10 Cele mai teribile fapte despre pisici

Toată lumea știe cine sunt aceste pisici. Când auzim acest cuvânt, o fotografie a unei pisici domestice se joacă fericit și se mișcă cu o minge. Dar ele sunt diferite: cel mai mare - un tigru cântărind 350 kilograme, iar cele mai mici pisici "ruginite" ajung la o greutate de numai 1,5 kilograme. Astăzi vom analiza cele 10 cele mai teribile fapte despre pisicile sălbatice și domestice.






Deci, hai să începem!

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


1. Nu pot scăpa!

După cum știți cel mai frecvent pisica domestica poate dezvolta in timpul ratei rula până la 13,5 m / s, în comparație cu cel mai rapid sprinter poate rula cu o viteză maximă de 12,5 m / s. Cred că puțini dintre noi care se poate lăuda că el este campion olimpic în cursa? Dar orice "mirka" care trăiește cu voi în cartier poate bine.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


2. Ați urcat deja mai sus, unde fiara familiei de pisici nu va ajunge la tine? Poți să cobori!
Cel mai mare salt poate fi realizat de leoparzii africani și pumas. Sunt capabili să sară pe o ramură a unui copac (sau pervazul unei pietre), situată la o altitudine de 5,5 metri. În general, pisicile sară de cinci ori mai mari decât înălțimea lor.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


3. Ei bine, s-au umflat pe spate?
Ah, nu ai timp, tu urmărești un tigru din Bengal?
Apoi vă va fi util să știți că acest tip de pisică are cele mai lungi colți (aproximativ 10 cm)! Fugiți, după cum sa menționat mai devreme, este inutilă, căutați un copac înalt, poate că un tigru va fi prea leneș să vă scape de acolo.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


4. Un alt mare lucru despre mușcături.
Știți cine are cele mai puternice fălci? Aruncă o privire în jur.
Da, da, acest drăguț tigru are ceea ce urmează. Rezistența mușcăturii sale este de 1000 de lire per inch (adică 450 kilograme). Este imposibil să izbucnești din el. Pentru cei care stau acasă și tigrul nu le amenință, observ că pisica domestică are colți subțiri și lungi. Când este mușcat, poate afecta nu numai țesuturile moi (mușchii, ligamentele), ci și articulațiile (doar mușcă).

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


5. Dacă decideți să vă ascundeți, atunci trebuie să stați foarte liniștit, de preferință nici măcar să nu respirați.






Audierea din felina este de 20 de ori mai acuta decat cea umana. Vor auzi sunete inaccesibile pentru noi, cu două picioare.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


6. Lungimea ghearelor celui mai mare reprezentant al familiei pisicilor ajunge la 10 cm.
Deci, să nu vă rătăciți de blândețea și fluența picioarelor.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


7. Dacă pisica a decis să vâneze, atunci victima va ști despre ea în ultimul moment.
Toți reprezentanții acestei specii, cu excepția ghețarului, folosesc factorul surprinzător în timpul vânătorii. Ei se târăsc până la victimă cât mai aproape posibil și atacă în mod neașteptat. Creeping-ul lor permite inocularea innascuta a mersului. Datorită tampoanelor moi și a lânii de pe labe, toate sunetele posibile din urmele lor sunt înghesuite.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


8. Această specie de mamifere se înmulțește cu viteză uimitoare, în special subspecia fuzzy domestică.
O pisica este capabila sa nasca si sa aduca mai mult de 100 de pisoi intr-o singura viata. Ajutor: în medie, pisicile trăiesc 10-15 ani.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


9. Nu încercați să vă ascundeți de o pisică într-o cameră întunecată sau în timpul unui safari de noapte pentru a vă furișa până la un prădător mai aproape!
Revizuirea ochilor lor este de 200 de grade, persoana are doar 180. Da, și tijele din retina ochiului, care sunt responsabile pentru abilitatea de a vedea în întuneric, au mai mult de 20 de ori mai mult.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici


10. Sper că cele 9 fapte anterioare te-au speriat deja, iar visele de a deveni un antrenor de prădători mari sau al doilea Kuklachev te-au părăsit.
Voi dura ultima. Pisicile vă urmăresc mereu! Chiar și în timpul somnului, jumătate din creierul lor înregistrează în mod constant unde vă aflați.

10 Cele mai teribile fapte despre pisici

10 Cele mai teribile fapte despre pisici

Oh, cât de gresit ești!
Am văzut personal cum pisicile roșii jumătăți sălbatice pe un picnic în natură vânau vulpi din oasele de pui care ne-au lăsat cu grijă.

avem o pisică în satul tuturor câinilor fără stăpân din casă. Și dacă din întâmplare noastră plimbare polukavkazka a fost eliberat, iar Chis a fost luată dintr-o dată a aduce ordine în curte, câinele a căzut și a ascuns fața lui labe și a stat acolo până la Kosa nu a dat seama că are propriul său câine)))

La noi aici, în general, câinii pe pisici, dacă reacționează, numai în forma "a pleca departe" :)

să păstreze pisica în casa lui pentru iarna ei gorodom.privezli, iar ea a așteptat vara răsturnat vechi hozyaevam.oni a avut timp pentru acest timp pentru a trece la celălalt capăt al orașului, dar ea le-a găsit)

Oh, și vă plac numai aceia care privesc cu credință în ochii voștri și rareori au o părere?

Când mă întorc acasă pentru a vedea poșta de pe computerul meu, înșelătoria mea merge în fața mea, cade pe masă între tastatură și monitor, strigă MAAAAA)). și apoi cu o față mulțumită care urmărește procesul.
Și apoi prietena ca pisicile cumva frică, mi-a cerut să caute ceva în inete..I dintr-o dată strigătul ei sălbatic - am fost în bucătărie, o placă de mic nu este rupt)) Se pare că draga noastră, în cazul în care nu a existat nici o vizibilă, nici nu a auzit înainte de abordarea fata de masina, a făcut același truc cu obiectul nou))
Pe scurt, toată lumea a fost fericită))

Pisicile, daca locuiesc impreuna cu cainii, sunt adesea prieteni cu caini sau doar o relatie neutra, dar nu deloc ostili. Si totusi spun ca pisicile vad o prajitura si se joaca cu el.

Poate chiar că văd :)
În Egipt, pisicile erau considerate păzitori ai lumii morților și puteau vedea spiritele :)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: