12 Factorii care influențează alegerea partenerului nostru - clubul de femei

12 Factorii care influențează alegerea partenerului nostru - clubul de femei
Te-ai intrebat vreodata de ce imi placi imediat acest barbat? Când distingeți de ceilalți oameni pe care îi "plăcești", ești sigur că o faci cu mintea? Chiar dacă înțelegeți psihologia și sunteți obișnuiți să gândiți rațional, totuși, propriul tău inconștient alege pentru tine alegerea viitorului partener. Și acest lucru este deosebit de important să înțelegem când vine momentul să separăm hobby-urile și să flirtezi de la relații serioase promițătoare. Prin ce criterii interne alegem partenerul nostru? Iată 12 factori care trebuie luați în considerare.







1. Factorul "ideal ideal". Conform teoriei lui Sigmund Freud, fetele care au deja vârsta de 5-8 ani au propriul lor ideal de sex masculin, creat după exemplul rudelor și rudelor: tată, unchi, bunic, frate. Un exemplu clasic: dacă în copilărie v-ați adorat pe tatăl dvs., atunci mai târziu veți căuta o persoană care are o asemănare exterioară și un set de calități, familiare și iubite din copilărie.

2. Factorul de imprimare a pubertății. Nu îți dai seama care, în copilărie, ți-a provocat primele emoții interesante legate de dorință, atracție și experiență erotică. Și aceasta poate fi atât o experiență pozitivă, cât și un pericol de accentuări, abateri de la normă și așa mai departe. Dar persoana care trezește aceste amintiri subconștiente în tine vă pare a fi una extraordinar de atractivă.

3. Factorul reacției fiziologice. Obiectiv atractiv sunt acei oameni care îndeplinesc standardele acceptate în societate de frumusețe și sănătate. Cu toate acestea, persoana care ne percepe la nivelul "chimiei" pare a fi atrăgătoare pentru noi. Astfel, hormonii și substanțele biologic active sunt semnalate. În perioada de ovulație, de exemplu, ele semnalează o femeie: atenție, acest bărbat are potențialul de procreare. În mod firesc, nici calitățile personale, nici compatibilitatea psihologică în acest stadiu nu joacă un rol.

4. Factorul caracteristicilor genetice dorite. El are, de asemenea, o relație directă cu alegerea tatălui pentru potențialul său descendent și, de asemenea, afectează instantaneu evaluarea și percepția omului, deși este posibil să nu fiți conștienți de acest lucru. Corpul vostru este interesat nu numai de continuarea, dar și de îmbunătățirea genului, astfel încât să observați imediat acele semne care sunt de dorit pentru dvs. sau pe care le lipsește personal. Poate fi nu numai creșterea și constituția corpului, ci și forma unor părți, culoarea pielii, părul și ochii ... În general, vă imaginați instantaneu dacă vor fi copii frumoși. Uneori, această imagine este atât de dorită încât să nu mai acordați atenție tuturor celorlalte.







5. Factorul de similitudine. "Suntem atât de asemănători - înghețul de pe piele", după cum spune cântecul. Vreau să cred că o persoană cu care sunteți foarte asemănătoare vă va înțelege mai bine decât pe alții, cu o posibilă comunicare profundă și fructuoasă, veți avea interese comune etc. Din păcate, în practică, asemănarea se transformă adesea în concurență, iar apoi acest factor duce la prăbușirea relațiilor. Dar dacă există o așa-numită congruență psihologică între voi (coincidența structurilor personalităților, atunci când partenerii nu sunt la fel de asemănătoare cu cele compatibile), atunci acesta este un mare noroc care poate duce la o alianță fericită și durabilă.

6. Factor de adăugare. Dacă știți despre calitățile pe care doriți să le posedați, dar gândiți-vă că acest lucru este imposibil, probabil că sunteți în căutarea unui partener în care aceste calități sunt prezente. Adică, acordați atenție celui care vă poate completa într-o pereche. Această alegere este dorința de a face viața mai ușoară și de a realiza armonie, devenind o "jumătate" a cuiva.

9. Factorul propriei sale imagini pozitive. Uneori, atunci când alegem un partener, îi acordăm un omagiu celor care sunt capabili să păstreze o imagine pozitivă a noastră înșine. Amintiți-vă, ca și Pușkin: "Mă văd într-o oglindă, dar această oglindă mă mărește." Pentru multe femei, factorul determinant este tocmai adorarea omului, în care el nu observa defectele și laudă demnitatea. Logica este următoarea: "Dacă mă iubește atât de mult, atunci o merit cu adevărat. Și cine nu mă iubește atât de mult, el însuși este vinovat. "

10. Factorul de empatie. Indiferent de atractivitatea exterioară, similaritatea-disimilaritate, etc. o anumită persoană nu este interesată de noi, iar unele provoacă dorința de a intra în comunicare: nu doar să vorbească, ci chiar să comunice. Rădăcina "comună" este foarte importantă aici, pentru că empatia este atunci când vrei să te pui în locul unei alte persoane, o simți și o înțelegi, ca și când ai într-adevăr multe în comun. Acest factor este foarte important pentru femeile cu emoționalitate dezvoltată și se așteaptă la același lucru de la un partener.

12 Factorii care influențează alegerea partenerului nostru - clubul de femei
11. Factorul misticismului. Dragostea la prima vedere poate apărea din diverse motive și ar fi greșit să spunem că toate sunt explicate prin fiziologie și psihologie. Dacă ați văzut vreodată o persoană pentru prima dată, să simțiți sentimentul că l-ați cunoscut mult timp, ați știut odată și veți ști mai mult, atunci ați înțeles despre ce este vorba. Conceptul de "colegi de suflet", deși neștiințific, dar vital în sensul cel mai profund. Și dacă v-ați întâlnit cu "sufletul pereche", atunci nu puteți deveni un cuplu, dar aveți șansa de a purta acest sentiment mistic puternic prin viață. Și poate vă va ajuta în realizarea de sine.

12. Și cel mai important: factorul iubirii! Dacă, când te gândești la un bărbat, constată că majoritatea factorilor enumerați aici coincid, și poate spune același lucru despre tine, atunci poți fi felicitat pentru nașterea iubirii reciproce. Poate apărea la prima vedere și într-un timp destul de lung, dar dacă în viața ta acest lucru se întâmplă, nu vei uita niciodată acest lucru, indiferent de numărul românilor tăi.

Căutarea iubirii adevărate nu poate fi ușoară. Dacă ar fi fost ușor, nu am investit atâta energie, nu am făcut atât de multe greșeli și am pierdut atât de mult timp în relații care nu merită. Alegerea unui partener fără a gândi, pe principiul "sa întâmplat", desigur, puteți. Dar este bine pentru dezvoltarea și realizarea destinației pe toate nivelurile: biologic, mental, spiritual? Dacă doriți să fiți fericiți, studiați-vă, studiați oamenii, ascultați sugestiile naturii și încercați să faceți o alegere conștientă. La urma urmei, de fapt, numai tu știi ce fel de persoană ai nevoie pentru fericire!

De asemenea, la această rubrică:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: