24 Rugăciunile lui Ioan Hrisostom - Templul Învierii (vechi) g

24 Rugăciunea lui Ioan Hrisostom în funcție de numărul de ore ale zilei, pentru fiecare oră de molotovka proprie.

1. Doamne, nu-ți privi binecuvântările cerești.
2. Doamne, eliberați-mă de chinul veșnic.
3. Doamne, fie prin minte, fie prin gândire, în cuvânt sau în faptă de păcat, iartă-mă.
4. Doamne, eliberați-mă de orice ignoranță și uitare, lașitate și insensibilitate pietrificată.
5. Doamne, salvează-mă de orice ispită.
6. Doamne, luminează-mi inima, dacă pofta rea ​​stă.
7. Doamne, ca un om al păcatului, Tu, ca Dumnezeu, este bogat, ai milă de mine, văzând slăbiciunea sufletului meu.
8. Doamne, dăruiește-ți harul să mă ajuți, ca să-mi slăvesc numele sfânt.
9. Doamne Isus Hristos, scrie-ți numele robului tău în abdomen și dă-mi sfârșitul binelui.
10. Doamne, Dumnezeul meu, am creat și am neglijat bunătatea faptelor Tale înaintea Ta, dar dă-mi, prin harul Tău, să pun fundamentul binelui.
11. Doamne, stropiți în inima mea roua harului Tău.
12. Doamne al cerului și al pământului, aduceți aminte de robul păcătos al Tău, cu pietre și necurate, în Împărăția Ta. Amin.

1 Doamne, acceptați-mă în pocăință.
Doamne, nu mă lăsa.
3 Doamne, nu mă aduce în necaz.
4 Doamne, dă-mi o idee bună.
5 Doamne, dă-mi lacrimi, și memoria este muritoare și drăgălașă.
6 Doamne, dă-mi gîndul să-mi mărturisești păcatele.
7 Doamne, dă-mi umilință, castitate și ascultare.
8 Doamne, dă-mi răbdare, generozitate și blândețe.
9 Doamne, dă-mi rădăcina bună, frica ta în inima mea.
10 Doamne, ajută-mă să Mă iubești de tot sufletul și mintea și să îți fac voia în toate.
11 Doamne, ascunde-mă de omul unuia, de demoni, de patimi și de orice alt lucru neplăcut.
12 Doamne, cântărește, cum ai făcut, cum ai făcut, voia Ta se va face, și în mine păcătuiește, pentru că ești binecuvântat pentru totdeauna. Amin.

Sfântul Teofan, Răscoasa, a acordat o mare importanță acestor rugăciuni și le-a recomandat multora dintre copiii săi spirituali ca bază a regulii de rugăciune, ca școală a gândului divin neîncetat. Iată câteva fragmente din scrisorile sale:

"Numirea de molii scurte - pentru a facilita colectarea de gânduri și sobrietate. Forța nu este în cuvinte, ci într-un sentiment al lui Dumnezeu. În curând se formează printre oamenii care lucrează peste rugăciune. Aceasta este ceea ce este o rugăciune inteligentă. Mintea, stând în inimă, îl vede pe Dumnezeu și îl mărturisește chemării Sale ... Sentimentul pentru Dumnezeu este o rugăciune fără sfârșit fără cuvinte ".

Ortodoxă Herald Rus-Front

Spune-le prietenilor:

Căutați pe site

Calendar ortodox

Curând vacanța

Post de Craciun

Sărbătorile Bisericii


Site-ul unui creștin ortodox. Biblioteca sfintelor părinți și învățători ai Bisericii.


Multkalendar - povesti despre viața sfinților ortodocși.


Mănăstirea Moscova Sretenski și Seminarul Sretenski își continuă educația la cursuri de iluminare pentru laici.

Rugăciunea pentru pace în Ucraina


Nu poate fi indiferent față de persoană în aceste zile de încercări dure pentru poporul ucrainean. În toate bisericile din Ucraina, rugăciunile continuă să fie ridicate pentru a reconcilia părțile aflate în conflict. Invităm cititorii să-și aplice rugăciunile cu toată inima lor. mai departe

Lumea. Omul. Cuvântul

PROIECT UNIC

Comentarii recente

Codul bannerului nostru:

Ai observat o greșeală?

Selectați textul cu o eroare și apăsați pe Ctrl + Enter sau pe butonul de mai jos
Raportați o greșeală
Vă mulțumim pentru cooperarea dvs.!











Rectorul bisericii

Hegumen Filaret (Soloviev)

Biserica Ortodoxă a Bisericii Ortodoxe Române, Mitropolia Ivanovo, Eparhia Ivanovo-Voznesensk. Vichug Deanery

A da o notă bisericească (comemorare). mai multe informații

Colecția de fonduri pentru restaurarea templului continuă. mai multe informații

Anunțarea conversațiilor înainte de adoptarea sacramentului Epifaniei se desfășoară în Centrul Spiritual și Educațional al Parohiei Învierii (vechi): sâmbătă, la ora 18 Mai

La biserica învechită a Învierii există o bibliotecă ortodoxă. Biblioteca prezintă o selecție largă de literatură ortodoxă și de ficțiune. Aflați mai multe

Parohie

Vă cerem ajutorul!

Dragi frați și surori!

Centrul spiritual și educațional are o mare nevoie de asistență publică. Ca orice biserică ortodoxă, centrul există doar pentru donații de enoriași și filantropi. Vom fi recunoscători pentru orice ajutor.

Vă invităm să luați parte la această cauză sfântă!
Rechizite bancare.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: