Este util, un weekend de fotbal, cum s-au încheiat meciurile

Deschidere: Franța - România

Sâmbătă: Albania - Elveția

Meciul de sâmbătă a deschis confruntarea dintre Albania și Elveția. Echipa națională a Albaniei nu a fost foarte norocoasă. Până în minutul 20 au luptat din greu și tare. Într-un efort de a face inamicul mai puțin agresiv, albanezii au făcut o serie de greșeli. Acțiunile echipei naționale albaneze au descurajat complet participanții. Dupa ce antrenorul lor le-a spus mai tarziu, jucatorii au fost foarte ingrijorati, iesind pe teren, care a afectat jocul. În această confruntare, albanezii au primit o carte roșie și au arătat confuzie în loc de strategie. Pentru restul, unul dintre jucătorii de apărare a alunecat pe teren. S-au afișat nervi surori pe placa de turnee. Până la sfârșitul meciului, a găsit 1: 0 în favoarea Elveției. În ceea ce privește jucătorii elvețieni, ei continuă să câștige putere sportivă. În acest an, echipa națională a Elveției nu este încă pe lista favoritelor, dar va deveni un rival dificil pentru echipele de nivel mediu.

Contrar previziunilor, victoria nu a fost cea așteptată.

Cel de-al doilea meci din prima zi a fost jocul Țării Galilor cu Slovacia. Ambele echipe au devenit debutanți la Campionatele Europene. Care era confruntarea lor?

Prima jumătate a devenit mai pasivă decât a doua. De la începutul jocului, echipa Wales a prezentat un joc mai agresiv. În minutul 11 ​​a avut loc obiectivul istoric. Pentru prima dată în istoria sa, echipa Wales a marcat primul gol la Campionatele Europene. Balul Țării Galilor a lovit poarta sârbilor datorită lui Gareth Bale. A reușit să scape de pedeapsă. Portarul Serbiei a avut toate șansele de a preveni ceea ce sa întâmplat, dar greșeala lui a deschis scorul pe tabela de turnee.

A doua jumătate a devenit mai animată și mai emoționată. Pe teren au existat mai multe șanse de punctaj. Dar nu a ajutat echipa națională a Serbiei să avanseze. Scorul final a fost de 2: 1 în favoarea Țării Galilor. Acest rezultat a surprins experții în fotbal. De fapt, recent echipa Welsh demonstrează o pregătire de calitate și o creștere profesională rapidă.

A doua surpriză de sâmbătă a fost meciul dintre Anglia și Rusia. Rezultatele sale au surprins experți și fani.

În prima jumătate a anului, echipa Angliei a demonstrat că atacă fotbalul. Britanicii au creat mai multe șanse de marcare. Rușii au reușit să ia inițiativa numai spre sfârșitul reprizei. Erau singurele șanse să înscrie în prima parte a jocului.

În a doua jumătate, rolurile s-au schimbat. Englezii s-au apropiat de porțile lor, rușii s-au mutat de la apărare la atac. În timpul extra, echipa rusă a reușit să înscrie un gol. Cu toate acestea, el nu le-a adus victoria, ci doar a egalat scorul. Meciul sa încheiat cu un scor de 1: 1. Jocul a trecut relativ pasiv, fără emoții vii și adrenalină.

Este demn de remarcat faptul că în ultimele cinci meciuri amicale, echipa Angliei a câștigat 4 victorii. Pentru ruși au existat 3 înfrângeri devastatoare și o mulțime de răniți jucătorilor-cheie.

Duminică: Turcia - Croația

Rezultatele acestui meci au fost destul de evidente. În mod tradițional, echipa națională croată este un adversar puternic pentru Turcia. De-a lungul meciului, jocul a durat relativ pasiv, fără multe momente goale. Ambele echipe s-au mutat în atacuri lente și de scurtă durată. Oponenții nu au reușit să creeze un număr mare de șanse de punctaj. Cu toate acestea, unul dintre acestea a adus victoria. Adevărat, nu a mers în Turcia.

Meciul sa încheiat cu un scor de 1: 0, în favoarea Croației.

Polonia - Irlanda de Nord

Nu a fost din partea cea mai bună că Irlanda de Nord s-ar putea dovedi în acest meci. Cu toate acestea, participarea la Campionatele Europene îi oferă deja avantajele.

Începutul primei reprize a devenit energic. Polonezii au atacat atacul. Adevărat, în curând această ardoare a căzut, dând loc prudenței și tacticii reci. Până la sfârșitul primului semestru, echipa poloneză a intrat din nou într-un atac activ. Posesia mingii a fost păstrată pentru ei. Polonia a reușit să creeze multe șanse de punctaj. Pentru Țara Galilor de Nord există doar 2 șanse de punctaj. Polonezii au bombardat activ zona de poarta. Acest lucru a dus la scorul final de 1: 0.

În ciuda scepticismului criticilor și fanilor, echipa ucraineană a reușit să demonstreze un nivel bun, creând un joc interesant și interesant cu campionii mondiali.

La începutul primului semestru, ucrainenii au reușit să atace și să creeze mai multe șanse de punctaj, după care au fost pedepsiți de adversari. Echipa germană a avut o presiune puternică, ținând ucrainenii pe partea lor de teren. Nici una, nici cealaltă echipă nu a creat șanse de punctaj. Germanii au păstrat tensiunea. Ultimele 20 de minute Ucraina a reușit să atace adversarii, începând să tragă pe planul porții.

A doua jumătate era timpul răzbunării. După ce a studiat comportamentul rivalilor, echipa germană a dispersat sângele prin venele. Atacurile masive ale germanilor au scos toate șansele de contraatac calitativ de la adversari. "Patinoar german" metodic și bine strâns ucraineni în iarbă. Bastian Schweinsteiger a luat toate șansele și speranța pentru o remiză. Scopul lui în a doua jumătate a reprizei a fost decisiv. 2: 0 în favoarea echipei germane!