3 Reguli cum și ce să nu sperie cumpărătorul - târgul meșteșugarilor - manual, manual

Tipuri de creativitate

Diferite tipuri de creativitate

Având un magazin aici, cu toate acestea, am vânat aici și cumpărător, iar acest lucru este din propria mea experiență a făcut 3 reguli importante pentru comercianți „Cum și ce să nu sperie pe cumpărător,“ sper că o mulțime de informații vor fi utile. )







1. Prima și cea mai importantă regulă: nu spuneți niciodată cumpărătorului "Vindeam lucrul principal!"

Din păcate, dar câteodată o auzi de la vânzători. Acest lucru perceput „Cum stoarce principal!“, Impresia că vânzătorul nu contează cui, și cum să vândă - te, Vasya Pupkin sau Marya Ivanovna. O astfel de declarație este în primul rând descurajează potențialii cumpărători de la cumpărare, ridicând-o la rolul de consumator de clasa a doua. După ce am auzit acest cuvânt de 3 ori de la vânzători, nu i-am mai contactat.

2. Încercați să răspundeți cât mai repede posibil la mesaje sau apeluri de la cumpărător!

După ce ați așteptat o zi, două și nu ați primit de la dvs. semne de viață, cumpărătorul poate găsi un vânzător mai comunicativ și să facă o achiziție de la el. Ai nevoie de asta? De exemplu, nu a primit un răspuns la un mesaj scris în aceeași sau a doua zi, sincer cred că tocmai ai ignora și nu sunt prea importante pentru acest vanzator!







3. Dacă produsul este în rezervă și un alt cumpărător revendică acest produs.

Nu spune: "Acest lucru este vândut unei alte persoane, abia vă pot ajuta!"

Și dacă persoana rezervată nu își cumpără o slujbă sau se pierde? Veți rămâne fără vânzare, deoarece prima declarație a înstrăinat deja al doilea potențial cumpărător.

Mai bine să spun „dragă. Această lucrare în timp ce în rezervă până la o dată, în cazul în care produsul nu va cumpara, te voi contacta,“ sau „dragă. Această lucrare în timp ce în rezervă până la o dată, dacă doriți vă pot contacta după ora programată și vă spun că ați cumpărat-o sau nu, dacă nu, atunci produsul pe care îl doriți vă va aparține! ".

Exemplu propriu: Am văzut un pulover și am vrut să-l cumpăr. Lucrarea a fost indicată ca terminată, fără semne de rezervă. Am scris un mesaj comandantului despre cumpărarea acestei lucrări. Ca răspuns, am auzit că produsul a fost rezervat și va fi în curând cumpărat. Ei bine, am uitat de cumpărare. A fost și a fost, dar după 2 săptămâni undeva a venit un mesaj de la acest maestru că produsul nu a fost răscumpărat, pot ridica un dig. Dar am cumpărat deja un alt pulover, iar acest maestru a rămas cu bunurile nevândute.

Din cele de mai sus, pot să închei. curtoazia și capacitatea de a privi un pas înainte vor atrage mai mulți cumpărători către dvs. și nu vă vor permite să faceți un pas nepromițional!

Cuvinte cheie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: