3 moduri de a culori inițial ouă la domiciliu - bucătar super

Am decis să vă pregătească în avans pentru Paște - 3 a ales cel mai interesant mod ca și ouăle de vopsea originale la domiciliu. Am fost încântat: este ușor și ieftin să transformi un ou obișnuit într-o frumoasă ambarcațiune manuală. Ca urmare, nu numai Krashenki original, la Paști, dar, de asemenea, o mulțime de emoții pozitive de la ceea ce faci cu propriile lor mâini. Și totuși - este o oportunitate de a ne lua copiii într-un mod interesant sau de a organiza o seară de familie caldă pentru colorare. Prin urmare, în "Super Chef" am decis să împărtășesc cunoștințele mele și să spun despre modalitățile de colorare a ouălor pentru Paște.








Aceasta este una dintre cele mai simple căi pe care le-am întâlnit. Dar, în cele din urmă, ouăle de Paști se dovedesc a fi neobișnuit de frumoase, unice: deși pot fi ușor similare.

  • ouă;
  • servetele;
  • alimente culori de diferite culori.

Vopsea ouăle cu șervețele. Rețetă pas cu pas

  1. Colorați culorile alimentare conform instrucțiunilor de pe ambalaj. În cea mai mare parte folosesc 5-6 culori, iar tu poți la discreția ta. Containerele pentru paharele de vopsea sunt perfecte, dar folosesc cea mai mare parte pahare din plastic, astfel încât mai târziu să nu spăl vasele de uz casnic din culori strălucitoare.
  2. Ouăle fierbe timp de 7-10 minute, se toarnă apă rece peste câteva minute și poți continua cu colorarea. Le folosim încă calde, astfel încât culorile sunt mai bine fixate pe coajă.
  3. Le împachetăm în 2-3 straturi de șervețele, astfel încât să nu se rupă în timpul colorării.
  4. Lingura (ceaiul sau cantina) scoate coloranții într-o secvență arbitrară și se toarnă oul în așa fel încât de fiecare dată când se aplică o nouă culoare pe piesa nețesută a șervețelului.
  5. Când toate locurile șervețelului sunt pictate, îl apăsăm cu mâinile direct pe coajă. Răspândiți-vă pe un vas și lăsați-l timp de 15-20 minute.
  6. După ce scoatem șervețelul, obținem o krashenki încântătoare, diversă și foarte frumoasă.
  7. Lăsați-le până se usucă complet: cel puțin 2 ore.

Această metodă este folosită pentru a decora variantele cadou de ouă, nu sunt mâncate - este un articol frumos realizat manual. Astfel de ouă pot fi decorate în cameră, felicit rudele și prietenii - și așa mai departe. Nu pot să ratez acest mod de a picta deoarece oul în sine este pur și simplu superb. Știi, poate fi văzută de mult timp, asocierea asociațiilor - este ca și cum ai privi cerul înstelat.







  • un recipient cu apă;
  • scobitoare sau frigarui;
  • Lacuri pentru unghii de diferite culori;
  • oua crude.

Ouă de culoare din marmură cu lac de unghii la domiciliu. Rețetă pas cu pas

  1. Deoarece aceste ouă nu sunt destinate consumului în alimente, prin urmare, pentru lucru, avem nevoie doar de coajă. Cu un cuțit sau un ac, faceți găuri mici pe ambele părți ale cochiliei (2-3 mm în diametru). Cu ajutorul unui tub pentru suc, scuturăm proteina și gălbenușul din mijloc.
  2. Coaja este bună pentru spălare și uscare.
  3. Într-un recipient mic (găleată), se toarnă apă (folosesc o dimensiuni găleată de aproximativ 10x7 cm), pe partea de sus a fost turnat câteva picături de diferite lacuri luminoase (Eu folosesc în principal, 4-5 culori si vei fi ghidat de la sine). Aveți un film subțire. Lăsați-l ușor cu o scobitoare sau cu bice.

Un alt sfat: atunci când se toarnă lac, face mișcări circulare cu mâna lui, că unul inflorit nu curgea un singur punct.

  1. Am scufundat coaja în apă, astfel încât să acopere complet filmul de lac. O luăm și o uscăm. Pentru a aplica mai repede, folosesc un uscător de păr.

Marmură ouă de Paști gata! S-au dovedit a fi pur și simplu încântătoare, exclusive: astfel încât să surprindă spiritul! Înainte de a picta un nou ou, colectați cu grijă rămășițele lacului anterior în apă și umpleți o nouă porție din flori.

Această metodă poate fi utilizată atât pentru ouăle care vor fi servite pe masă, cât și pentru meserii realizate manual. Diferența este că dacă nu intenționezi să le mănânci, poți să iei un adeziv PVA regulat pentru a fixa poze și pentru a decora cochilii. Și pentru ouăle comestibile folosim adeziv pe bază de proteine.

  • ouă;
  • serviete cu desene;
  • proteine ​​crude;
  • colorarea produselor alimentare - dacă se dorește;
  • foarfece, perie, scobitori.

Decupaj de ouă de Paști acasă. Rețetă pas cu pas

  1. Ouăle fierbe greu.
  2. Pentru adezivul alimentar: proteinele trec printr-o sită sau se agită ușor, dar numai pentru ca bulele de spumă să nu se formeze pe suprafața sa: deoarece atunci când se usucă, lucrarea nu va arăta bine.
  3. În șervețele, separați stratul superior (dacă utilizați mai multe straturi) și tăiați cu atenție imaginile. Notă: cu cât este mai mare imaginea tăiată, cu atât este mai greu să o lipiți.
  4. Lubrifiați suprafața carcasei cu proteine, atașați imaginea tăiată și aliniați-o cu mâinile sau cu peria. După înmuierea periei în veveriță și de mers pe partea de sus a autocolantului. Aplicați "lipici" din centrul desenului spre margini, încercând să scoateți tot aerul sub șervețel.
  5. După aceea, continuați să inserați un fragment nou, încercând să nu atingeți unul anterior. Cand se face totul, acoperiti toata suprafata coajei cu proteine ​​si puneti-o la uscat. Pe gratarul scobitorilor.
  6. După 30 de minute am acoperit din nou cu "lipici" din proteină și din nou l-am uscat pe scobitori.

Ouăle originale de Paști în stilul decupajului sunt gata! Au devenit irezistibili! Dacă se dorește, în plus, puteți coloriza culorile alimentare, diluate în apă - conform instrucțiunilor.

Vă sfătuiesc să purtați mănuși când pictați și decorați. În primul rând, evitați mâinile pătate și, în al doilea rând, cercurile de amprente pot rămâne pe coajă - nu arată bine.

Să dăm un pic înainte de vacanță pozitiv împreună cu "Super Chef" și să facem ouă frumoase pentru Paști cu mâinile noastre în condiții confortabile de casă. Sunt sigur că veți reuși!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: