40 Citate cele mai bune de la Sergey Dovlatov

Dovlatov a emigrat la vârsta de 37 de ani, iar la 49 de ani a murit, a murit de insuficiență cardiacă departe de patria sa. El a spus de multe ori că a plecat să devină scriitor, nu a fost publicat în URSS.







Datorii sunt singurul lucru care vă conectează cu adevărat la oameni.

Memoria noastră este selectivă, ca o urnă.

Dumnezeu nu cere suplimente.

Este dificil să alegeți între un nebun și un ticălos, mai ales dacă ticălosul este și un nebun.

Nu atât dragostea, prietenia, respectul, cât și o ură comună pentru orice.

Nu fi ca toți ceilalți, pentru că suntem ca toți ceilalți.

Numai moartea este ireparabilă.

Groaza morții este lașitate, lașitate și sclavia inevitabilă.

O femeie, ca atare, este un miracol.

Născut să se târască să zboare. nu vrea.

Prefer să fiu singură, dar lângă cineva.

Nu există provincie geografică, există o provincie spirituală.

Se poate, în timp ce se discută despre hidatopiromorfism, să fie, în același timp, un nebun rotund. Și invers, căutând ciuperci prăjite, fiind o persoană foarte inteligentă.

Cel ce suferă nu păcătuiește.

Adevarul curaj este sa iubesti viata, sa stii intregul adevar despre ea.

O persoană decentă este una care face mușcături fără plăcere.

Am fost bolnav timp de trei zile, iar acest lucru sa reflectat în sănătatea mea.

Familie - acest lucru este dacă puteți ghici de sunetul care se spală în duș.

În orice situație, este nevoie de un fel de absurditate.

Umorul este decorarea națiunii. În timp ce suntem capabili să glumești, rămânem un popor extraordinar!

Ironia este un favorit, și cel mai important, singura armă fără apărare.

Despre politică și libertate ...

Am abuzat fără întrerupere tovarășul Stalin și, bineînțeles, pentru cauză. Și totuși vreau să întreb - cine a scris patru milioane de denunțări?

După comuniști, urăsc mai ales pe anti-comuniști.







Ce este fericirea - să spui ce crezi! Ce făină este să gândești ce spui!

Doi sunt mai mult decât tu și eu. Doi sunt noi.

Mizeria gândirii generează legiuni de oameni asemănători.

Ce este democrația? Poate, dialogul persoanei cu statul?

Bani sunt libertate, spațiu, capricii. Având bani, este atât de ușor să suporți sărăcia.

Banii spun, se termină repede, singurătatea - niciodată.

Nu mă interesează ce scriu despre mine. Mă înjosesc când nu scriu.

Talentul este ca pofta. E greu să te ascunzi. Și mai dificil de prefăcut.

Într-o limbă străină, pierdem optzeci la sută din personalitatea noastră. Ne pierdem capacitatea de a gluma, de a ne rupa.

Dacă dai libertate creativă cocoșului, el va mai cânta.

Toți oamenii talentați scriu diferit, toți oamenii mediocru scriu același lucru și chiar un singur scrierii de mână.

Orice semnătură vrea să fie considerată un autograf.

Există complexe pentru toți oamenii normali, nu se găsesc numai în degenerați și schiori.

Despre pericolele alcoolului scrise zeci de cărți. Despre beneficiile sale - nu o singură broșură. Mi se pare zadarnic.

Alcoolismul este vindecător, beția nu este.

Dacă ne oprim acum, va fi artificial. Am băut când nu aveau bani. Este prost să nu bei acum, când sunt.

Citiți de asemenea

Mihail Ulyanov - în fotografii: o expoziție a fost deschisă la Moscova pentru a 90-a aniversare a actorului

Expoziția a fost localizată în foaierul Uniunii Unităților de Teatru de pe Strada Bușteni

Hvorostovski va fi îngropat lângă mareșalul Grechko și scriitorul Fazil Iskander

Adio la cântăreț va avea loc în două orașe - la Moscova și Krasnoyarsk

Ostroumova și Golubkina au apreciat "viziunea Cadet"

Orenburg a rezumat cel de-al doilea festival de filme rusesc de filme și filme despre cadet

La Donetsk a avut loc un concert al faimoasei orchestre Vivaldi

Svetlana Bezrodnaya lider al grupului a declarat corespondent al „Komsomolskaia Pravda“, care consideră TNP ca a doua lor de origine, care este Donbass copii unice, și că ea nu va anula sancțiunile lumii occidentale.

Victor Gepfner: Chiar ne-am dorit să-l invităm pe Khvorostovsky la 70 de ani de la Victorie, dar el deja a luptat împotriva bolii

Marele artist a vizitat Volgograd de mai multe ori

Raportul privind spitalizarea actorului a fost respins

Regulile vieții lui Victor Pelevin: Rusia pentru mine este tipul de minte care sa format în mine

Victor Pelevin: "Îmi amintesc cum am stat împreună cu Tabakov și Efremov în nisip și am cântărit taurii".

55 de ani pentru unul dintre cei mai populari scriitori rusi

Discuția devastatoare a lui Pelevin

"Komsomolskaya Pravda" a citit dosarul personal al unui scriitor popular de la Institutul Literar, unde a studiat

Pentru a deveni un muzician, Miguel a căzut în viața de apoi







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: