20 de milioane de oameni din Africa sunt pe punctul de a-și pierde viața și moartea din cauza foametei

20 de milioane de oameni din Africa sunt pe punctul de a-și pierde viața și moartea din cauza foametei

Fără măsuri urgente în următoarele șase luni vor muri de foame 20 de milioane de oameni care trăiesc în Nigeria, Somalia, Sudanul de Sud și Yemen, a declarat șeful FAO (Organizația pentru Alimentație și Agricultură a Națiunilor Unite), Jose Graziano da Silva.







Aproape 20 de milioane de persoane din Sudanul de Sud, Somalia, Yemen și Nigeria se află pe punctul de a fi înfometate din cauza secetei și a războiului. Acești oameni pot muri în următoarele șase luni. Foamea a lovit deja unele regiuni din Sudanul de Sud, a subliniat Da Silva, raportează Infokava.com cu referire la vestifinance








FAO va prezenta date privind amploarea crizei alimentare în diferite țări și va propune măsuri de prevenire a unei catastrofe.

Membrii FAO discută o propunere pentru o nouă scară de contribuții obligatorii din partea statelor membre ale organizației. Conform propunerii, majoritatea țărilor care sunt membre ale Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) vor plăti mai puțin, iar alte țări vor trebui să plătească mai mult.

Da Silva a cerut țărilor membre ale OCDE să continue să alimenteze bugetul FAO în aceeași sumă cu contribuții voluntare suplimentare.

„Contribuțiile voluntare, ca niciodată înainte, sunt de o importanță vitală pentru FAO. Mă voi strădui întotdeauna să găsească modalități de scheme de economii, pentru a îmbunătăți eficiența. Acesta este modul în care am acționat în ultimii cinci ani. Dar am taiat totul la limita. Am rămas fără resurse.“ - a încheiat șeful FAO.

Dacă observați o eroare în text, selectați-o și apăsați pe Ctrl + Enter







Trimiteți-le prietenilor: