46 victorii și 1 înfrângere Nikolai Valuev a rămas fără un titlu de campion - portal

Aceasta este prima înfrângere de la Valuev după 46 de victorii. Foto: © Site-ul oficial al lui Nikolay Valuev.

46 victorii și 1 pierdere: Nikolai Valuev a rămas fără titlu de campioană

In seara asta pe „Porsche Arena“ din Stuttgart, Germania Boxerul din Uzbekistan Ruslan Chagaev învins rus Nikolai Valuev într-o luptă titlu pentru titlul de campion mondial la categoria grea WBA.







Boxerul uzbec este mai mic în creștere și este mai ușor decât adversarul, totuși, potrivit experților, el a arătat un boxer de o clasă superioară. "White Tyson", așa cum Chagaev este numit în lumea sportului, a câștigat puncte duble cu un dublu.

„Astăzi am făcut o mulțime de greșeli, și Ruslan a mers în jurul meu pe puncte, - a declarat Valuev. - Cea mai mare greseala mea - acest lucru este oboseala in picioare, dar voi continua să caseta, voi veni, și va lupta pentru campionat.“.

promotor Valuev lui Don regele asemănat duelul cu lupta lui David și Goliat: „A fost o mare, mare luptă - mai bine decât oricine ar fi putut aștepta David la învins pe Goliat - aceasta este ceea ce am văzut azi, Nicholas înapoi ...“

La o conferință de presă după lupta Chagaev a spus că să bată Valuev l-au ajutat partenerii de mare sparring și un scaun pe care sa ridicat în picioare antrenorul său, imitând rus „Bestia din Est“: „Azi a fost ziua mea de azi sunt mai bine decât cutie acum pentru toată lumea .. care a spus că Nikolai este prea mare și prea greu pentru mine, nu este atât de important. Știu câteva trucuri cum să câștigi un adversar superior în mărime ".

Rusia poate recunoaște independența Abhaziei și a Transnistriei

Echipajul de film a fost concediat la fabrica de produse lactate

"UE vrea să obțină petrol din Caspia ocolind Rusia"







Lupta a durat toate cele 12 de runde de lupte campionate și a trecut cu un succes diferit. Niciunul dintre adversari nu a putut să-și trimită adversarul pe podea. Arbitrii bătăliei au fost reprezentanți ai Africii de Sud, Tailandiei și Mexicului, care au dat următoarele estimări: 114-114, 115-113, 117-111 în favoarea lui Chagaev.

Oponenții au început lupta cu "inteligența": au acționat cu prudență și nu au forțat evenimente. Valeyeu "a tras" din adversar cu jaburi (lovituri directe din stânga), Chagaev a acționat cu lovituri singulare și a mers din nou la distanță.

Din a treia rundă, mai multă hotărâre a început să umbrească acțiunile boxerului din Uzbekistan, a cărui parte stângă a depășit mâna dreaptă a lui Valuyev, mai mult decât o dată, atingând obiectivul. Rusul a fost obligat să nu rămână, dar majoritatea atacurilor sale au trebuit să-i apere pe adversar.

Cea de-a cincea și a șasea rundă au fost ținute în același mod în momentul în care Chagaev a părăsit partea stângă în salt, rupând imediat distanța, iar rusul nu avea întotdeauna timp să închidă sau să părăsească această manevră. Antrenorul lui Valuyev, Manvel Gabrielian, a cerut secțiilor sale să facă conduceri superioare, totuși rușii au făcut lovituri destul de rar, deși au rănit în mod rezonabil adversarul.

Din runda a șaptea, ritmul luptei a început să crească: ambii rivali au început să atace alternativ. Câteva combinații reușite au fost de succes pentru ruși în runda a opta, dar Chagaev a părăsit următorul segment în spatele lui, la începutul celei de-a 9-a runde a lovit cea mai frumoasă lovitură pentru duel: tot aceeași stânga în salt.

Ultimile trei - așa-numitele runde de "campion" - au avut loc în atacul campionului, dar apărarea competentă a adversarului a dat puține găuri. Chagaev a învățat perfect să iasă din frânghii sau din colțuri cu o lovitură. Valuev a obținut și probabil a marcat în aceste runde de puncte, dar așa cum sa dovedit, acest lucru nu a fost de ajuns.

Aceasta este prima înfrângere de la Valuev după 46 de victorii.

Victorie a lui Nikolai Valuev

10/15/93 Berlin (Germania), vs. John Morton (SUA), Knockout tehnic

02/22/1994 Sankt-Petersburg (Rusia) vs. Alex Vasiliev (Rusia), Despre puncte

04/15/94 Sankt-Petersburg (Rusia) vs. Alexey Tsigankov (Rusia), Knockout

16.02.95 Sankt-Petersburg (Rusia) vs. Serghei Anikeev (Rusia), Knockout

10/08/96 Londra (Marea Britanie) vs. Neil Kirkwood (Marea Britanie), Knockout tehnic

11/26/96 Londra (Marea Britanie), vs. Darren Fern (Marea Britanie), Knockout tehnic

21.03.97 Parramanta (Australia) vs. Patrice Slade (Samoa), Knockout tehnic







Trimiteți-le prietenilor: