5 Lecții ce pot fi învățate din natură - gândurile femeilor

5 Lecții ce pot fi învățate din natură - gândurile femeilor

Natura a inspirat omul de secole. Și nu încetăm să învățăm din toate acestea lucruri noi și noi. La urma urmei, cel mai bun profesor nu este instruire, ci un exemplu viu.

1. Prima lecție, destul de ciudat, este de la ciocănitoarea: "Lecția de focalizare realistă"






Ciocănitoarea este mult mai deșteaptă decât noi. Da, el isi bate capul impotriva unui copac, dar o face foarte usor. El este realist - el nu încearcă să spargă copacul în jumătate cu un accident vascular cerebral, așa cum mulți dintre noi doresc să facă, și el este concentrat - el nu bate pe copac din toate părțile. Se concentrează în același punct și se îndreaptă încet spre viermele lui. Nu avem nevoie de un vierme, ci de un șarpe și nu vrem să-l găsim într-un copac dens, ci doar presărat cu frunze pe pământ.

2. A doua lecție este din pește: "Lecția de curgere"






Peștele înoată întotdeauna împotriva curentului și, contrar opiniei generale, este corect. Ea nu face asta pentru a-și complica viața, dar pentru a pierde mai multă apă. Deci, trecând-o în curgerea apei, înotă mai multă hrană și oxigen. Deci, viața ei devine mai multe ori mai bogată. Noi, spre deosebire de pești, încercăm întotdeauna să înotăm cu fluxul într-un flux stagnant și, ca rezultat, în loc de 30 de ani de experiență de viață, facem o experiență de viață de un an de 30 de ori. Nu vrem să părăsim zona de confort și apoi să ne întrebăm de ce au existat atât de puține oportunități în viață. Vrem să câștigăm loteria vieții fără a cumpăra chiar un bilet de loterie.

3. A treia lecție - de la leii mici: "Puneți-vă fața cu sânge".
Leii mici sunt capabili să învețe. Ei învață de la leii mai experimentați, mai experimentați. Și nu învață din manuale și conversații, ci în practică. Ei știu cu siguranță - pentru a învăța cum să vâneze, trebuie să-ți pata fața cu sânge. Ne temem chiar să ne murdărim mâinile. Stăm la birouri și uităm la iepure în picioare lângă bord, care ne învață să vânăm. Sau ne închidem acasă și ne învățăm pe noi înșine, iar când vine momentul pentru vânătoare, nu știm cum să vânăm, ne este teamă chiar și de mirosul de sânge.

5 A cincea lecție este de la șarpe: "Nu fi obraznic".
Șarpele nu crede: "Nu am nici mâini, nici picioare, am o vedere slabă, m-am născut într-o altă țară, nimeni nu mă iubește, părinții mei nu mă interesau de mine de când am eclozat". Șarpele gestionează ceea ce are, și chiar ne este frică de acest "animal cu handicap". Și dacă nu-i place ceva, își schimbă pielea și se târăște fără regrete.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: