06 - Învățarea navigării mazda cx-5

Și din nou salut!

Timpul trece, TiT este încă mulțumit. Kilometrajul a depășit deja 1000 km. Următorul pas în îmbunătățirea mașinii a fost activarea navigației standard. Observ că Mazda vinde cardurile de navigație ca un accesoriu separat. Programul de navigare în sine este prezent în mașină, iar cardurile sunt vândute separat.






În prezent, există 4 modalități de navigare obișnuită:

2. Utilizați instrucțiunile pentru driverul de navigație full-time.
Ideea de hacking este în GU, pentru ca GU să recunoască orice carte ca originală.
Prețul: 700 - 1000 rub. pe un card SD (8 sau 16 GB)

3. Cumpărați o clonă completă a cărții originale.
O clonă completă este o carte cu același conținut și codul CID al cardului original.
Preț: 4500 - 5500 fre.

4. Cumpărați un card patch (sau conținut) legat la o anumită mașină prin numărul VIN.
După cum știți, după ce mașina a parcurs 100 km, harta este atașată la o anumită mașină de numărul VIN al mașinii (VIN japonez). Punând conținutul corect pe card, acesta va fi recunoscut de sistemul GU ca original și deja activat.






Preț: 6500 fre.

Am ales activarea pe 3 direcții. Am cumpărat un duplicat complet al cartelei originale. De ce? E simplu.
1) Nu am vrut să pierd timpul necesar experimentării și studiului detaliat al materialului.
2) Aveam nevoie de o carte originală sau de un duplicat.
Deși recunosc că metoda a doua este mult mai ieftină. ) Și deocamdată am învățat deja.

Detalii despre fiecare metodă vor fi distribuite în PM.

Am introdus o hartă de navigare pe masina camuflată

Am început mașina, am ales navigația. Încărcarea hărților a început.

Navigare cu afișare limită de viteză

Apropo, după încărcarea hărții ecranul a început să se rupă, a existat un mic "shudder" în personaje și imaginea ca un întreg. M-am gândit mai întâi la navigație. Dar după 3 ore de inactivitate, acest efect a dispărut. Se pare că a fost o problemă.

Astăzi am descărcat Mazda ToolBox și am actualizat hărțile la ultima versiune. Actualizarea a durat aproximativ 40 de minute.

# 01 - Există o actualizare!

# 02 - solicită crearea unei copii de rezervă

# 03 - Procesul este în curs de desfășurare

# 04 - Hărți actualizate!

Apropo, numărul de ordine al celei mai recente versiuni a cardurilor: BJM7 66 EZ1G

Pe scurt despre avantajele navigării regulate:
- control vocal
- avertizare vocală a vitezei (+ viteză)
- afișarea blocajelor de trafic, a vremii, a prețurilor benzinei în timp real
- posibilitatea de a moderniza gratuit hărțile la 3 ani (hărțile sunt actualizate de 2 ori pe an)

Blocajele de trafic și vremea vor lucra 60 de zile, după care această opțiune va fi plătită. Dar am găsit deja oameni care pot face afișarea blocajelor de trafic pe toată durata vieții.







Trimiteți-le prietenilor: