6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

Astăzi, creștinii ortodocși din întreaga lume celebrează Ajunul Crăciunului - Ajunul Crăciunului sau Svyatvechir. După cum știți, Crăciunul este una dintre principalele sărbători creștine, marchează nașterea lui Isus. Cu toate acestea, puțini oameni știu că Isus este, de asemenea, o figură importantă în Islam, deși musulmanii nu celebrează Crăciunul.







Vă prezentăm la cunoștința dvs. puțin cunoscute despre locul profetului Isa, adică Isus, și mama sa Maryam (Maria) în Islam.

1. Isus, Maria și îngerul Gabriel - toate acestea sunt menționate în Coran (precum Adam, Noe, Avraam, Moise, pacea fie asupra lor, și altele).

2. Musulmanii cred că Isus (în arabă, Isa) a fost un profet al lui Dumnezeu, născut din Fecioara (Maria), și el se va întoarce pe pământ înainte de Ziua Judecății pentru a restabili dreptatea și să calce în picioare Al-dajjal (fals Mesia), care ia în considerare și pe Anticrist. Toate acestea ar trebui să fie familiare creștinilor.

3. Întregul capitol al Coranului este dedicat Mariei, ea este numită după ea. Acesta este singurul capitol (sura) al Coranului, numit după femeie. De fapt, Maria este singura femeie menționată în Coran după nume. Alte femei sunt menționate numai în legătură cu cineva, de exemplu, soția lui Adam, mama lui Moise, sau prin titlul lor, de exemplu, regina din Sheba (regina din Sheba). Numele Mariei este menționat în Coran mai des decât în ​​întregul Noul Testament.

4. De fiecare dată când spun numele lui Isus, musulmanii spun "pacea lui", precum și după numele tuturor celorlalți profeți, inclusiv pe Mohamed.

5. Musulmanii cred că Isus, pacea față de el, a făcut minuni. Coranul vorbește despre mai multe minuni ale lui Isus, inclusiv iluminarea orbilor, vindecarea leproșilor, învierea morților, renașterea păsărilor de lut.

6. Istoria nașterii lui Isus așa cum a spus în Coran, de asemenea, ne spune despre prima sa minune, când a vorbit ca un copil în leagăn, și el însuși a declarat un profet al lui Allah. Iată povestea:
"Amintiți-vă pe Maria (Maria) în Scriptură. Aici a părăsit familia la est
și sa ascuns de ei în spatele vălului. Noi (Dumnezeu) i-am trimis Duhul Sfânt (Îngerul lui Jibril) și ea a apărut înaintea ei sub masca unui om perfect construit.
Ea a spus: "Eu recurg la Beneficiu, că El mă va proteja de tine, dacă numai tu ești temător de Dumnezeu".
El a spus: "Adevărat, sunt trimis de Domnul vostru să vă dau un băiat pur".
Ea a spus: "Cum pot avea un băiat, dacă un om nu mă atinge și nu sunt o curvă?"
El a spus: "Asta este! Domnul tău a spus: "Acest lucru este ușor pentru Mine. Îi vom face un semn pentru popor și o milă din partea noastră. Acest caz a fost deja decis! "
Ea la purtat (a rămas însărcinată) și a mers cu el într-un loc îndepărtat.
Munca a dus la trunchiul unui palmier și ea a spus: "Ar fi mai bine să mor înainte de asta și să fi fost uitată pentru totdeauna!"
Apoi el (Isa sau Djibril) ia chemat din ea sub ea: "Nu fii trist! Domnul tău a creat un curent sub tine.






Scuturați trunchiul unui palmier și primiți date proaspete.
Mănâncă, beți și bucurați-vă! Dacă vedeți vreunul dintre oameni, spuneți: "L-am dat pe Domnul o promisiune de a rămâne tăcut și nu vor vorbi astăzi cu oamenii".
Ea a venit la familia ei care o duce (copilul Isus). Ei au spus: "O Maryam (Maria)!" Ați comis o infracțiune gravă.
O sora a lui Harun (Aaron)! Tatăl tău nu era o persoană rea și mama ta nu era o curvă.
Ea a arătat spre el (Isus) și ei au spus: "Cum putem să vorbim cu bebelușul din leagăn?"
El (Isus) a spus: "Adevărat, sunt slujitor al lui Allah. El mi-a dat Scriptura și mi-a făcut un profet.
El ma făcut binecuvântat, oriunde eram, și mi-a poruncit să fac namaz și să dau zakat în timp ce trăiesc.
El ma făcut să respect cu mama și nu m-am înălțat și nefericit.
Îmi spui pacea în ziua în care m-am născut, în ziua în care mor și în ziua în care mă voi ridica la viață ".
Acesta este Isus (Isus), fiul Mariei (Maria)! Acesta este adevăratul Cuvânt, despre care dispută. "(Coran 19: 16-34).
Sursa: Islamul pentru toți

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

În Egipt, un atac asupra moscheii a ucis aproximativ 300 de persoane
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

Primarul din Simferopol a ordonat șefilor tuturor întreprinderilor municipale să scrie cereri de demisie
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

În Crimeea a spus la revedere la veteran al mișcării naționale Vedzhie Kashka
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

În Crimeea, activiștii deținuți au fost plasați în secția de izolare
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

Vedzhie Kashka a murit în Crimeea în al 83-lea an de viață
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

SBU a primit permisiunea de a aresta proprietate ucraineană în Crimeea
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți

În UE, au cerut să interzică facturile cu Sevastopol
Revizuirea AVDET

6 Fapte despre Isus în Islam despre care probabil că nu știți







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: