5 Problemele căsătoriei civile - dificultățile psihologice ale căsătoriilor civile

Pentru multe femei, tema căsătoriei civile este foarte dificilă. Și pentru mine. După ce am parcurs această etapă în viața mea, am învățat o serie de lecții speciale care mi-au permis să mă pun în relații cu bărbații în viitor și să mă căsătoresc cu ușurință.







După experiența căsătoriei civile, mi-am corectat poziția și am ajustat corect căsătoria. De aceea, în 3 luni am primit mai multe oferte de mână și inimă de la mai mulți bărbați, dintre care mi-am ales fericit soțul. Pe parcursul întregii perioade, am simțit clar că nu am putut fi căsătorit și că în acest an voi deveni în mod necesar o soție.

Să analizăm mai întâi principalele probleme psihologice în căsătoriile civile.

Problema numărul 1 într-o căsătorie civilă: nivel scăzut de responsabilitate al partenerilor

Orice s-ar putea spune, o căsătorie civilă este o perioadă în care avem mari oportunități pentru o mică taxă.
Acest lucru este similar cu specificul întâlnirii în rețelele sociale. să se familiarizeze fără teamă, și chiar dacă ceva nu funcționează, nu se va întâmpla nimic groaznic. Proprietatea nu poate fi împărțită, nu trebuie să mergi la tribunalul civil, așa cum spui rudelor tale, de ce nu mai poți purta inele. Dar pare doar așa.

Într-o căsătorie civilă, putem să simțim ca și cum am fi o familie și să nu fim în realitate.

Ștampila din pașaport nu este doar o ștampilă. Aceasta este una dintre barierele care protejează soții de la despărțire. Dacă într-o căsătorie civilă vă puteți cearta și vă puteți despărți în aceeași seară, atunci într-o căsătorie oficială acest lucru nu va funcționa.

După depunerea unei cereri înainte de divorțul oficial, trebuie să treacă o lună, în timpul căreia fiecare dintre rudele voastre vă va spune să vă gândiți din nou, ați încercat să restaurați relația și ați cântărit totul în bine.

5 Problemele căsătoriei civile - dificultățile psihologice ale căsătoriilor civile

Problema numărul 2 într-o căsătorie civilă: o versiune demo și durata ei

Ideea este cum bărbatul și femeia se simt diferit în relațiile civile. Dacă un bărbat, mai des decât nu, crede că a obținut tot ceea ce era necesar în această relație, fata este convinsă că această etapă este doar o versiune demo a vieții cu ea.

Așa-numita test drive, după care trebuie să existe o decizie conștientă de a cumpăra. Dar dacă unitatea de testare a mașinii durează aproximativ o oră, atunci căsătoriile civile au proprietatea de a fi întârziate.







Imaginați-vă că testul a fost întârziat și că sunteți un angajat salon care însoțește un potențial cumpărător. Conduceți o oră, apoi o secundă.

Apoi, potențialul cumpărător se întoarce a doua zi, apoi un altul, care devine deja obișnuit, dar nu cumpără totul și se rostogolește în mod regulat. Si stati pe scaunul urmator, in timp ce conduce motorul intr-un mod asemanator si devii rosu cu disconfort cu gandurile: "La naiba toate aceste test-drive-uri, trebuie sa-i spuneti imediat sa cumpere o masina sau sa nu-mi piarda timpul ...".

În acest moment șoferul vă anunță iritarea și iritarea și începe să vă spună că îl "împingeți", că nu este "gata" și că "totul este bine, de ce să schimbați ceva". Absurd.

Problema # 3: Lipsa fidelității interioare

Convingerea mea este că, în cadrul unei căsătorii civile, nu poate exista o fidelitate reală, mai întâi de toate, de la o femeie. Omitem statisticile acum, care spune că 85% dintre bărbații dintr-o căsătorie civilă declară că sunt liberi. Vom vorbi despre noi, femei.

5 Problemele căsătoriei civile - dificultățile psihologice ale căsătoriilor civile

Fidelitatea feminină nu este numai lipsa legăturilor fizice pe partea, ci și sentimentul interior "Eu voi fi întotdeauna cu acest om". Dar credința că "acest om - opțiunea mea finală", într-o căsătorie civilă nu poate fi.

Prin urmare, femeia este condamnată la îndoieli interne "dacă aceasta este persoana cu care voi fi pentru restul zilelor mele sau nu". La urma urmei, el nu a luat încă responsabilitatea pentru femeie, ca soția sa. Și poate niciodată nu - nimeni nu poate ști sigur.

Problema # 4: Creșterea fricii

Cu cât vă aflați mai mult într-o căsătorie civilă, cu atât mai înfricoșătoare devine pentru ambii parteneri. Este tot mai îngrozitor pentru el să ia un pas decisiv și să ofere căsătorie. Ea se teme din ce în ce mai mult că timpul se scurge și ea devine tot mai mult atașată de un bărbat care încă nu ia făcut soția sa.

Deși timpul versiunilor demo a trecut de mult. Cine va lupta mai întâi de teama sa, el va fi câștigătorul. Această victorie nu este împotriva celuilalt, ci pentru frica și pentru situația în ansamblu.

5 Problemele căsătoriei civile - dificultățile psihologice ale căsătoriilor civile

Problema # 5: Poziția reactivă a partenerilor

Într-o căsătorie civilă, de cele mai multe ori, toată lumea este obligată să înoate cu fluxul și să reacționeze la acțiunile partenerului, mai degrabă decât să creeze evenimentele în sine. Doar partenerul care începe să acționeze proactiv, este selectat din situația căsătoriei civile și câștigă întotdeauna.

5 Problemele căsătoriei civile - dificultățile psihologice ale căsătoriilor civile

Acționând în cadrul valorilor voastre și care nu vă permite să vi se "întâmple", vă puteți atinge obiectivele.

Nu spun că această căsătorie civilă este clar rău. Uneori este cu adevărat necesar să verificăm modul în care o persoană se va comporta în viața de zi cu zi și dacă este posibil să se înțeleagă cu el. Cu toate acestea, acest lucru se poate face într-un moment în care cuplul a luat deja o decizie pentru ei înșiși și se pregătește deja pentru nuntă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: