7 moduri simple de a controla foamea

Foarte des, după ce ați încercat o grămadă de diete diferite. exerciții și proceduri, ajungem la înțelegerea faptului că o figură bună și un stil de viață sănătos depind doar de un singur lucru - auto-control și disciplină internă.







Dar, cum să vă controlați, întrebați, cum să vă limitați și să vă negeți, când simțiți că doriți să mâncați?

7 moduri simple de a controla foamea

Afișați rezultatele sondajului: Puteți controla senzația de foame?

  • Nu pot opri acest sentiment de netrecut - 17.39% (4)
  • Pot fi răbdători, dar nu pentru mult timp - 43,48% (10)
  • Nu cedez provocării și dispare foamea - 26,09% (6)
  • Aproape niciodata nu am experienta - 4,35% (1)
  • Mănânc mereu înainte de a-mi flămânzi - 8,7% (2)

Este dificil, dar foamea, ca orice alt sentiment, poate fi subordonată minții proprii. Iar următoarele sfaturi vă pot ajuta în acest sens:

  1. O modalitate veche și cunoscută de a îneca foamea este să bea apă. Toată lumea știe, dar nu mulți oameni o folosesc în practică. Unele fete cred că din cauza apei se "umflă", că apa persistă în organism și promovează apariția edemului, dar ele nu au dreptate. Apa este necesară pentru metabolismul adecvat în organism, lipsa acestuia duce la diverse tulburări și, foarte des, confundăm dorința de a mânca ceva cu sete banale.
  2. Încercați să mâncați mai rar în companie. Cel puțin prima dată, până când învățați să recunoașteți saturația. La urma urmei, într-un moment în care discutați cu prietenii, glumiți și râdeți, nu observați că sunteți deja plini și continuați să mâncați. O altă influență negativă poate fi numită că, chiar dacă știți cu bună știință că nu sunteți înfometat, veți sta totuși să mestecați ceva doar din motive de sprijinire a companiei.
  3. Păstrați un jurnal de produse alimentare. De asemenea, sfaturile nu sunt noi, ci și subevaluate. Puțini oameni sunt conștienți de toate avantajele acestei metode. Principalul lucru este să mergeți serios la un astfel de jurnal. Scrupulos scrie tot ce mănânci și, în plus, într-o cutie separată, marcați de ce a fost mâncată. Cred că veți descoperi multe lucruri noi când înțelegeți cât de mult mâncați din motive care nu au nimic de-a face cu foamea reală. Și, în același timp, puteți conta câte calorii consumați. cu ajutorul produselor noastre de calorii și, de asemenea, înregistrați aceste informații în jurnalul dvs.
  4. Încercați să mâncați încet, să vă concentrați asupra procesului de a mânca, asupra senzațiilor dumneavoastră. Așa că nu pierdeți momentul de saturație și mâncați mai mult decât ar trebui. În plus, această metodă are încă un plus: alimentele de mestecat cu grijă sunt extrem de utile pentru digestie.
  5. Nu mâncați la televizor și la calculator. Punerea în aplicare a acestei reguli poate deveni unul dintre cele mai dificile momente în atingerea scopului dvs. Dar, dacă nu încetați să mestecați fără grijă, uitându-vă la monitor și neștiind că mănâncă și în ce cantități, atunci nu poate exista nici o disciplină de sine!
  6. Încearcă să cânți sub muzică liniștită. Acesta nu este un capriciu și un estetism. Muzica, in special clasica, te calmeaza, iti permite sa te relaxezi si sa-ti normalizezi apetitul. Foarte adesea am sărit pe mâncare, pentru că suntem încântați și încercăm să "mestecăm" stresul.
  7. Când vă simțiți flămânzi, stați jos, închideți-vă ochii, relaxați-vă, numărând până la zece, apoi reflectați: doriți să mâncați, pentru că vă e foame sau doriți doar să mestecați ceva?






Aflați pentru a asculta tine si corpul tau, pentru a distinge un fals sentiment de foamete din prezent, pentru a înțelege emoțiile și dorințele lor, iar apoi o dieta adecvata nu va fi greu pentru tine rezultatul de auto-control și de disciplină, acesta va fi rezultatul starea ta interioară de armonie unele cu altele.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: