5 - Învățați-mă să iubesc - yulia snegova - biblioteca dvs. de acasă

Lisa apăsă butonul clopot fără să simtă vreun entuziasm.

- Bună, - a spus el liniștit, ea a deschis Oleg ei, spunându-se ca el îmbrăcat neglijent, prost rase, cum ar fi moleșit sweatpants în poala ei.







- Bună, răspunse el nesigur.

Acum, cu Lisa, au schimbat locurile. Era calmă, de afaceri și era confuz și îngrijorat.

- M-ai fi avertizat cel puțin, aș fi curățat, murmură el, lăsându-l pe Lisa în apartament.

- Nimic, spuse Lisa și intră în cameră.

Într-adevăr, a fost o mizerie fenomenală aici. O zgomot de praf pe podea, lucruri aruncate oriunde, și cel mai important - un miros. Mirosul stagnant al rufelor învechite, șorțurile de țigară și mâncărurile nespălate. Lisa se încruntă.

"Ce fericire, pe care l-am lăsat atunci!" - se gândi ea cu ușurință.

"Stai jos", a oferit-o Oleg.

Lisa se uită la scaun cu pete suspecte și refuză.

- Sunt în afaceri, începu ea, fără să-i lase să vină. "Am nevoie de un divorț". Mă căsătoresc.

- Iată cum, răspunse Oleg și vocea lui se înfuria. - Desigur, nu mai am nevoie de tine, sau mai degrabă nu de mine, ci de apartamentul meu, ștampila din pașaport pentru permisul de ședere, statutul unei femei căsătorite. Totul, popolzovalas, poți arunca.

"Oricine a folosit-o!" Lise Lisa.

Oleg tremura, nu se aștepta ca fosta lui soție, pe care el o cunoscut întotdeauna liniștită și înspăimântată, era capabilă să stea în picioare pentru el însuși.

- Tu ești, - a continuat să-l atace pe Lisa - folosind mine ca un lucru, ca o mașină, ca procesor de alimente, în plus față de care vă puteți angaja, de asemenea, în sex! Și tu în același timp nu m-ai gândit niciodată la mine, că și eu pot simți ceva. Tocmai mi-ai violat de fiecare dată, a cerut alimente, haine curate ... și chiar a avut nici o idee pe care le pot avea unele dorințe, gânduri, temeri. Doar că nu-mi păsa de mine. Nici nu puteai pleca nicăieri cu mine. Nu-i așa?







Oleg aprins o țigară nervos.

"Credeam că ești o fată liniștită și familiară." Că vom trăi împreună cu voi cu o viață normală, vom avea o casă confortabilă. Ce este în neregulă cu astfel de dorințe? Și tu, se pare, niște cereri. Totul nu este suficient pentru tine. Și despre pat ... Sunt de vină că mi-a fost atât de frică de mine? Am încercat ... Dacă nu ți-ar plăcea ceva, poți să vorbești cu mine.

- Să vorbim! Lisa se umezi cu indignare. - Da, dormi sau te grăbeai să lucrezi. Nici măcar n-ai avut timp pentru mine. Și apoi ai început să te ridici. Aceasta este gelozia voastră nedreaptă. M-ai considerat proprietatea ta, pe care le poți distruge așa cum îți place!

"Dar, așa cum a arătat viața, nu am fost gelos de voi în zadar". Rapid, ai găsit un înlocuitor pentru mine. Cine este el? Orice om de afaceri bogat?

"Nu contează." Am nevoie de un divorț, am venit doar pentru asta.

- Și dacă nu ți-o dau? - Oleg și-a îngustat ochii.

- Da, zise ferm Lisa, "nu poți să fugi oriunde." Am aflat totul. Din moment ce nu avem copii, doar o singură dorință este suficientă pentru divorțul meu. Și dacă nu vii la biroul de înregistrare, atunci va trebui să divorțăm prin instanță. Dacă nu mergeți în instanță, va trebui să vă convocați cu o citație. Chiar trebuie să barfa la munca ta prețioase de modul în care a plecat de la soția și cum ai ascunde de instanța să-i dea nu numai un divorț? Nu crezi că cariera ta ar putea suferi din cauza asta?

- Bine, spuse Oleg cu voce obosită. - Fă ce vrei tu, ia un divorț, te căsătoresc. Credeam că îmi vei fi recunoscător că te-am adus în capitală și tu ...

"Da, sunt recunoscătoare pentru tine", a răspuns cu sinceritate Liza, "dacă nu ar fi fost pentru tine, n-aș fi fost la Moscova". Și dacă nu te-ai fi comportat atât de rău, te-aș fi îndurat de mult timp și n-aș fi întâlnit cu un bărbat pe care-l iubesc cu adevărat. Mulțumesc! Ne vom întâlni mâine la biroul de la ora trei. Sper că veți veni. Toate cele bune.

Lisa a plecat și Oleg a continuat să se întrebe de ce avea în voce notele astea metalice, un ton de afaceri și un mers așa de relaxat și ușor.

"Ah, nu-mi pasă. - Sa hotarat sa nu-si sparga capul si sa urcat in frigider, unde a inceput o sticla de vodca. "Întotdeauna am știut că toate femeile sunt prostituate".

În registru, Oleg a apărut la ora stabilită. A condus-o repede. Lisa la sfatul lui Kate și de a folosi luat chiar și un certificat care să ateste că ea este însărcinată, și a avut grijă de ea ca ultim argument într-o dispută cu Oleg, dar nu este necesar certificatul. Pentru divorț, ea însăși a plătit sau, mai degrabă, ia plătit pe Jose. A întâlnit-o pe Liza după terminarea procedurii. Lisa este acum liber și fericit, el a ieșit din ușile de gri închis al clădirii și a căzut pe gâtul iubit. Oleg privi cu gloanță această scenă.

- Așadar, am știut că am găsit un georgian, spuse el cu dinții strânși.

Acestea erau ultimele cuvinte pe care le auzise Liza de la el. Nu la mai văzut niciodată.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: