5 Mituri despre bani mari, despre bani

În mintea majorității oamenilor, instalația este ferm stabilită că suma banilor este direct proporțională cu cantitatea de muncă. Această configurație a fost formată de mulți ani și generații. Dar este într-adevăr așa?







5 Mituri despre bani mari, despre bani

Lucrarea evocă în noi o furtună de emoții contradictorii: ne temem de a pierde-l, ținând pe ea, pentru că nu se teme de a găsi noi și, în același timp, se confruntă cu rezistența internă ca activitatea asociată cu constrângere și obligație.

Ca rezultat, trăim în mod constant într-o stare de conflict intern - o jumătate dintre noi cred asta

lucrare - singura sursă de existență, și se ține pe deplin cu toată puterea ei, iar a doua - visează să scape de ea.

La ce duce această confruntare? Toate acestea se reflectă în sectorul energetic, forțele de du-te la luptă fără sfârșit cu el însuși, ca urmare, în loc de a merge mai departe, ne marcaj de timp sau chiar pierde teren, există depresie, probleme de sănătate, precum și o mulțime de bani, apoi face alegerea nu este în favoarea noastră.

Dacă relația dintre bani și muncă nu este direct proporțională, atunci ce este aceasta? Ce formula este folosită de oamenii bogați?

Formula de bani mari

5 Mituri despre bani mari, despre bani

Banii mari reprezintă un beneficiu, înmulțit cu numărul de persoane.

Mai multe beneficii pe care le puteți aduce și cu cât mai mulți oameni, cu atât venitul este mai mare. Obținerea de venit nu este un loc de muncă. Aceasta este folosirea oportunităților, a abilităților lor, construirea unui sistem care aduce bani.

Stabilirea acelor bani pe care trebuie să le câștigăm ne face orbi față de posibilitățile din jur și le restricționăm sever.

Dacă suntem înclinați să dăm vina pe toate pentru circumstanțe și nu vedem altă cale decât să ne supunem, atunci aceasta este doar o iluzie, o încercare de a evita orice acțiune.

Deblocarea miturilor

5 Mituri despre bani mari, despre bani

Există multe mituri cu care este ușor să găsiți o scuză de ce nu puteți deveni o persoană bogată. Iată câteva dintre ele:

1. Mari bani se fac pe ulei, diamante etc. dar nu există nici o modalitate de a trece prin. Deci, este necesar să fii mulțumit de mic.







Realitate: un astfel de mit a existat mereu, de fapt, fiecare eră aduce noi oportunități. Astăzi, oportunitățile prin care puteți câștiga bani mari sunt chiar mai mari decât înainte. De exemplu, una dintre opțiunile pentru obținerea unor randamente ridicate este Internetul în toată diversitatea sa.

2. Aș avea o sumă mare, aș investi imediat în investiții sau ar putea începe o afacere.

Realitate: Actorii, inclusiv investițiile, pot începe chiar acum. Totul a fost o dată mic. Poluarea se transformă treptat într-un râu, care devine în cele din urmă marea. Începeți cu un minim, căutați oportunități și nu bariere și veți începe să vă întrebați cum se va deschide lumea în fața voastră.

3. Pentru a deveni bogat, aveți nevoie de o mulțime de muncă.

Realitate: te uiți în jur - există mulți oameni săraci în lume și mulți oameni care muncesc din greu.

Cum să obțineți banii bogați? Rezultatele nu depind de cantitatea de muncă efectuată.

Sydney Lekker a scris o carte detaliată "Personalitatea banilor", dedicată personalității oamenilor bogați și de succes, cu alte cuvinte, oamenii care atrag banii.

Datele colectate în grupurile de "sănătate psihică", populare în America, în care lucrează cu persoane care au un nivel ridicat de venit. Lekker a distins trăsăturile distinctive ale acestor persoane:

Ei sunt capabili să lucreze cu obiective, să determine misiunea afacerii lor, să se concentreze asupra sarcinii principale și să nu fie distrași de o problemă secundară și străină.

Ele au o caracteristică numită "independența psihologilor" de la câmp. Cu alte cuvinte, în timp ce planificați sau discutați ceva, ele nu sunt deloc derutante de abundența detaliilor ca fundal.

4. Pentru a investi bani sau a deschide o afacere, aveți nevoie de bani. Ie banii mari pot fi făcuți numai cu o mulțime de bani. Se pare un cerc vicios.

Realitate: de fapt, ideea se bazează pe afacere, dacă există o idee, o dorință și o acțiune, atunci banii sunt. Dacă nu există nici unul, nici altul, nici al treilea, atunci banii nu vor ajuta. În plus, banii au proprietatea de a se sfârși, de a pierde, de a dispărea, de a nu mai rămîne cu un tratament nemaipomenit. Numai așteptarea banilor mari nu va duce la nimic.

5. Munca buna este calea spre bogatie.

Realitatea: munca este doar o sursă temporară de venit - companiile sunt închise, personalul este redus, în cele din urmă vine vârsta de pensionare. O sursă constantă de venit presupune că banii lucrează pentru dvs. Merită să vă amintiți acest lucru și să vă gestionați timpul și banii cu înțelepciune. Timpul tinde să dispară și, cu bani, există doar două opțiuni pentru relații - fie că trăiți și că lucrați pentru ei, fie că lucrează pentru dvs. Cu cât te gândești mai devreme, cu atât mai bine.

Și o mică parabolă:

Vechiul rabin, adunat în jurul patului de moarte, este uimit de faptul că omul pe moarte, fără încetare, zâmbește. El este întrebat:

- Rabi, deschide secretul, nu ai încetat niciodată să zâmbești, cum ai fost întotdeauna fericit?

- Fericirea nu mi-a venit imediat. La douăzeci de ani am suferit de imperfecțiunea lumii și chiar mai mult din neputința mea de ao schimba. La treizeci am fost indignat de locuitorii țării mele și de incapacitatea de ao schimba. La patruzeci am încercat să-mi schimb rudele și prietenii, dar nimic nu a venit din ea. La cincizeci am început să mă schimb, și de atunci sunt fericit.

5 Mituri despre bani mari, despre bani

Există o realitate complet diferită. Realitatea oamenilor care au bani mari.

Pentru a intra în această realitate, trebuie să începeți să vă schimbați atitudinea față de bani mari, să scăpați de multe mituri și limitări, să vă găsiți calea și obiectivele în viață. Găsiți o astfel de stare, în care veți simți că viața, care constă numai în muncă, nu este pentru voi.

Ce este această stare și cum să o introduceți mai departe.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: