7 Top sfaturi pentru cultivarea roșiilor, grădina mea - sfaturi de țară

7 Top sfaturi pentru cultivarea roșiilor, grădina mea - sfaturi de țară

7 Top sfaturi pentru cultivarea roșiilor, grădina mea - sfaturi de țară

  1. Asigurați-vă că urmați recomandările producătorului, dacă instalația pentru teren deschis nu merită să o plantați în seră și invers. Când plantați răsadurile în sol deschis, faceți găuri cu o distanță de aproximativ 60 cm. Adăugați o fărâmă de cenușă în fiecare godeu și lăsați-o bine, astfel încât să se obțină un "noroi" lichid. În acest amestec de "noroi" din sol fertil și cenușă de plante un tufiș de roșii. În primele zile după plantare tomatele au nevoie de udare frecventă. Fă-o cu grijă, pentru a nu rupe sistemul rădăcină, nu uitați să slăbiți solul pentru a preveni formarea unei cruste.
  1. Adăparea frecventă este necesară numai în prima săptămână după plantarea răsadurilor de roșii, în timp ce planta se va înroși. Ulterior, umiditatea excesivă determină o creștere abundentă a masei verzi, dar inhibă dezvoltarea pedunculilor. În plus, udarea abundentă nu contribuie la dezvoltarea rădăcinilor adânci de roșii. Este suficient să udi o găleată de apă săptămânal pe o bucată de roșii, dacă nu există căldură puternică. Apă numai în gaura sub rădăcină, când umiditatea devine frunze, roșiile se îmbolnăvesc.






  1. După 2 săptămâni de la plantare, puteți alimenta roșiile. Nu supraîncărcați răsadurile, dacă tulpina bucșei de roșii este groasă cu nuanță violetă și frunzele sunt verde închis, nu este necesar să interferați cu planta. Pentru a lega mai bine fructele în timpul perioadei de înflorire, stropiți cu preparatul "Buton". Se agită bucățele de roșii pentru o polenizare mai bună.
  1. Tomatele au nevoie de un jartieră cu suporturi. Stemul nu se îndoaie și nu se rupe sub greutatea fructului, fructele și frunzele vor fi mai puțin în contact cu solul, ceea ce, în ansamblu, contribuie la randamente mai mari. Pentru a lega este necesar, astfel încât coarda nu se taie în tulpina de roșii, Pentru jartiera vom alege materiale sintetice, naturale în teren deschis se poate îndoi și să fie în centrul de infecție. Linia și sârmă de metal, de asemenea, nu se potrivesc, deoarece se poate prăbuși în tulpină și ruina planta.

7 Top sfaturi pentru cultivarea roșiilor, grădina mea - sfaturi de țară







  1. Toate roșiile trebuie să fie patch-uri fără excepție. Nu regretati indepartarea excesului de crestere din radacina si sinusurile frunzelor. Ne prindem pe fiul nostru, lăsându-l pe "ciocanul" la aproximativ 1 cm de la bază. Pacientul trebuie să fie pe vreme uscată, de preferință dimineața. astfel încât locul de deteriorare este mai rapid decât un film și nu devine focar al bolii. După formarea a trei sau patru perii, prindeți partea superioară a plantei. În caz contrar, toate substanțele nutritive pe care planta le va da formei de masă verde, nu fructe.

7 Top sfaturi pentru cultivarea roșiilor, grădina mea - sfaturi de țară

  1. De îndată ce primele fructe încep să se coacă, începeți să rupeți frunzele inferioare. dar nu mai mult de trei la un moment dat. Majoritatea bolilor și dăunătorilor sunt în sol și îndepărtarea frunzelor inferioare va proteja planta de răspândirea maladiei și a altor boli. În timp, taie frunzele acoperite cu pete, uscate, în galben. Ele sunt un focar de boli și ciuperci.






Trimiteți-le prietenilor: