3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului

3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului
Cele 3 instrumente cele mai ușoare pentru o comunicare eficientă

Întotdeauna pun această întrebare la audiență la începutul antrenamentului. De obicei, răspunsurile sună foarte standard: "Vreau să îmi îmbunătățesc comunicarea", "Aș dori să învăț ceva interesant pe această temă" etc.







3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului

Incertitudinea și neclaritatea cererii de formare ridică următoarele întrebări:

"Știți ce face comunicarea eficientă între oameni? Componentele acestui proces? Care sunt instrumentele și instrumentele pentru o comunicare eficientă? "

Și aici participanții sunt incluși în procesul de auto-explorare.

Faptul că o persoană poate să folosească în mod conștient și să îmbunătățească doar ceea ce conștient, adică, este derivat din subconștient pentru conștientizare. Aceasta este ceea ce vom face în acest articol.

Deci, procesul de comunicare între oameni este întotdeauna un schimb reciproc de informații și, prin urmare, de energie, deoarece orice informație are umplerea energiei. Și aici există întotdeauna două componente: externe și interne.

În primul rând cu privire la comunicațiile eficiente.

1. Contactul cu ochii.

Nu este posibil să se stabilească un contact bun cu orice persoană dacă nu există contact pozitiv cu ochii. Ideea aici este că oriunde arătăm - fluxul de energie merge de la noi. Și tu, cel mai probabil, ați observat că dacă cineva este "un ras" cu cineva, atunci primul - nu vrei să te uiți la el.

"Ochii nu l-ar vedea" - această afirmație spune că problema comunicării este evidentă. Dacă te uiți la o persoană și vrei să te uiți la el, atunci în comunicarea ta și în schimbul de energie totul e în regulă. Nu e de mirare că iubitorii nu se pot uita unul de celălalt. Ochii lor strălucesc să se întâlnească unul cu celălalt.

Nu uitați niciodată că aceasta este într-adevăr o oglindă a sufletului nostru.

3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului






Ei bine, atunci. Învățând să privim oamenii. Vederea optimă în procesul de comunicare ar trebui să evite extremele - să nu fie difuzate și să nu fie stridente. Acest comportament este alarmant. 3-5 secunde de căutări - și ochii trebuie luați de la interlocutor.

Această abilitate poate și trebuie dezvoltată în sine. Dacă este foarte dificil la început, nu sunteți obișnuiți să priviți oameni în ochi - să vă simțiți timizi, complexe etc., apoi să vă antrenați și talentul va veni.

Dați-vă singur sarcina zilei: "Astăzi învăț să privesc oamenii în ochi timp de 3-5 secunde." Apoi procesul va intra automat în tine și nu va mai cauza nici un disconfort.

2. Zâmbiți.

Este greu să supraestimezi un astfel de mijloc simplu de a obține succes în comunicare ca un zâmbet.

Recent am avut de a face negocieri de afaceri cu un prieten. Omul nu era "în spirit" și nu am încercat cu prietenul meu și cu el, dar nu putea să aducă un zâmbet. Ca urmare, o parte din conversație a fost pătată și conversația a trecut cu un beneficiu minim pentru participanți. Nu am vrut să mai contactez.

Eu nu cer un zâmbet artificial "Hollywood", dacă nu vrei să zâmbești, și tu o faci. Dar trebuie doar să înțelegeți că o persoană este o ființă întreagă - și dacă ceva se schimbă chiar și în exterior, atunci în interior există schimbări de dispoziție.

3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului

Încearcă să-ți spui acum, încruntându-te: "Astăzi este o zi minunată!".

Sau spuneți cu un zâmbet: "O zi atât de groaznică astăzi!"

Sfat: dacă trebuie să comunicați cu cineva, atunci setați-vă prima sarcină - pentru a vă îmbunătăți starea de spirit. Și un instrument pentru asta, ia un zâmbet. Întotdeauna funcționează!

3. Intonația vocii.

Potrivit statisticilor, o persoană în procesul de comunicare reacționează la 10% - cuvinte, 60% - la componente non-verbale (aspect, postură, gesturi, expresie facială) și 30% - la tonul vocii.

Toți știți că puteți chiar să spuneți cuvântul "Buna ziua" cu bucurie, batjocură, tristețe, lipsă de respect, etc. Totul vă va colora atitudinea față de persoană și va exprima - tonul vocii.

Deci, încercați atunci când comunică controlul ratei de exprimare (nu ar trebui să fie amânată sau foarte rapid), pas de voce (voce pițigăiată este suspiciunea că o persoană este excitat), și, cel mai important, ton prietenos.

Deci, vocea trebuie să fie bună, mai bună decât frecvența mai mică și viteza medie de vorbire, astfel încât să puteți înțelege.

3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului

Aceste abilități pot fi dezvoltate și în tine, dacă te apropii conștient.

Astăzi am vorbit despre ce instrumente sunt cele mai accesibile, instrumente pentru o comunicare eficientă. uite, zâmbet și tonul vocii.

Iar tu, dezvoltând aceste abilități, vei deveni treptat o persoană care arată cu încredere oamenii în ochi, vorbește cu amabilitate și zâmbește, iar acest lucru va ridica deja calitatea comunicării tale la un nivel cu totul nou.

3 Cel mai simplu mijloc de comunicare eficientă - școala este un dar al vieții, un dar al cuvântului

Vă recomandăm să citiți mai multe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: