52 Huburi spate, pretinse că nu sunt pliabile

Din față am schimbat rulmenții de roți din Automatist - am pus japonez NSK cu cod 38BWD12CA133SD. Rulmentii de cea mai inalta calitate pentru masina mea sunt, desigur, suedezii de la SKF (hub-ul VKBA 3729), dar NSK nu este si China ;-)







Dar cu hub-urile din spate, l-am pierdut ...
Deci, acum știu că rulmenți SKF sunt în ordinea calității, Koyo, NSK descendent, și în altă parte, la sfârșitul listei de chinezi (și igziste anterioare au informații care shtatovskih) GSP. Cu toate acestea, Toyota a poziționat hubul din spate pe coroana E11, iar ZDT și ABS nu se pot plia. Nu am văzut acest post în acel moment. Prin urmare, nu am cumpărat separat lagărele din spate, dar butucii au asamblat GSP atr. 9400092:


Prețul de la original a diferit de mai multe ori.
Acum, de exemplu, diferă de cinci ori O_o
Dar cum este calitatea? De asemenea, diferit de cinci ori? În principiu, nu, desigur ...

Acest hub chinez după o alergare de 45,7kk:


Nu au existat probleme cu el, dar de cealaltă parte a mașinii, lagărul a fost cu o lovitură și, evident, umplutura a fost depresurizată:


Purtarea în timpul călătoriei nu a făcut nimic, ci s-au emis și câteva sunete străine. În general, și în general, în ceea ce privește calitatea chineză a GSP, trebuie să faceți o rezervare care, chiar și în timpul iernii, nu am lovit bordul la viteza tangentă. Pe lagărul din față, acest impact nu a afectat, dar în spate, este probabil că cauza moarte lentă și dureroasă a rulmentului roții.







Deci, pentru a lua sau nu pentru a lua produse chinezești - toată lumea decide pentru sine ... nu toate mașinile sunt utilizate de mai mulți ani, la urma urmei ;-)

Navele spate native pe care le-am salvat după ce le-am înlocuit cu chinezii, au fost într-o stare satisfăcătoare chiar și după ce au trecut aproximativ 220 de kilograme, numai lubrifiantul era teribil:


Fără a analiza hub-ul, am încercat să schimbe lubrifiantul: era necesar să spală cel vechi și să umple unul nou ...
Grăsimea veche a fost spălată mai întâi cu dispozitivul WD-40 și apoi cu un dispozitiv de curățare a frânelor. Când am început să umplu un nou lubrifiant, mi-am dat seama că nu voi ajunge la cel de-al doilea rând de bile în rulment fără să analizez butucul. Și din moment ce a fost dezmembrat, era logic să punem noi rulmenți. Toyota oferă să cumpere întreg ansamblul hub, probabil, pentru a economisi timp, dar ar fi trebuit să economisesc mai bine.
Catalogul electronic conține numărul rulmantului original: 42409-19015. Prețul originalului este ridicat, deși poate fi puțin mai ieftin să cumpărați o artă SKF mai bună. VKBA 3731. Dar din moment ce am în față rulmenții stupci ai NSK japonez, atunci am decis să pun NSK, art. 28BWK12Y2CP4.

Mai mult, a fost necesar să scoateți vechile rulmenți de la hub și să le presați pe altele noi - doar de afaceri!
Piulița este zdrobită în canelura butucului (fixată de la deșurubare), iar de sus este închisă de rotorul ABS.
Aveți posibilitatea să comprimați ușor rotorul cu o mașină de despicare autoportantă de la piulița și placa.
Dar am făcut un pic diferit: a tăiat o parte a piuliței, care este încrețită și deșurubat-l, iar piulița se îndepărtează rotorul în sine, lăsând zgârieturi mici:


Piulițele se desprind mai ușor de baterea acestora pe toate laturile ciocanului prin cheie și apoi deșurubați în mod silențios cheia de carabină de pe carcasa 27:


Apoi, trebuie să scoateți lagărele de pe huburi. Casele din scule improvizate au fost șuruburile M10 × 60 cu nuci și au folosit:


Rulmentul este strâns, dar cu un singur butuc de lacrimi la fel, dar și parțial, pentru că jumătate din clema interioară a rămas pe butuc:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: