7 Modalități de a renunța la învățarea unei limbi străine

Deci, ce înseamnă cu adevărat "abandonarea învățării unei limbi"? Pentru mine este, în primul rând, să ajung la punctul de ieșire - chiar momentul în care limbajul învățat este deja suficient pentru noi:







Cuvântul din ultimul paragraf nu este evidențiat fără majuscule cu majuscule: nu putem înceta să învățăm limba, neștiind exact ce limbă avem nevoie și de ce ar trebui să o vorbim în principiu! Prin urmare, prieteni, dacă nu vă scrieți "punctul de ieșire", așa cum am scris aici sau aici. Veți învăța o limbă străină de ani de zile, ascunzându-vă în spatele sloganurilor, cum ar fi:

  • Nu există limită pentru perfecțiune!
  • E prea devreme pentru mine să vorbesc!
  • Tu ce! Și dacă fac o greșeală?
  • Dar cum pot vorbi fără gramatică?
  • Încă nu am destulă pronunție bună!

1. Uitați de perfecționism!

Nu este! Și un punct. Nici în limba dvs., nici într-o limbă străină. Îmi amintesc cum la începutul căii mele de limbă. când începusem să învăț prima limbă cu adevărat străină (engleza), am comparat în mod constant vorbirea viu cu regulile gramaticii, care mi-au fost strânse în minte. În loc să înțeleagă sensul declarației, imaginați-vă ce vrea să spună persoana, mi-am pus mereu întrebări:

  • Ce este de data asta?
  • Deci, ce a făcut el cu articolul potrivit?
  • De ce să spun un cuvânt atât de dificil?
  • Ce ordine de cuvinte interesantă! De ce e el?
  • Și asta este pentru viitorul perfect continuu? Nimeni nu o folosește!

Sincer, lupta cu un astfel de cenzor intern nu am mai fost de un an. Și doar relativ recent, astfel de gânduri au încetat să mă viziteze. Deci, nu încercați să spuneți așa. Nu vă fie frică să ridicați un cuvânt rău sau să cereți unui străin să-și explice ideea. Veți vedea că cunoașterea limbii lor este departe de a fi ideală

2. Faceți greșeli

7 Modalități de a renunța la învățarea unei limbi străine
Acesta este un secret pe care îl ascult din gura numărului coplesitor de poligluți de clasă mondială. Aici, spuneți, irlandezul Benny Lewis îi place să repete că face 200 de greșeli pe zi! Și pentru ca el să aibă ceva de rezolvat, a fost pe ce să construiască și să curățească fundația construcției sale de limbă. Dacă vă este frică de a face greșeli, puteți petrece ani în tăcere moarte, și nu stoarce un singur gând finit ...

Prin urmare, faceți greșeli și nu vă fie frică să vă îngrijiți prieteni, cunoștințe sau străini! Acest lucru vă va aduce mai aproape de linia de sosire mult mai rapid decât dorința de a "spune drept".







3. Identificați clar unde vă aflați

Fără o înțelegere a ceea ce deja știți și a ști cum să faceți despre limbă, este aproape imposibil să calculați efectiv forțele și să înțelegeți cât de mult trebuie să "chisel" limba studiată. Punctul de ieșire ajută la găsirea țintei, marginea de lider a liniei de finisare, ceea ce trebuie să ajungem în cele din urmă. Dar dacă nu știm unde suntem acum, este complet de neînțeles: trebuie să conduci un scurt sprint sau să intri în toate greutățile unui maraton complet.

4. Comunicați într-o limbă străină

5. Lucrul intensiv asupra limbii, cu blocuri mari

Este imposibil să urcați pe Muntele Everest, întinzând drumul spre vârf pentru nenumărați ani și luni. În mod similar, cu limba - este foarte important să învățați limba proactiv, să lucrați intens, blocuri mari. În caz contrar, riscul este foarte mare pentru o lungă perioadă de timp pentru a rămâne blocat într-un fel de oprire sau să alunece până la poalele muntelui, fără a vedea niciodată partea de sus. Prin urmare, cel mai bine este să renunțați la învățarea unei limbi după blocuri mari de muncă intensivă, de exemplu, 1, 2, 3 luni. Este acest ritm care vă permite să faceți progresul râvnit + vă permite să faceți o pauză de odihnă după alpinism :).

6. Găsiți motivatorii

Și fără fără a merge nicăieri. În cazul în care mașina este alimentată periodic cu benzină, pentru o călătorie lungă nu va fi 100%. Este la fel cu limba. Dacă intenționați serios să realizați un bloc mare și să atingeți un nou nivel, aveți nevoie doar de combustibilul care îl va ajuta să ajungeți la el. De obicei, când vorbesc despre motivație, disting două dintre principalele sale surse:

7 Modalități de a renunța la învățarea unei limbi străine

Ambele sunt eficiente, dar dacă vorbim despre statistici, atunci în 90% din cazurile de motivație internă goală, nu putem merge. Și toate pentru că această motivație se bazează pe un entuziasm gol și scapă extrem de ușor cu primele dificultăți. Pe de altă parte, dacă aveți surse puternice de motivație externă, dezvoltarea unei puternice interne va fi foarte problematică. Amintiți-vă că aproape toate abilitățile noastre obținem din lumea exterioară. Și abilitatea de auto-motivație prea.

7. Creati un sistem de control pentru dumneavoastra

În caz contrar, turnarea limbii se va trage pentru ani lungi și lungi. Dacă nu aveți nimeni la care să raportați și vă puteți permite cu ușurință să "nu faceți" - așteptați probleme. Sistemul de control și de raportare strictă vă îndepărtează automat toate scuzele și scuzele posibile. În mod clar vă oferă o idee despre ce și cum ați făcut, și ce sarcini sau tipuri de practică lingvistică tocmai ați marcat.

sistemul de control poate fi comparat cu un tunel de cărămidă, „zburat“, în care, odată ce nu mai este nevoie să se gândească frenetic despre direcția, trebuie doar să vă mutați de-a lungul construcția zidurilor, contemplând la sfârșitul acestui râvnit „punct de ieșire“ lui.

Astfel de sisteme de control pot fi:

  1. Aranjați-vă (scriu rapoarte în fața mea, bifați săptămânal, puneți o cruce în calendar)
  2. Creați-vă cu un prieten sau cu o cunoștință (vă sun în fiecare seară, vă spun despre ceea ce am făcut, scriu mini-rapoarte în mesaje)
  3. Căutați experți. care știu cum și ce să facă.

Doar peste crearea unui astfel de sistem, care să vă permită să nu aveți nici o șansă să înscrieți, am fost angajat de mult timp. Și asigurarea eficienței prototipului său. Am decis să realizez un program cu drepturi depline, care dă putere, control și motivație - 3 componente importante ale succesului în orice limbă. Un set de astfel de sistem este acum deschis și aveți o ocazie unică de a se încadra în acesta, până când toate locurile au dispărut. Descrierea detaliată a programului este prezentată aici. Deci, nu trebuie să reinventați roata, veți economisi o mulțime de nervi, forțe și timp 🙂

Voi fi bucuros să vă țin de mână la primele rezultate, astfel încât să renunțați la învățarea limbii engleze cât mai curând posibil și să începeți să vă bucurați de ea!

Cu încredere în succesul dvs.,
Ivan Bobrov

Cât de mult înveți deja limba străină? Care dintre cele 7 căi vor fi folosite pentru al lega?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: