13 poruncile lui Downshifter

13 poruncile lui Downshifter

13 poruncile lui Downshifter

Ksenia Volkova: Spuneți-mi sincer - de câte ori, întorcându-vă de la următoarea vacanță, chiar și cu privire la apropierea de Moscova, trebuia să vă gândiți: "De ce mă întorc, de fapt, aici?".





Sau ascunsă cu o invidie liniștită pentru a privi expatiile tăbăcite și strânse, beau proaspete în cafenele de pe plajă și le atingeau leneș pe laptop-uri sub umbrelă? Și să mă gândesc la mine: "Dar ar putea fi eu ...", și chiar mai decisiv: "Totul, mâine scriu o declarație de demisie și o monedă!".







Îndrăznesc să-și asume o situație familiară. Practica spune că după fiecare petrecere bună durerea de cap suferă a doua zi dimineața. Deci, aici: după un timp după sosire vine "realitate sobrătoare" și începeți să vă întrebați: "Pot? Și ce voi face acolo? Și dacă am să scap de bani și nu găsesc ce să fac? ". În general, există multe întrebări. Dar pentru fiecare întrebare, mai devreme sau mai târziu, există un răspuns.

Un caz destul de comun: tot ce se întâmplă frumos nu ni se întâmplă când ne așteptăm, ci destul de accidental. Undeva în profunzimea sufletului meu (mai ales după primele mele călătorii spre Bali, la începutul popularizării insulei și începutul expansiunii rusești), am vrut mereu să gust pe notorietatul "paradis josnic". Dar, aparent, intestinul a fost subțire doar pentru a arunca totul și a merge la capătul îndepărtat al lumii până la oceanul atrăgător. Așa că am rezervat bilete pentru un vis, am zburat în vacanță și m-am întors acasă liniștit, gândindu-mă la următoarea destinație pe drum.

După o anumită perioadă de timp după sosire vine "realitatea sobrătoare"
și începeți să vă întrebați: "Pot? Și ce voi face acolo?
Și dacă scap de bani și nu găsesc ce să fac?

13 poruncile lui Downshifter

Foto: Svetlana Romantsova

Este puțin probabil ca povestea mea să fie considerată un caz clasic. Mi-am inceput cariera ca un downshifter nu cu cucerirea valurilor pe o bordelina lunga si mango proaspat pentru micul dejun, dar cu un stagiu in Europa. După ce am plecat după câțiva ani de muncă ca producător la radio, am navigat la una dintre școlile postuniversitare din Germania, unde am avut de-a lungul a șase luni să colectez materiale pentru teză.

1. Nu vă faceți griji cu privire la rezolvarea problemelor care nu au apărut încă

Recunosc, la o dată: atunci când, la începutul semestrului am fost în Vnukovo cu 70 kg de bagaje pe aproape toate ocaziile (din cărți de filozofie pentru a acoperi umplute gidrikami, zmee, costume de baie și chiar și un set de îmbrăcăminte de snowboard) în gândurile am avut ceva foarte pe termen nelimitat. Înainte au fost șase luni de cercetare, speranța pentru raiduri periodice cu privire la plimbare zmeu (datorită companiilor aeriene low-cost), și apoi - o ceață absolută. Cu toate acestea, eu doar mi-a dat un jurământ să nu-și facă griji, se complac în parte obiceiul rus să spere că „poate“. Și, trebuie spus, a funcționat.

Principiul principal al vieții a fost motto-ul "Nu vă faceți griji în legătură cu rezolvarea problemelor care nu au apărut încă". Forțele morale nu o adaugă, dar salvează partea leului din energia vitală.

13 poruncile lui Downshifter

Foto: Svetlana Romantsova

2. ține evidența cheltuielilor dvs. financiare

Una dintre primele "probleme" apărute a fost temerea cu numele de cod "Nu vreau să mă întorc la Moscova, trebuie să vină cu ceva urgent", și în special, de unde primesc bani fără să lucrez regulat în birou. În primul rând, m-am obișnuit să scriu toate cheltuielile și să rezumăm rezultatele financiare la sfârșitul fiecărei luni. Astfel, a fost posibilă calcularea cheltuielilor medii și a planificării bugetare.

3. Găsiți munca la telecomandă

Trebuie să fac o digresiune și să raporteze că am fost deja de ceva timp de echitatie pe un zmeu, surf și era îndrăgostit de ocean și stilul de viață plajă inerente cu toate farmecele sale vesele și aer sare. În timpul stagiului, am fost în stare să facă un cuplu de atacuri pe una dintre cele mai populare locuri zmeu Maroc - în Dakhla, în cazul în care la un moment dat am fost unul dintre primii oaspeți în rusă. Dakhla a fost întotdeauna și va fi ceva special: situat în sudul Marocului, minunat combină schimbarea nisipurile albe din Sahara, apele reci ale Atlanticului și un vânt mai mult de 300 de zile pe an, nu a lăsat nici o altă alternativă decât aceea de a cădea în dragoste toate vine . Nu este surprinzător faptul că într-un fel, în doar șase luni, am zburat înapoi de patru sau cinci ori, și de fiecare dată a doua zi pentru a reveni blindata un alt bilet. Spre mijlocul stagiului a fost destul de clar că, în orice Moscova și întoarcerea la birou nu vrea să. Decizia funestă a fost făcută, iar după încheierea fiecărui stagiu de aeronave cu aripi din nou, m-au dus la nisipurile albe ale Saharei.

  • 13 poruncile lui Downshifter
    Foto: Svetlana Romantsova
  • 13 poruncile lui Downshifter
    Foto: Svetlana Romantsova
  • 13 poruncile lui Downshifter
    Foto: Svetlana Romantsova
  • 13 poruncile lui Downshifter
    Foto: Svetlana Romantsova
  • 13 poruncile lui Downshifter
    Foto: Svetlana Romantsova

4. Acumulați suma pentru prima dată
5. Încercați să puneți la dispoziție o școală cu zmee / surf

Cu munca pentru clasicele downswifters din Maroc, totul nu este deloc fabulos. În primul rând, datorită faptului că pentru a găsi că nu este atât de ușor, mai ales fără liber franceză (nivelul meu, atunci ar putea fi numit „kaytserferskim de bază“). Prima dată când a trebuit să cheltuiți economiile salvate pentru viitor și să creați altceva în paralel. Cu toate acestea, munca a fost găsită destul de repede și de la sine. Într-o zi prietenii mei de la Kitemorocco, în cazul în care am venit în mod repetat, să patineze, ma invitat să lucreze cu ei, invitându-mă să lucreze în promovarea pe piețele europene și rusești, precum și organizarea de zmeu Camp. Sezonul în Maroc a trecut aproape neobservată și este foarte bogat: la fiecare câteva luni am organizat Camp zmeu cu cele mai bune pro-rideri internationali (de la Kari Shibevag, Yuri Zunom, Kirsty Jones și alți sportivi din partea de sus a clasamentului Campionatului Mondial Kitesurfing).

13 poruncile lui Downshifter

Foto: Svetlana Romantsova

6. Rezervați un bilet de o singură cale

În timpul iernii, a devenit mai puțin vânt și mult mai rece, așa că am decis să pun în aplicare un plan pe termen lung pentru a dezvolta navigarea în apă caldă și pentru a vizita un număr imens de prieteni în iubitul meu Bali. Până în acest moment, ca orice downshifter care se respecta, am dobândit obiceiul de carte bilet one-way, și abilitățile freelancing au evoluat la un nivel de 80, atunci când acestea devin supuse nici unei zone de distanță și timp. Așadar, așezarea pe o insulă care, odată, se înfățișa în fața mea, cu un vis albastru neașteptat (sau se aștepta?) Sa întins aproape un an întreg. Nu e de mirare, având în vedere cât de multe insule frumoase interesează arhipelagul din Insulele Sunda Mare și Insulele Mici și că am călătorit foarte mult cu prietenii.

  • 13 poruncile lui Downshifter
  • 13 poruncile lui Downshifter
  • 13 poruncile lui Downshifter
  • 13 poruncile lui Downshifter
  • 13 poruncile lui Downshifter

7. Faceți conexiuni

8. Nu te muta să trăiești în Boracay

Timp de aproape un an în Bali am urmat Filipinele, unde am vrut mult timp să ajung, adică insula Boracay. Despre el trebuie să spun separat: și în butoiul de miere cu coborâre de jos, există o muscă în unguent. O dată pe această dată (aparent încă în anii 90), o frumoasă insulă de dimensiune de 10 kilometri pătrați, am fost prețurile uluit, care a depășit în mod semnificativ ratele de aceeași în Indonezia, traficul pe loc și nivelul general al situației de mediu. Cu toate acestea, în aproape fiecare loc există argumente pro și contra: dar acest lucru este în cazul în care m-am întâlnit o mulțime de prieteni din întreaga lume, cu care am trecut deja în diferite părți ale lumii și a lucrat la diverse proiecte interesante. În același timp, acesta a scăzut la începutul următoarei crize mass-media, astfel încât unul dintre proiectele mele freelance regulate brusc închise fără a mă plătește o sumă decentă de bani, și a trebuit să se încerce ca instructor de zmeu pe care am niciodată în viața mea nu am de gând să facă. Experimentul sa dovedit a fi foarte reușit și interesant: brusc, am descoperit noi abilități psihologice și pedagogice, chiar și în condiții de vreme furtunoasă și ploioasă.

13 poruncile lui Downshifter

9. Nu vă fie teamă să vă încercați în noi profesii

13 poruncile lui Downshifter

11. Faceți rutina zilnică

reglementări clare ale zilei, nu am fost încă: te trezești devreme (5.30-6.30 în dimineața), încărcare rapidă, mic dejun, câteva ore, dimineața în scaun cu rotile accesibile (câteva ore), iar apoi unele „timp liber“, care, de regulă, merge, de asemenea, la lucru (editare, traduceri, scrisori), timp pentru a învăța noi (araba franceză și marocană) sau pentru a menține limbile vechi (spaniolă / germană).

12. Nu vă fie frică să nu mai lucrați.

Primul an a fost cel mai dificil, pentru că a trebuit să iau decizii serioase și să depășesc multe temeri în subcortexul "Ce zici?", "Și apoi ce?", "Eu fac bine?") Dar foarte reușit și eficient. Tot ce a fost atât de frică - de a pierde locul de muncă și a alerga înapoi la birou, nu sa întâmplat - au existat unele proiecte care, în plus față de venituri, este distractiv, de tone de planuri pentru viitor și un izvor de energie pentru punerea lor în aplicare. Și cel mai important, convingerea că nimic nu este imposibil și că vă puteți face viața așa cum doriți să o vedeți și unde vă place.

13. Organizați-vă timpul de lucru

Cu cât mai mult, cu atât mai mult. La un moment dat, lucrarea devine atât de mult încât există îndoieli serioase cu privire la terminologia: „downshifter“ cu nucă de cocos și ieșită din tubul său brusc se transformă într-o persoană care poate organiza timpul lor pentru a efectua un astfel de volum de sarcini care nu visau un lucrător de birou obișnuit, lucrător de la 9 la 6. acum aș daunshifterom definit ca o persoană care la un moment dat a găsit puterea să recunoască în sinea lui: „vreau să nu mai faci munca neinteresantă. Vreau să fac ce-mi place. Și nu contează ce punct al lumii te conduce.

13 poruncile lui Downshifter







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: