12 Rețete de cartofi friptură

12 opțiuni uimitoare de gătit pentru cartofi copți!


Înainte de a ne arunca cu capul în lumea rețetelor pentru cartofi copți, doar în cazul în care ne amintim regulile de bază de coacere:






Cuptorul este încălzit la 200 ° C;
Pe grătar fură hârtie de pergament sau folie de aluminiu;
Clocim cu grijă cartofii sub apă curgătoare, le uscăm cu un prosop, le străpunem de câteva ori (cu atât mai profund, cu atât mai bine);
Coaceți cartofii timp de o oră sau până când fierbeți;
Tăiați cartofii în jumătate, deschideți-l puțin cu o furculiță, adăugați untul, sarea și piperul la gust.

Cartofi coapte cu roșii și brânză de ricotta

12 Rețete de cartofi coapte

2 cartofi;
2 cești de roșii de cireș (aproximativ 25-30 bucăți);
1 lingurita si 1 lingura de ulei de masline;
sare și piper la gust;
1 cană de brânză de ricotta (alunecă de altă brânză de coacere nesărată).
Preîncălziți cuptorul la 200 ° C. Se freacă cartofii cu ulei de măsline, se pune pe o foaie de copt și se coacă până devine moale când străpunge cu un cuțit. Aceasta va dura aproximativ o oră.
Pe foaia de coacere puneți o foaie de folie și deasupra roșiilor. Ei trebuie sa se stropesc cu o lingura de ulei de masline, se presara o linguriță lingură de sare grunjoasă și negru AC. 15 minute până când cartofii sunt gata, setați tava cu roșiile din cuptor și lăsați-l acolo atâta timp cât acestea nu încep să crape.
Deschidem cartofii (este posibil în jumătate, este posibil în cruce). În sus cu brânză de ricotta, roșii prăjiți. Puteți, de asemenea, presăra ierburi proaspăt tocate pe partea de sus.

Umplut cartofi de cartofi

12 Rețete de cartofi friptură

6 cartofi;
330 grame de carne de vită macră;
1 ceapa medie, tocat fin;
3 cuișoare usturoi, zdrobite;
Porumb de 3/4 cani;
3/4 fasole neagră;
1 tomată mare, curățată și tocată;
2 linguri de coriandru, tocate marunt;
1 lingurita de praf de chili;
1/2 linguriță de ardei gras;
1/4 linguriță de chimen; sare și piper la gust;
ulei de măsline;
3/4 ceasca de brânză rasă.
Pentru umplere:
Se amestecă ardeiul roșu, boia și chimenul într-un castron mic. Aproape 2 lingurițe de ulei sunt încălzite într-o tigaie, la foc mediu. Puneți carnea pe ea. Dacă prea mult grăsime și suc de carne, apoi fuzionați-le. În coacere adăugăm ceapa și usturoiul. Gatiti pana cand ceapa este translucida.
Apoi se adaugă roșiile și se fierbe timp de 1-2 minute. Acolo ne-am așezat fasole și porumb. Adăugați condimente și coriandru tăiat. Combinați ușor totul. Se condimentează cu sare și piper. Stingeți încă 5-7 minute. L-am lăsat deoparte.
Pentru piei de cartofi:
Preîncălziți cuptorul la 200 ° C. Am așezat o foaie de folie pe foaia de copt și l-am uleiat ușor. Mina și cartofii uscați. De câteva ori îl străpungem cu o furculiță. Apoi cartofii trebuie frecați cu ulei. Pune cartofii pe o foaie de copt si se coace timp de 50 de minute, până când acestea sunt moi si coaja acoperite cu o crustă crocantă.
Lăsați-i să se răcească câteva minute. Când cartofii s-au răcit, tăiați-le în lungime în jumătate. Practic, toată carnea este îndepărtată cu o furculiță sau lingură, lăsând puțin lângă coajă. Lubrifiați piei în interiorul uleiului.
Turnăm cartofii în sus. Coaceți timp de 10 minute. Apoi returnați cartofii în poziția lor inițială și coaceți încă 5-7 minute, până când marginile pielii nu sunt prăjite. În cele din urmă, scoatem piei din cuptor și imediat le umplem cu umplutură de carne. În vârf, cu brânză rasă stropită și împinse înapoi în cuptor. Și așteptați până ce se topește brânza. Înainte de a servi, cartofii umpluți sunt presați cu cilantro tocat.

Cartofi umpluți cu feta, cranberries și spanac

12 Rețete de cartofi friptură

2 cartofi mari (preferabil dulci);
2 linguri de ulei de măsline;
1 cățel de usturoi, zdrobit;
1 buchet mic de spanac (sau frunze de sfecla tinara), frunzele sunt separate de tulpini;
sare și piper proaspăt macinat;
¼ căni de afine (uscate marinate sau proaspete);
suc de jumatate de lamaie (3 linguri);
1/3 ceasca de brânză feta sfărâmată.
Preîncălziți cuptorul la 180 ° C. Puneți cartofii pe o tavă de copt (sau grătar) și coaceți până la moale, aproximativ o oră.
Într-o tigaie adâncă, încălziți uleiul de măsline la foc mediu. Adăugați usturoiul și trecătorul, amestecând, până la apariția aromei și nuanței de aur, aproximativ 1 minut. Adăugați tulpini de spanac, sezon cu sare și piper, tocană, amestecând, timp de 5 minute. Apoi adăugați frunze de spanac, afine și suc de lămâie. Se condimentează cu sare și piper. Închideți capacul și se toacă până când frunzele sunt moi, de la 5 la 7 minute, amestecând ocazional. După ce lăsați masa să se răcească puțin și adăugați brânză feta.
Cartofii trebuie să se răcească timp de 10 minute, apoi să facă o incizie de sus (nu până la capăt). Apoi, cu o furculiță, amestecați ușor carnea de cartofi pentru ao face "pufoasă". Am pus fiecare cartof pe o placă separată și am pus un amestec de spanac și amestec de brânză pe partea de sus.

Cartofi copți cu ceapă și ciuperci caramelizate

12 Rețete de cartofi friptură

4 cartofi copți mari în cuptor;
2 linguri de ulei de măsline;


1 bec mediu;
1 cățel de usturoi;
450 g de ciuperci;
250 ml de vin rosu;
90 ml de oțet balsamic;
1/8 linguriță de zahăr;
3/4 linguriță de amidon de porumb;
2 lingurite patrunjel proaspat, tocat;
sare și piper la gust;
ceapa verde, tocat fin.
Am tăiat pălăriile de ciuperci în felii de grosime de aproximativ 6 mm. Ceapa tăiată în jumătăți de inele.
Se amestecă vin roșu, oțet balsamic, zahăr și amidon de porumb. Corolla se amestecă bine și o îndepărtează în lateral.






Se încălzește uleiul de măsline într-o tigaie mare sau o tigaie de sare pe foc mediu. Adăugați ceapa. Ceapa este distribuita uniform intr-o tigaie si continua sa maroade, amestecand ocazional, timp de aproximativ 15-20 minute. Pătrundem usturoiul prin sticla de usturoi și se adaugă la tigaia. Adăugați ciupercile și prăjiți-le până când sunt în culori moi și aurii. Apoi se toarnă vin roșu și oțet. Pe focul puternic, aduceți totul la fierbere. După ce am redus focul pe mediu și gatim masa până la grosime. Se adaugă patrunjelul și se condimentează cu sare și piper.
Răspândiți ciupercile picante pe cartofii coapte. În partea de sus decorează cu ceapă verde și brânză.

Cartofi picante cu fasole

12 Rețete de cartofi friptură

1 lingurita de ulei de masline;
1 lingurita de praf de chili;
100 g de chilli verde proaspat, tocat;
1 banc de fasole neagră drenată;
3/4 ceașcă de apă;
4 cartofi coapte;
smântână; avocado, tăiat în cuburi;
frunze de coriandru proaspăt.
Într-o tigaie, încălziți uleiul de măsline, adăugați praful de chili și așteptați până când parfumul apare, aproximativ 1 minut. Apoi puneți chili, fasole și tocană până când masa este ușor îngroșată. După aceasta, poate fi așezat pe cartofi coapte. De asemenea, deasupra cartofilor stropite cu brânză, avocado cubulete, cilantro și stropite cu smântână.

Cartofi copți la micul dejun

12 Rețete de cartofi friptură

Cartof cartofi cu broccoli sub coaja de brânză

12 Rețete de cartofi friptură

4 cartofi;
420 g de fasole albă (oală conservată);
¾ ceasca de apa;
de la jumătate până la un pahar întreg de brânză;
½ lingurita de sare;
1 grămadă de broccoli;
4 cuișoare de usturoi;
1 lingură de ulei de măsline;
1 vârf de piper roșu.
Preîncălziți cuptorul la 200 ° C. Puneți cartofii uniform cu o furculiță. Am pus-o în cuptor și se coace timp de 45-50 de minute.
În acest moment împărțim broccoli în inflorescențe. Îi trecem printr-o mașină de măcinat cu carne sau trecem printr-un cuțit de usturoi un cățel de usturoi. Într-o tigaie mare, încălziți 1 lingură de ulei de măsline și adăugați usturoi. După aproximativ 30 de secunde, aruncați un vârf de ardei roșu și broccoli. Broccoli broși până când inflorescența este moale, aproximativ 5-7 minute.
Deschideți borcanul de fasole, îmbinați brânza și clătiți-o. Într-un blender, amestecați fasolea, ¾ ceasca de apa, jumatate de ceasca de branza si ½ lingurita de sare. Puteți adăuga opțional condimente suplimentare sau apă pentru a face sosul mai lichid.
Când cartofii sunt coapte, îndepărtați cu grijă majoritatea pulpei. În fiecare cartof se adaugă amestecul de fasole și în partea superioară a inflorescenței broccoli din amestecul de brânză. Așezați cartofii în cuptor timp de câteva minute până când se topesc brânza. Servește cartofii calzi.

Cartofi coapte cu sare de mare și anrocole

12 Rețete de cartofi friptură

2 cartofi mari;
sare de mare;
unt sau ulei de măsline;
2 mâini mari de arugula;
1 lingură de șampanie sau oțet;
1 lingurita de muștar; gălbenuș de ou;
100 ml de ulei de măsline;
2 linguri parmezan ras;
2 lingurite suc de lămâie proaspăt stors.
Preîncălziți cuptorul la 200 ° C. Cartoful meu cu o perie, uscat, uniform perforat cu o furculiță și generos presărat cu sare de mare. Coaceți până la gătit. Ar putea dura aproximativ o oră, în funcție de mărimea cartofului.
În timp ce cartofii sunt coapte, facem sos. Bete oțet, muștar, gălbenuș de ou și ulei de măsline cu un vârf de sare mare. Apoi adăugați brânza și puțin mai târziu și sucul de lamaie. Încercați sosul, dacă totul se potrivește, opriți-l.
Am tăiat fiecare cartof criss-crosswise și, ținându-l la capete, ușor divorțat în laturi. Astfel, este creat un loc pentru umplerea noastră. Adăugați la mijlocul fiecărui cartof o bucată de unt sau o lingură de ulei de măsline, apoi - sos și puțină sare. Se amestecă ratonul cu o cantitate mare de sos și se pune și în cartofi.

Ouăle coapte în piele de cartofi + 1 la ideile pentru micul dejun

12 Rețete de cartofi friptură
4 cartofi coapte;
4 linguri de unt;
4 oua medii;
ceapa verde, cârnați, brânză;
sare, piper la gust.
Tăiați vârful cartofului copt și o lingură sau furculiță cu un canel mic. În el se întinde pe o lingură de unt pentru fiecare cartof. Solim, piper.
Apoi împărțiți 1 ou în fiecare "ceașcă". Mai sus am loc topping-uri dorite - poate fi orice: cârnați, ceapă, ierburi, brânză ... Se presară condimentele preferate.
Coaceți în cuptorul preîncălzit la 190 ° C timp de aproximativ 20-25 de minute sau până când ouăle sunt coapte.

Pizza copt în cartofi

Toată lumea iubește pizza. Dar toată lumea nu mai iubește cartofii. De ce nu îmbinați împreună două feluri de mâncare adorate?

12 Rețete de cartofi friptură

3 cartofi mari;
ketchup-ul favorit;
2 cani de brânză;
felii de salam.
Coacem cartofii într-un cuptor cu microunde (da, da, este în el) timp de aproximativ 12-15 minute. Apoi, facem o secțiune longitudinală în fiecare cartof și facem o depresiune nu foarte profundă în centru. Se presară ușor cu sare și se presară cu ketchup. Apoi, stropiți generos cu brânză și puneți-vă pe cercuri de salam.
După aceea ne-am pus pe cartofi de copt și trimite un preîncălzit la 200 ° C, cuptor timp de 15 minute sau cam asa ceva, apoi până când brânza începe să se topească și se coace. Ne scoate, da un pic mai rece și ne servi la masă.

Cartofi coapte cu brânză

Au venit oaspeții? Nu știu ce să gătesc? Această rețetă poate deveni un ajutor în această situație ↓

12 Rețete de cartofi friptură

2 cartofi medii;
½ linguriță de praf de usturoi;
½ linguriță de oregano uscat;
½ lingurita de sare;
1 lingură de unt topit;
o mână de brânză rasă;
1 lingura de patrunjel proaspat tocat.
Se încălzește cuptorul la 210 ° C. Folosind un cuțit ascuțit, facem incizii în cartofi. Încercați să faceți felii destul de subțiri, aproximativ 7 mm. Până la sfârșit nu este tăiat, încercați să lăsați aproximativ 7 mm de jos.
Am pus cartofii pe o foaie de copt. Felii face un ventilator și se presară fiecare cartof cu praf de usturoi, oregano și sare. Apoi se toarnă cu unt topit. Coaceți timp de 45-50 de minute.
La sfârșitul cartofilor și se presară cu brânză și pătrunjel și menține în cuptor timp de încă 10-15 minute, până când brânza este topit și ușor rumenita.

Cartofi dulci umpluți cu struguri prăjiți, brânză de capră și miere

Struguri prăjiți ... "Ce este asta?" - întrebați. Poate părea ciudat, dar este un strugure ușor prăjit miraculos combinat cu brânză de capră. Și, împreună, dau cartofului un gust delicat special.

12 Rețete de cartofi friptură

4 bucăți de cartof dulce (cartof dulce);
2 pahare de struguri roșii;
1 lingurita de ulei de masline;
1/4 linguriță de sare;
1/4 linguriță de piper;
120 de grame de brânză de capră;
2 linguri de miere;
o ciupitura de scortisoara si nucsoara.
Preîncălziți cuptorul la 180 ° C. Am străpuns fiecare cartof cu o furculiță și l-am împachetat strâns în folie de aluminiu. Coaceți timp de 45-60 de minute până când cartofii sunt moi la atingere. Desfacem folia și tăiem fiecare cartof în mijloc. Puneți-o la o parte, lăsați-o să se răcească puțin.
Creșteți temperatura cuptorului la 230 ° C. Răspândiți strugurii pe o foaie de hârtie de pergament, ungeți cu sare și piper. Agitați tava de copt cu strugurii și agitați-o în cuptor timp de 20-25 minute. Așteptăm până când strugurii încep să explodeze. Apoi îl scoatem din cuptor și lăsăm să se răcească pentru o vreme.
După cartofii au răcit un pic, usor le elimina din pulpa cu o lingura. Încercăm să facem totul cu atenție, pentru a nu afecta pielea. amestec de cartofi pus într-un castron mare, se amesteca cu 100 de grame de branza de capra, scorțișoară, nucșoară, sare, piper si miere. Puteți adăuga condimentele preferate la alegere. Apoi, masa rezultată este ambalată cu grijă și uniform în 4 coaja de cartofi.
Îl trimitem înapoi în cuptor pentru a încălzi totul puțin și presărați restul de brânză de capră. Înainte de servire, adăugați puțină struguri prăjită de sus și apă cu miere.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: