15 sfaturi pentru fotografia alimentară

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Aveți nevoie de o singură sursă de lumină

Desigur, fotografia alimentară este una din acele zone, ceea ce este corect să spunem: cu atât mai puțin, cu atât mai bine. De exemplu, eliminând portrete, mașini sau arhitectură interioară, putem adăuga și adăuga toate sursele de lumină noi până când obținem forme perfect modelate. Apoi, mărim cantitatea de lumină de umplere, apoi direcționăm lumina sau altfel expunem umbrele. Dar pentru a face o fotografie alimentară de primă clasă, ar trebui să alegeți doar o singură sursă mare de lumină împrăștiată.







Înainte de a alerga la magazinul de echipamente fotografice în căutarea unei cutii uriașe, acordați atenție ferestrelor din casă. În nouă din zece cazuri, lumina care trece prin ferestre este tot ce aveți nevoie pentru a crea o lumină difuză frumoasă. Prin evidențierea obiectului din spate sau lateral, creați un volum și subliniați textura produselor. În calitate de fotograf portret, mi sa părut oarecum contradictorie la început. Și, deși putem face frumoase imagini portret folosind doar o singură sursă de lumină, adăugând umple de lumină, care înmoaie umbrele sau lumina de fundal pentru a crea o distincție, nu se aplică la fotografie alimente.

Caracteristica fotografiilor alimentare - cel mai natural iluminat. Când privim o fotografie, nu ar trebui să observăm lumina. Acesta este unul dintre motivele pentru care ar trebui să utilizați lumina naturală. De asemenea, utilizarea luminii naturale implică umbre formate în mod natural. Dacă credeți că umbrele sunt prea adânci, vă recomand să folosiți un reflector.

Uneori natura refuză să coopereze

Uneori, vremea ne duce prin surprindere și nu putem face nimic. Și uneori trebuie să tragi în întuneric. Și, în ciuda faptului că lumina zilei este perfect potrivită pentru fotografia alimentară, dacă este necesar, puteți să o jucați în studio. Indiferent dacă lucrați cu iluminare studio sau cu un blitz, asigurați-vă că utilizați o cutie moale sau alt dispozitiv suficient de mare pentru a asigura o bună dispersie.

După cum puteți vedea în fotografia de mai jos, instalarea poate fi extrem de simplă. M-am așezat chiar în fața ușii deschise. Aceasta este o mare sursă de lumină naturală împrăștiată. Pe partea opusă a mesei am instalat reflectorul de lumină cu o zăvor. Camera va face restul. În zilele când vremea nu este plăcută, adaug la instalarea de bază un softbox de 24 inch cu un bliț cu o capacitate de 1/4 (plus minus).

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Schimbați unghiul de fotografiere

Perspectivele cele mai favorabile pot fi nu numai în fotografia portret, ci și fotografia alimentară. Este important să realizăm că conceptul construit în cap nu poate da întotdeauna cel mai bun rezultat posibil. Acesta este unul dintre motivele pentru care nu fac niciodată fotografii dintr-un singur unghi.

În primul rând, luați o imagine pe care ați atras-o inițial în imaginație și, apoi, schimbând compoziția, creați imagini suplimentare. Este important să aveți posibilitatea de a alege, mai ales dacă fotografiați pentru un client. Rețineți că pentru o fotografie, un unghi va fi acceptabil și un alt cadru poate arăta mai bine dintr-un unghi diferit. De exemplu, fotografierea rândurilor capcane mai bine la un unghi mic pentru a crea un sentiment de linii care se întind pe întregul cadru. Și pentru a elimina ingredientele pentru o farfurie este mai bună de la început. Ca și în orice alt gen, fotografia alimentară ar trebui să fie foarte deliberată în alegerea unghiului.

Două imagini de mai jos prezintă două unghiuri diferite din care au fost fotografiate câteva mânji. Poți să spui ce imagine a fost mai bună? În cazul în care fotograful nu poate răspunde la această întrebare, clientul va fi capabil să acționeze corect.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Mulți fotografi și stilisti de alimente vă vor avertiza că aveți o perioadă foarte limitată de timp pentru a fotografia mâncarea și, într-o oarecare măsură, vor avea dreptate. Vasele care sunt servite la cald, vor arăta mult mai bine dacă au fost scoase din cuptor. Dar aceasta nu înseamnă că prima apariție a antenei în fața obiectivului se va încheia cu siguranță într-un moment de succes.

Asigurați-vă întotdeauna că există o farfurie suplimentară în stoc. Puteți pregăti o "schiță" pentru a selecta corect compoziția și pentru a vă asigura că setările camerei și lumina sunt setate corect. Unii fotografi profesioniști, cum ar fi feluri de mâncare, sunt numiți "fals". Când totul este pregătit pentru fotografiere, ei suportă un "vas de eroi", care este deja perfect amenajat și decorat. Înregistrarea procesului ajută la ameliorarea tensiunii în momentul în care modelul principal este deja în scenă.

Imaginea de mai jos cu clătite este un bun exemplu pentru cum puteți ruina o fotografie. Am împușcat mâncarea finală, dar în mod inactiv am aprins colțul din stânga sus al teancului de clătite. Desigur, am corectat, dar acesta este un exemplu clasic, care arată cum să fii atent.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară






Adâncimea câmpului

Mulți oameni tind să tragă în lumina naturală pe diafragmele deschise maxim. diafragma f / 2.8 sau f / 1.8, desigur, creează un fundal moale, cețos, dar în multe situații în care fotografierea alimentelor depozitate în mod corect în zona de focalizare mai multe detalii. Vă amintiți că am menționat seria de capcane puțin mai înalte? În acest caz, o adâncime mică de câmp este acceptabil, din moment ce știm că subiectul este brioșe sunt de fotografiere. Dar dacă fundalul ar fi detaliile care nu am putut identifica în cazul în care nu au fost în zona de claritate? Sunt de acord, în astfel de cazuri, o profunzime superficială a câmpului nu este cea mai bună alegere. De asemenea, nu uitați că GRIP-ul este distribuit nu numai din față spre spate, ci și din lateral în lateral.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Cum să fotografiezi înghețată?

Poate că împușcarea înghețatei este cea mai dificilă sarcină pe care trebuie să o facă un fotograf alimentar. Cel puțin pentru mine de la început a fost o dificultate. Înghețarea a început să se topească, de îndată ce a intrat în contact cu farfuria, și toate rezultatele muncii mele, în cele din urmă, nu mi s-au potrivit. Și acum voi împărtăși cu voi înțelepciunea pe care o folosesc eu acum. În avans, luați înghețată și puneți-o pe gheață uscată (faceți înghețată puțin mai mult decât aveți nevoie). Folosind paie, aruncați cu grijă particule de gheață uscată pe părți.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Felul este rezultatul amestecării tuturor ingredientelor

O farfurie delicioasă nu este întotdeauna o farfurie frumoasă. Unele delicatese arată în fotografii doar dezgustător. Dar există o cale de ieșire - pentru a fotografia ingredientele. Puteți face fotografii macro, ca și în cazul boabelor de cafea. În această fotografie, textura boabelor este clar vizibilă, există senzația că le putem simți tactil. Desigur, este imposibil să le atingem mâinile, dar ne putem imagina ce simt prin atingerea acestei imagini.

O altă cale de ieșire este eliminarea procesului de creare a unui vas. Luați o imagine a lichidului care se deplasează sau a amesteca ingredientele într-un castron. Această mișcare va distrage atenția din cauza inadvertenței vizuale a vasului sau a ingredientelor sale. Un alt model capricios este un sos. Sosurile nu curg niciodata asa cum mi-ar placea, asa ca are sens sa le fac poze in repaus.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Fotografie Locația

Curățați plăcile

Ați văzut cum stilistii de alimente au pus mâncare pe plăci? Folosesc forcepsuri speciale! Ele sunt pedantice și scrupule, deoarece chiar și un mic copil, care nu este în locul său, poate distrage atenția telespectatorului. Așa cum un prieten al meu spune: "Pot să scot cu ușurință o picătură de sos sau miez mai târziu în Photoshop". Dar vreau să vă încurajez să faceți tot ce este cât mai aproape posibil de ideal în timpul filmărilor. Totul ar trebui să fie în locul lui, nu vor fi niște cruzimi, nici pete pe plăci.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Și pe de altă parte.

Fii creativ. Rasfroshennoe cookie-urile arata foarte estetic. Nu orice fel de mancare trebuie pastrata in forma sa originala. Stergeti cookie-urile, taiati fripturi fierbinti. Astfel, veți spune spectatorului că ați savurat deja mâncarea prezentată în imagine și el poate face același lucru. Tulburarea poate părea nu mai puțin spectaculoasă decât puritatea și ordinea ideală.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Nu uitați de peisaj

Una dintre cele mai bune sfaturi pe care vi le pot oferi este, dacă este posibil, să cheme un stilist de mâncare. Dar nu orice proiect și buget vă pot garanta o astfel de oportunitate, astfel încât să vă perfecționați aptitudinile în crearea de imagini diferite. Alimentele rămân neschimbate, dar fundalul poate fie să le sublinieze favorabil, fie să inverseze. Acest lucru este comparabil cu fotografierea portretelor. Schimbați fețele de masă, plăcile, tăblițele, dar nu vă opriți acolo.

Nu ați acordat niciodată atenție cât de multe fundaluri diferite au fotografi alimentari? Da, fundalul pe care veți pune o farfurie de mâncare, vă puteți face și voi. Am folosit ambele plăci ceramice pentru podele și plăci vechi. Și nu ai avut o bucătărie veche, uneori rugină, în bucătărie? Nu o opțiune pentru fundal? Încercați să folosiți culori și texturi care subliniază hrana. Dar câteodată aveți nevoie doar de a pune placa pe masă.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Întrebați cum va fi folosită fotografia

Filmați pentru o carte de rețetă, o revistă sau un ambalaj de produse? O înțelegere clară a domeniului de aplicare și, astfel, publicul joacă un rol important în modul în care vă construi o compoziție, ce stil se va lipi și așa mai departe. Puteți crea cele mai frumoase din imaginea lumii, dar dacă este în afara problemei, poate fi bine că vei avea să tragi din nou sau vei fi complet suspendat de la muncă. Acesta este unul dintre motivele pentru care am recomandăm pentru imagini din mai multe unghiuri.

Aproape niciodată nu știu care antena va fi pe coperta unei reviste sau a unei cărți, pentru că mă prezint pe locul clientului, încerc să ofer o gamă largă de opțiuni. De exemplu, prima fotografie de mai jos a fost utilizată ca ilustrație pentru rețetă, iar cea de-a doua a fost aleasă pentru copertă.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Mai puțin este mai bine, dar mai bine

Amintiți-vă, am spus că există o regulă pentru împușcarea alimentelor - este mai bine, mai bine. Deci, nu uitați de acest lucru care să arate alimente pe o farfurie. S-ar putea să credeți că un munte de mâncare, similar cu cina unui adolescent flămând, va atrage mai multă atenție. Dar nu uitați că în filmare nu a fost implicată numai "steaua", dar există și eroi ai celui de-al doilea plan. Prin urmare, în timpul servirii, lăsați un spațiu gol pe placă, aceasta va contribui, de asemenea, la crearea unui contrast între antena și fundal. De asemenea, aveți grijă să utilizați prea multe elemente diferite.

Merită să împușc procesul de gătit?

Opinia diferă de acest punctaj. Unii fotografi și stilisti spun că scena, când farfuria este terminată și pregătită să servească, este cea mai frumoasă și nu ar trebui să faceți poze în culise. Dar există și adepți din alte puncte de vedere. Personal, cred că dacă fotograful are timp să tragă așa-numitele feluri de mâncare, atunci poți trage și procesul de creare.

Nu atingeți felurile de mâncare pe care a lucrat stilistul

Nu învățați din propria experiență, este mai bine să o luați imediat la notă. Vă luați în serios munca, și stilistii. Odată ce mâncarea se află pe farfurie, nu aveți dreptul să faceți propriile ajustări. Dacă credeți că trebuie adăugat ceva, adresați-i persoanei responsabile. Ei au fost angajați din același motiv ca tine, sunt talentați și înțeleg domeniul lor, ca nimeni altul.

15 sfaturi pentru fotografia alimentară

Să însumăm rezultatele

Fotografiați mâncarea, cum ar fi filmarea în orice alt gen, implică o întoarcere, iar dacă nu faceți tot ce puteți, rezultatele vă pot dezamăgi. Probabil că ați reușit să observați că multe dintre elementele enumerate în articol pot fi aplicate la împușcarea oamenilor, așa este. Acordând atenție luminii, fundalului, unghiului camerei, compoziției, setărilor camerei foto și "dulapului", puteți obține nu numai portrete minunate, ci și fotografii foarte alimentative.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: