10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Salutări, draga cititor! Astăzi vă voi spune despre ce ați dorit să învățați, dar se pare că mi-a fost frică să întreb

Acest post este despre modul de a face de înaltă calitate, interesant portret de studio, fiind disponibile numai două surse de lumină, umbrele albe împotriva luminii, placa portret, fundal de hârtie alb și negru, portret reflector.







Anticipând euforie ta, mă grăbesc să avertizez - nu există nici o descriere a unei metode „universal magice“ de instalare a luminilor de studio, care imediat vă va permite să luați fotografii de la „părinții mari„, precum Helmut Newton sau La Chapelle.

Dar acest material va extinde în mod semnificativ domeniul de aplicare în ordinea de flash studio va plictisitor și va fi un stimulent bun pentru auto-îmbunătățire.

De ce numai două surse? În primul rând, cantitatea nu este întotdeauna egală cu calitatea, deși îmi place să spun în timpul filmării în studio fraza: "nu este prea multă lumină". În al doilea rând, învățând cum să se ocupe de virtuoz cu două surse, puteți trece cu ușurință la fotografierea cu trei sau mai multe surse de lumină. În al treilea rând, două surse de lumină în studio - minimul de bază, este adesea maxim. Îndrăznesc să presupun că cititorul nostru a echipat, probabil, la domiciliu micul său studio confortabil de fotografie sau se gândește la asta. Deci, pentru un studio de acasă cu o zonă mică și, eventual, cu un buget limitat, sunt suficiente două surse de lumină.

Toate aceste scheme pe care le folosesc în munca de studio și au fost dezasamblate în mod repetat în componente în sesiuni individuale cu studenții mei.

Schema One

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Folosind o singură sursă de lumină (+ reflector monobloc „placa“) și fundal de hârtie albă, am creat un model strans de lumina si umbra, cu tranziții clare între ele. Modelul se află aproape de fundal, astfel încât sursa de lumină, situată frontal, creează o umbră scurtă și densă pe un fundal alb. Înălțimea monoblocului poate varia în funcție de sarcină - cu cât bara de bomboane este mai mare în raport cu modelul, cu atât mai mult va fi umbra. În mod ideal, standul are nevoie de „macara“, acesta va fi poziționat direct în fața unui model de bare bomboane și nimic nu va interfera cu fotografiere, deoarece poate fi, în cazul unui suport convențional.

Schema doi

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Folosind o singură sursă de lumină (candybar + umbrelă albă pe luminator) și fundal de hârtie neagră, am făcut un portret în care fața modelului este aprinsă doar pe o parte. O astfel de schemă de lumină va adăuga profunzimea și expresivitatea portretului, deși specificul său este că nu se potrivește nici unui model. În acest caz, modelul este situat la o anumită distanță de fundal. De obicei bara de bomboane este situată la nivelul capului modelului.

Schema trei

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Folosind două surse de lumină (monoblocuri + umbrele albe pe luminator) și un fundal de hârtie albă, le poziționăm în diagonală față de model. Principala sursă de lumină este situată pe partea stângă (vezi diagrama) și funcționează ca "desen", creând un model moale de lumină-umbra. O sursă suplimentară este situată chiar în spatele modelului (vezi diagrama) și este îndreptată spre fundalul din spatele modelului. Astfel, o sursă de lumină suplimentară funcționează simultan ca "umplutură", eliminând scufundările în umbrele din dreapta modelului și ca o "lumină de fundal", adăugând un portret "volum". Rețineți că în acest caz modelul nu este paralel cu fundalul, ci cu "trei sferturi". Înălțimea locației sursei de lumină de bază poate varia, de obicei la nivelul feței sau ușor mai mare. O sursă de lumină suplimentară poate fi localizată chiar mai jos, la nivelul umărului modelului, pentru a distribui lumina mai uniform pe un fundal alb. Această imagine a fost făcută printr-un pahar umed.

Schema Patru

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

În acest sistem am folosit două surse de lumină (monoblocuri + umbrele albe pe luminator) și un fundal de hârtie albă. Ambele surse sunt setate la stânga și la dreapta modelului, fiecare sursă strălucește la aproximativ un unghi de 45 de grade (vezi diagrama). În acest caz, ambele surse "lucrează" pentru a umple scena, creând un model foarte moale de umbre de lumină. Nu există umbre profunde pe fața modelului cu o astfel de schemă. Înălțimea locației surselor de lumină poate varia. De obicei, acestea sunt situate la nivelul ochilor modelului, sau ușor mai mari. În cadrul unei astfel de scheme, fundalul alb obține o nuanță de gri datorită "sub-iluminării". Puteți utiliza acest efect sau puteți decupa un portret astfel încât fundalul să nu fie vizibil.

Apropo, atunci când fotografiați portrete în stilul "frumuseții", folosim adesea un reflector portret. Și această imagine demonstrează avantajul utilizării acestui accesoriu foto. Când fotografiați în studio, este foarte util - poate fi mai uniform distribui lumina peste față, face tranziția în umbra gâtului și partea de jos a feței modelului cât mai mult posibil moale. Aici a fost utilizat un mic reflector (nereprezentat în diagrama), diametrul de 32 inci, suprafața de lucru - argint, model centrat pe locație, la nivelul pieptului.







Schema Cinci

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

În această schemă, am folosit două surse de lumină (monoblocuri + umbrele albe pentru eliberare) și un fundal de hârtie neagră. Ambele surse sunt instalate la stânga și la dreapta, în diagonală față de model. Principala sursă este montat pe partea stângă a modelului, aceasta este lumina noastră „desen“, aceasta face pe partea dreaptă a modelului triunghi fata de lumină (a se vedea. Foto). Acest sistem este adesea numit - un „triunghi“ sursa de lumină este, în acest caz, la dreapta, el creează lumina „Backlight“ luminoase părul și modelul de formă, portretul adaugă volum. Lumina "fundal iluminare" a fundalului schimbă o culoare pur negru la o gradare de gri închis. În acest caz, este mai degrabă un avantaj, deoarece gri - o brichetă, neutru.

Schema șase

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Aici am folosit două surse de lumină (monoblocuri + umbrele albe pe luminator) și un fundal de hârtie albă. Ambele surse sunt instalate pe partea stângă și dreaptă a modelului, fiecare sursă strălucește aproximativ la un unghi de 90 de grade (vezi diagrama). În acest caz, ambele surse de „lucru“ pentru a umple, creând un model moale lumină și umbră pe stânga și dreapta, centrul feței modelului avem o zonă cu umbre adânci. O astfel de schemă de lumină va adăuga expresivitate portretului, deși nu se potrivește cu toată lumea. Fundalul alb, în ​​acest caz, dobândește nuanțele de gri.

Schema șapte

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

În această schemă, am folosit două surse de lumină (monoblocuri + o umbrelă albă pentru eliberare) și un fundal de hârtie neagră. Ambele surse sunt instalate în stânga și în dreapta, în diagonală față de model (vezi diagrama). Sursa principală este instalată aproape frontală în raport cu modelul, aceasta este lumina noastră "de umplere", formează o iluminare aproape uniformă a scenei în întreaga sa zonă. A doua sursă de lumină este situată în partea dreaptă și în spatele acesteia, creează o "iluminare din spate", evidențiind forma modelului, adaugă rigiditate în cheia luminoasă generală, datorită volumului apărut. Ca difuzor, se utilizează o "ceașcă", care vine complet cu un monobloc. Cu ajutorul ei puteți face tranziții foarte dure la umbra luminii, aproape fără gradație. Rețineți că sursa "control" a fost instalată pentru un alt scop - "desen" spectaculos de spray-uri mici de apă.

Schema opt

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

În acest sistem am folosit două surse de lumină (monoblocuri + umbrele albe "pe luminator") și un fundal de hârtie albă. Ambele surse din spatele modelului sunt instalate, stânga și dreapta și sunt direcționate către un fundal alb la un unghi de aproximativ 45 de grade (vezi diagrama). În acest caz, ambele surse "lucrează" pentru a crea un portret de siluetă moale. Datorită utilizării unui fundal alb și a unei "umpluturi", lumină împrăștiată, se obține o iluminare ușoară a modelului. Detaliile minore se ascund în umbre, dar contururile generale ale feței sunt destul de recunoscute. Dacă doriți, puteți aplica un fundal de nuanță de culoare deschisă, în acest caz am folosit roz, astfel încât imaginea să fie mai blândă, mai caldă și mai senzuală.

Schema 9

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Folosind două surse de lumină (monobloc + reflector "placă" și bara de bomboane + cești standard) și fundal de hârtie albă, le avem așa cum este indicat în diagramă. Am pus "placa" față în față, puțin peste nivelul ochiului modelului. Ca rezultat, obținem așa-numitele "Butterfly" - pentru această schemă de lumină, o caracteristică caracteristică este umbra din nasul modelului în formă de fluture. Această schemă este, de asemenea, numită "portret de la Hollywood" - multe portrete din industria cinematografică sunt filmate în acest fel. De altfel, cu atât mai mare este reflector, cu atât mai mult va fi umbra nasului, aici dimensiuni umbra ca schema clasică scăzută presupune umbră puțin mai lung. Modelul din fotografie se află la o distanță de aproximativ un metru față de fundal, umbra figurii cade pe fundal, făcând astfel cadă mai densă. Aceasta nu este o condiție obligatorie, mai ales dacă fotografiați un portret.

În mod ideal, standul are nevoie de „macara“, acesta va fi poziționat direct în fața unui model de bare bomboane și nimic nu va interfera cu fotografiere, deoarece poate fi, în cazul unui suport convențional. O sursă de lumină suplimentară a fost amplasată imediat în spatele modelului, la nivelul umerilor, creând o iluminare "control". Așa că am obținut un "desen" al texturii părului și am adăugat volumul în instantaneu.

Schema a zecea

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator

Această schemă este mai degrabă un bonus, deoarece este foarte asemănător celui de-al patrulea, există aproape același aranjament de monobloc, umbrele albe și fundal de hârtie albă sunt, de asemenea, folosite (a se vedea diagrama). Cu toate acestea, o diferență esențială a acestui sistem față de cele anterioare este absența luminii pulsate - acest portret a fost luat exclusiv cu lumina pilot. Datorită puterii mult mai scăzute a luminii, puteți face un portret cu cea mai mică adâncime de câmp.

Numărul de circuite luminoase care sunt utilizate la fotografierea unui portret în studio nu se limitează la zece opțiuni și cu siguranță nu ar trebui să se bazeze pe două surse de lumină. Aceste scheme demonstrează ca exemple ilustrative pentru a arăta:

1. Toate ingeniosul este simplu.

2. Acest material va facilita foarte mult viața celor dintre voi care vor face doar primul pas la filmarea în studio.

3. Aceste zece scheme sunt doar vârful aisbergului. Am ceva de spus, arată și ce să predau.

Predăm fotografie - individual și în grupuri mici.

Puteți alege un curs în direcția interesului pentru dvs. sau puteți face un plan individual de cursuri.

Baza metodică proprie a materialelor educaționale.

Dacă nu sunteți la Kiev, vă pot oferi cursuri online pentru dvs.

Ați putea fi interesat de:

10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator
Ghid pentru fotografierea portretului. Pasul 7: Un portret acasă cu o singură sursă de lumină. Partea 2
10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator
Ghid pentru fotografierea portretului. Pasul 6: Modificatori de lumină
10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator
Lumină portret pentru începători: Portrete cu o singură sursă de lumină
10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator
Ghid pentru fotografierea portretului. Pasul 7: Portret acasă cu o singură sursă de lumină. Partea 1
10 Scheme de lumină pentru fotografierea unui portret în studio, fotografie amator
Lumina Portretului pentru începători: Portrete în 2/3 și 3/4







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: