentru asta trebuie să fii foarte atent la fiul sau fiica ta, nu te concentrezi doar pe câștigarea banilor și construirea unei cariere, pe propriile tale dorințe și nevoi. Este important să petreceți mai mult timp cu copiii, să nu vă lăsați la o parte dorințele și visele.

Cu privire la ideea dependenței de droguri, un copil poate fi indus:

• absențe frecvente și lungi de la domiciliu;

• Schimbarea comportamentului ciudat;

• Goliți tuburile din adeziv în cameră sau în sac;

• cazuri de țigarete goale;

• Cutii de potrivire cu iarbă tăiată;

• pulberi de origine necunoscută.


Dincolo de granița dintre bine și rău

Narcologul Yury Voitanov a spus că, cu primele suspiciuni, este lipsit de sens să căutați urme de injecții în mâinile copilului și să nu le găsiți, să se calmeze.

Cazurile în care elevii încep cu heroina, sunt relativ rare. De multe ori adolescenții (10-14 ani) fumează țigări cu hașiș sau inhaleze lipici (abuzul de substanțe), mai mult decât băieții și fetele mari (15-18 ani) de LSD și ecstasy, care sunt relativ ușor de a cumpăra în cluburi de noapte și discoteci.

Când vine vorba de schimbarea comportamentului fiului sau fiicei fatale, un adult trebuie să acorde o atenție mai întâi la fluctuațiile bruște ale dispoziției, inexplicabile - din vigoarea veselă și fără restricții pentru a finaliza apatie sau iritabilitate. Un factor alarmant este o insomnie bruscă, un regim stricat, când adolescentul se întoarce până dimineața, fără să-și închidă ochii.

Un simptom caracteristic poate deveni ciudat al poftei de mâncare, exprimat mai ales în cei care fumează anasha sau hașișul. Este vorba de o indiferență totală față de mâncare înainte de a fuma un "jamb" și o foame puternică după. Pentru acest tip de dependență de droguri, modul de a mânca este de asemenea indicator: un adolescent devine o "fiară", încearcă să împingă cât mai multă hrană posibil și rapid. Un alt semn al unei predilecții pentru marijuana este râsul fără rezerve în timpul intoxicației cu droguri. Aderenții săi se caracterizează prin încălcări ale memoriei pe termen scurt, scăderii activității motorii, răceli frecvente. Și, desigur, merită amintit mirosul specific de "iarbă".

Utilizarea medicamentelor toxice afectează rapid aspectul copilului. În mod literal, pentru câteva săptămâni se transformă într-o persoană fără adăpost, devine prea leneș să se spele, să schimbe hainele și așa mai departe. În plus, toxicomaniacii se caracterizează prin probleme cu vorbirea (vorbire excesivă, pronunție inarticulată), sensibilitate crescută la lumină, pierdere rapidă în greutate.

Așa cum am spus deja, iubitorii de viață din club se află cel mai adesea "pe scaun" pe ecstasy. După luminozitate și distractiv datorită intoxicate (un comprimat are aproximativ 2-6 ore) sufera simptome mahmureala de alcool: dureri de cap, sete și prostrație. În cazul în care în mod repetat, adolescent care vine acasă noaptea târziu, chinuit de o mahmureala, cu toate acestea, ea nu miroase fumul de la el, nevoia urgentă de a afla cauza a ceea ce se întâmplă.

"LSD" de droguri de tip "club" are un efect fundamental diferit asupra corpului: începe halucinațiile. Intoxicarea LSD poate dura o lungă perioadă de timp - de la o zi la o săptămână, cu un tânăr sau o fată atât de scufundată într-o lume iluzorie încât nimic din jurul lor nu este interesat.

Pentru a folosi heroina, organismul se obișnuiește foarte repede, iar persoana are nevoie în mod constant de o doză nouă. Drept urmare, adolescenții încep să fure din casă lucruri, bani. La dependenții de heroină, pot fi detectate o serie de modificări fizice: pupile înguste, piele uscată, paloare și răgușeală a vocii. Liniștiți și judicioși în timpul intoxicației, fără o doză nouă, astfel de dependenți devin extrem de excitați, agresivi.


Luați măsuri imediat







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: