Echipa de volei din Rusia în cinci seturi a câștigat poloneză la Jocurile Olimpice - sport, volei,

Warte Alekno a asigurat o cale de ieșire la playoff

În Rio de Janeiro continuă turneul de volei pentru bărbați. Jocurile principale ale Jocurilor Olimpice se apropie, dar pentru moment, în etapa a patra a etapei de grup, echipa rusă sa întâlnit cu actualul campion mondial - echipa națională a Poloniei. Meciul a fost dramatic și a părăsit cu greu fanii indiferenți. Câștigătorii duelului au ieșit din secțiile lui Vladimir Alekno, dar pentru asta au nevoie de toate cele cinci seturi.

fotografie: Alexey Lebedev

In deschiderea primului set, rusii si-au facut fani nervosi, pentru ca la inceput chiar si-au pierdut. Dar după scorul de 6: 8, echipa rusă a reușit să ridice situația și, în plus, să se desprindă. Câștigătorii lui Alekno au fost prinși destul de repede și fără probleme au adus victoria la joc - 25:18.

Dar pauza era în folosul polonezilor. De la primele trageri, au pus capăt inițiativei și nu l-au eliberat până la capăt, bătând setul cu un scor de 25:16. Următoarele pauză ajustările corespunzătoare au făcut tutorele rus: volei nostru pipăit din nou jocul, iar în cazul a returnat un joc excelent în primul joc Serghei Tetyukhin. Rezultatul a fost o victorie cu un scor de 25:18.

Din păcate, nu a fost posibilă încheierea tranzacției în patru seturi. Ambele echipe și-au strâns dinții în acest joc și, pentru mult timp, s-au ridicat la nivel. Dar forțele pentru sfârșit au mai rămas pentru polonezi - 25:22.

Pentru a aduce meciul la sfârșitul ruși validolny nimeni nu a vrut, asa ca tie-break-au întors din nou valul luptei, a preluat conducerea și a tras nervii la fani chiar inainte de final: pentru întâlnire, au avut nevoie de patru puncte de meci. Și totuși - 15:13, echipa rusă învinge Polonia și garantează o joacă la Jocurile Olimpice!