23 Utilizarea unui articol cu ​​substantive numărabile care au o definiție

Utilizarea unui articol cu ​​substantive numărabile care au o definiție.

Utilizarea unui articol cu ​​un substantiv care are o definiție depinde de natura definiției. Când determinarea este exprimat clauza subordonată atributivă, implicate în trafic sau traficul prepozitionale, un substantiv la singular poate fi utilizat cu un articol nehotărât sau bine definit și un substantiv este la plural cu articolul definit, fără articol sau pronume unele, orice, în funcție de definiția individualizare, clasificare sau descriptivă.







a) Definiția individualizării servește ca o trăsătură individuală care distinge acea persoană sau obiect (persoană sau lucru) de orice alte persoane sau obiecte din aceeași clasă. În prezența unei definiții individualizatoare, un substantiv, atât singular cât și plural, este folosit cu un articol definit:
Mi-a plăcut filmul pe care l-am văzut ieri.
Mi-a plăcut filmul. pe care l-am văzut ieri.
Acesta este omul.
Acesta este omul care a venit ieri aici.
Telegrama scrisă de secretar a fost foarte importantă.
Telegrama adusă de secretar a fost foarte importantă.
Zidurile camerei mele sunt vopsite în albastru.
Pereții camerei mele sunt vopsite în albastru.
Am pierdut cheia camerei mele.
Am pierdut cheia în camera mea.
Pomul din acel copac este destul de copt.
Merele din acest copac sunt destul de coapte.

Notă. Elevii fac uneori greșeli, folosindu-se în fața unui substantiv care are o definiție individualizată, exprimată printr-o clauză adverbiană, cu pronunțarea (în locul) articolului. deoarece în propoziția rusă corespunzătoare un astfel de substantiv este adesea precedat de pronumele (acele):






Acesta este studentul despre care ți-am spus.
Aici este elevul (și nu: studentul) despre care v-am spus.
Acestea sunt cărțile pe care le-am primit ieri de la Leningrad.
Iată cărțile (și nu: cărțile) pe care le-am primit de la Leningrad ieri.

Când o definiție este exprimată printr-un adjectiv într-o măsură pozitivă sau comparativă, prezența sa nu afectează alegerea articolului. substantiv Singular este utilizat cu un articol nedefinită sau definită și un substantiv este la plural, cu articol hotărât sau pronume unele, reguli generale bazate pe, indiferent de adjectivului:
Dă-mi un creion roșu.
Dă-mi un creion roșu.
Nu găsesc creionul roșu pe care mi l-ai dat ieri.
Nu pot găsi creionul roșu pe care mi l-ai dat ieri.
Suntem opriți în fața unei case mari.
Ne-am oprit în fața casei mari.
Casa mare de la capătul străzii este biblioteca orașului.
Casa mare de la capătul străzii este biblioteca orașului.
Vreau un trunchi mai mare.
Am nevoie de un valiză mare.
Cumpără-mi niște plicuri mai mari.
Cumpără-mi plicuri mari.
Am rămas doar plicuri mici; Am folosit cele mai mari plicuri pe care mi le-ai dat.
Am doar plicuri mici; Am folosit plicuri mai mari pe care mi le-ai dat.

Notă. În unele cazuri, adjectivul, într-un grad pozitiv și comparativ, poate juca rolul unei definiții individualizatoare, adică poate indica o caracteristică individuală a unei persoane sau a unui obiect:
Dă-mi creionul roșu. Dă-mi un creion roșu.
Aici, creionul roșu se opune o alta, fără un creion roșu, de care este necesar să se aleagă, și, astfel, roșu adjectiv indică o caracteristică individuală care îl deosebește de celălalt creion, printre care se află.
Dă-mi acel creion. care este roșie.

O să iau ceașcă mai mică. O să iau ceașcă mai mică.
Aici, ceașcă mai mică se opune a doua ceașcă de dimensiuni mai mari și, prin urmare, adjectivul mai mic indică o caracteristică individuală care distinge această ceașcă de cea de-a doua. O să iau acea ceașcă. care este mai mică.







Trimiteți-le prietenilor: