8 sovietici, cum să facă față istericii copiilor, pentru cei care iubesc istoria

Modelul obișnuit în terenul de joacă: soarele strălucește, băiete construiește un oraș de nisip, mama se bucură de o zi caldă și imagine fericita. Și dintr-o dată în sandbox există un alt copil care, fără nici gânduri rele, se referă doar că a construit piciorul turnului, se prăbușește - și astfel băiatul tău liniștită, cu un strigăt feroce se grăbește să contravenientului.







Din anumite motive, mulți adulți consideră acest moment un motiv bun pentru lecțiile de politețe. Da, este necesar să intervenim, dar să nu educăm! Toate aceste cuvinte corecte, despre "aveți nevoie să împărtășiți", "noi suntem oameni - nu luptăm, dar spunem", "îmi cer scuze băiatului, l-ai lovit" acum nu funcționează. Și chiar rău. Tot ce puteți: opriți fizic, emiteți voce, denumiți statul, cereți scuze victimelor (dacă este cazul) și ieșiți din situație.

Se poate vorbi despre suprimarea conflictului. Toate discuțiile după și, de preferință, private. Utilizați ascultarea activă

- Ce sa întâmplat cu tine? Cred că ești supărat? Îmi imaginez cum m-aș supăra dacă cineva a distrus rezultatele muncii mele! Și unde sa născut această furie? În piept? În stomac? ". Pentru a simpa: "A fost groaznic, nici măcar nu știu cum aș fi supărat". Și apoi încercați să dezvoltați strategii de comportament. Cum să nu vă lăsați mânia să vă controleze? Și ce s-ar putea face? Ce fac oamenii în astfel de situații? Tocmai nu bate, vorbim. Este important să ne amintim: toate sentimentele și gândurile sunt permise, dar nu orice comportament.







Împotriva cui? Împotriva isteriei. Din păcate, ele nu se termină întotdeauna în patru ani. La un moment dat, copilul însuși înțelege că un astfel de comportament nu duce la nimic bun pentru el. Îl împiedică. Cum? De exemplu, serile de familie sunt trist, strică relațiile cu papa, nu permite să-ți faci prieteni. Pot fi multe exemple.

Există o strategie de comportament în legătură cu comportamentul inacceptabil al copiilor. Da, esti insuportabil, dar inca te iubesc si accept chiar si asta. În această poziție sunteți o mamă suferindă nobilă și el este un mic chinuitor. Fiind un chinuitor al unei astfel de persoane frumoase este greu, este atât de ușor să ajungeți la sentimentele de vinovăție și apoi la agresiune, fugind de vinovăție.

Este mai bine să alegeți schema în care sunteți împreună. Spune-i fiului tău, uite, ceva te atacă și ne distruge serios viețile. Sunteți de acord?

Există trei tipuri de comportament. Puteți insista pe cont propriu. De la "va fi, pentru că am spus așa" la "bine, tu însuți înțelegi că aceasta este decizia corectă, pentru că ...". Poți să te predai sub avalanșa lacrimilor și criptelor copiilor, să recunoști că nu ai reușit să gestionezi procesele de mult timp și să dai totul voinței copilului. Acum, astfel de părinți se întâlnesc mai des. De asemenea, puteți prefera calea contractelor și a compromisurilor - este mai lungă și mai dificilă, dar la ieșire aceasta face mai puternică toți participanții la negocieri. Ce înseamnă asta? Încercând împreună să găsim o cale acceptabilă pentru toate părțile. În acest sens, este ușor să fugi în capcane.

Uneori încercarea de a "negocia" devine manipularea planului "Am spus așa" - scopul este să mă conving că propun decizia corectă







Trimiteți-le prietenilor: