566 kilometri


566 kilometri

566 kilometri. Dragon. Cod de îmbrăcăminte 8.

1. în armata sovietică nu a fost conceptul de „uniforme“, de absolvire a venit de la №1 (aproape gol) la №4 (complet îmbrăcat, pardesiu, pălărie, etc). În lexicon a existat și "o formă de îmbrăcăminte № 8, pe care o găsim, apoi o purtăm".






2. Ostașul sa bazat pe o uniformă "formală", în fiecare zi și pe leagăn. Bumbacul de zi cu zi, luat timp de șase luni, sa transformat într-un înlocuitor.

Când am ajuns la „Dragon“, maistrul mi-a dat un nou c / b (în onoarea aceasta am fost trimis imediat la tinuta pe companie, a se vedea. Poveste anterioară). Cârlige vechi (8 luni de funcționare nu este o glumă) a luat. Cu cât mai am văzut primul meu bumbac.
La o săptămână după apariția mea pe "Dragon" a început activitatea de reglementare numărul 4, de fapt, revizuirea anuală a mijloacelor tehnice de comunicare. Lucrarea este plină, firește nu întotdeauna curată. Mă duc la maistru - cer să-i dau un înlocuitor. Maestrul își sapă în stocurile sale și oferă ceva potrivit în mărime. Cu adevărat - formularul 8. Bluza cu tesatura de viscoza "sticla", culoarea verde inchis. Cârligul de pe gulerul nu, nici un buton de pe mâneci (nu este teribil, mâneci laminate) pe aceeași urmărirea nu este litera „A“, rămâne doar un „C“, al doilea - toate literele sunt tăiate. Scrisorile au fost tăiate ca șabloane pentru trusele lui dibbel. Halifa își potrivește tunica. Răniți la starea de balet pentru balet (prima dată abia trasă, apoi puțin transportată), culoarea galben deschis. În mod clar îndepărtat de la un simț pierdut al realității și de la "bunicul". Pentru a obține o culoare galben deschis (partea de sus a chic armatei) a fost utilizată o tehnologie de spălare simplă într-o soluție de "bleach".
Trebuie să adaug la tot ceea ce piciorul meu nu sa vindecat încă. Ordinea comandantului: "În cizme - pe divorț și în sala de mese, tot restul timpului în papuci". Și apoi o altă "sute de zile" înainte de a începe Ordinul. Există încă o tradiție "bunică teribilă" la "sute de zile" pe "Dragon": "dizolvare". A fost că a servit șase luni „elefant“ Bunicul să nu mai vorbim „bobony“, iar al doilea în acest moment - descheiat cârligul sub gât și butonul de sus, lăsați centura într-o asemenea măsură încât el ar putea sta cu greu. Și mergeți la ordine. Ei au făcut o remarcă - nasturii, trași, trecuți - dezabonați, eliberați centura.






Acum, imaginați-vă aspectul meu - înalt, subțire (și a rămas așa, în ciuda tuturor „hrănire“), sacou de culoare verde închis, cu găuri în curele, mânecile suflecate, guler descheiat, podvorotnichka nu, știi unde cureaua. Balet de balet, acum negru cu "dungi" galbene și papuci. Și aici "acest" este de mers pe jos. Îmi pare rău pentru fotografia de acolo.
Odată, un ofițer al departamentului de reglementare și repararea artei "Dragon-1". Rezistența locotenentului Vashnev nu putea rezista. Vashnev - o figură colorată. E un om mare, ca un urs bun-firesc. Cu un bun simț al umorului. El mă abordează în dezvoltarea tehnică (TZ) și începe următorul dialog:
- Tovarăși soldați, cum arăți?
- Un aspect normal, tovarășul locotenent.
- Și ce anume ai pentru o tunică, de ce pe curele de umăr doar litera "C", trupele "SS" sau ceva?
- Nu știu, a dat un astfel de șef.
- Trebuie să schimb benzile.
- Maestrul a spus: "Pogon - nu"
- Și ce fel de pantaloni poți purta?
- De asemenea, maestrul a dat.
- Și de ce este dezbrăcată gulerul, cureaua pe ... x?
- Statutul prevede: "În timpul executării lucrărilor, este permisă desfacerea cârligului și a butonului superior, slăbiți cureaua"
- Și aceasta este "cureaua slăbită".
- Da, slăbit.
- Și de ce, în papuci de pretutindeni, restul TZ îmbrăcați în cizme.
- Comandantul interzice mersul în cizme.
- Bine, de ce nu ai depus dosarul?
- Deci, nu există suficiente porți, una este zilnic. (A fost foarte greu cu fileul, piesele au fost tăiate din cearceafuri.) Mecanistul nu putea să înțeleagă: de unde au plecat foile?).
- Ei bine, fă-ți locul de muncă.
- Dacă îl schimbe - nu va mai rămâne timp pentru muncă. Schimbați doar timpul.
- Și unde te duci în viața de zi cu zi?
- În companie.
- Și ce faci acolo?
- Sunt adormit.
După un astfel de dialog "semnificativ", Vashnev a fluturat mâna - un caz greu.
Este nevoie de două zile, a început să facă garduri în jurul câmpului de antenă, mă duc în aceeași formă, pictez posturi. În mâinile unui vas de vopsea, un burete. Mă duc încet, și eu pictez. Și unde trebuie să mă grăbesc - demobilizarea este departe. Uite, pe veranda TZ există mai mulți soldați și Vasnev. Vashnev arată spre mine, spune ceva, un râs amabil. Apoi baietii spus vashney apare la mine si spune: „Asta ar fi acest luptător fotografiat și publicat în revista americană cu titlul“ amenințarea militară sovietică“.
Aceasta este forma a 8-a pe Dragon.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: