10 evenimente majore de weekend pentru fotbal

Eșecurile lui Chelsea și Bayern, obiectivele lui Karim Benzema și Lasina Traore, precum și recordul PSV - în revizuirea principalelor evenimente ale weekend-ului în Europa.

Vardi trece bastonul la Marez

În cea de-a 15-a ediție a Premier League, a fost întreruptă de o serie spectaculoasă de atacant "Leicester" Jamie Vardi. care a marcat goluri pentru 11 meciuri consecutive. Cu toate acestea, Vardi este puțin supărat de modul în care sa format jocul de vizită cu Swansea. În primul rând, el a rupt deja înregistrarea lui Rud van Nistelrooy. În plus, "Leicester" a învins adversarul cu un scor de 3-0 și a devenit liderul senzațional al Premier League după înfrângerea "Manchester City". Sniper "vulpe" a trecut în acest rundă bombardirskaya rotund Riyad Marez. Mijlocasul algerian din Swansea a creat un hat-trick, iar idealul: capul după colț, picioarele stâng și drept. În episodul cu a treia minge, Marez a fost asistat de Vardi.

Cook și Murray au mâncat Mourinho

Seria neagră a lui Jose Mourinho continuă. În acest turneu de la Premier League, Chelsea a pierdut la Stamford Bridge la unul dintre outsiders, Bournemouth, cu un scor de 0-1. Aceasta este a opta înfrângere a albastrului în 15 meciuri, adică echipa lui Mourinho pierde, de fapt, fiecare al doilea meci al Premier League. Pentru prima dată în 41 de ani, campionul actual începe turneul atât de nereușit. Atacantul de la Bournemouth, Glenn Murray, a marcat al treilea gol al sezonului, la doar doua minute dupa inlocuire, iar fundasul Steve Cook a dat in general primele asistari. Cei doi l-au forțat pe Mourinho să spună ceva. ceea ce era imposibil de imaginat vara: "Desigur, sunt îngrijorat, dar Chelsea nu va lupta pentru supraviețuire".

Serialul criminal Suarez

Benzema vrea să se joace cu Valbuena

Atacantul Real Madrid, Karim Benzema, a terminat dublul într-un moment dificil pentru el însuși. Momeala „business Valbuena“ ajutat „Real“ pentru a învinge în etapa a 14-a exemple de „Getafe“, cu un scor de 4: 1, a marcat primele două goluri împotriva vizitatorilor. La început, francezii au vândut camera Pepe, iar apoi au profitat de reducere în spectacolul lui Gareth Bale. Ultima dată când Benzema a lovit ținta acum două luni. "Scopul meu este sa joc din nou echipa nationala. Întotdeauna am vrut asta. Du-te pe teren cu Mathieu Valbuena? Desigur, vreau. Sunt sigur că mulți fanii vor acest lucru, care îi place fotbalul. Este un jucător bun, iar echipa franceză are nevoie de el la fel ca în mine ", a spus Karim, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic în interviu.

Schubert la învins pe Guardiola

Mighty "Bavaria", sugestivă de toată teama din Bundesliga germană, a suferit prima înfrângere în campionat. Capcana Josep Guardiola și comanda acestuia de așteptare în Mönchengladbach, și bavarez fatală de oțel de 14 minute în a doua jumătate, timp în care au ratat trei goluri. În această seară, în general, ar putea fi o înfrângere a liderului, dacă înlocuitorul Frank Ribery nu a redus diferența la final. Apropo, acesta este primul obiectiv al francezilor răniți timp de nouă luni. "Cred că am avut o primă jumătate bună, am creat multe șanse de înscriere, dar nu am putut înscrie. Și după pauză au făcut pierderi prea frecvente. După gol, am început să jucăm la întâmplare, a alergat să recupereze, care este motivul pentru înfrângerea ", - a explicat neajunsul lui Guardiola.

Ziua "Borussia" din Bundesliga

Un alt "Borussia" a întrerupt o altă serie impresionantă. Echipa din Dortmund în Bundesliga a făcut ceva ce nu a reușit CSKA Moscova în Liga Campionilor - pentru a câștiga în Wolfsburg. Înainte de aceasta, "lupii" nu au pierdut în campionatul german pentru 29 de meciuri. Rezultatul bătăliei de la Arena Volkswagen a fost uimitor. Se pare, „Wolfsburg“, a reușit încă să scape de înfrângere, când Ricardo Rodriguez de penalty la începutul timpului un prejudiciu, dar 90 + 3 minute, japonez Shinji Kagawa a implementat un al doilea în acest joc ajuta Henrik Mkhitaryan și a ajutat „Borussia“ off de la concurent cu 10 puncte.

"Inter" se întoarce în partea de sus

Toate un tur al „Napoli“ a fost în măsură să schimbe „Inter“ de la primul loc în Serie A. în urmă cu o săptămână, napolitani au câștigat într-o ședință internă - 2: 1, dar în acest weekend rivalii locuri schimbat din nou. „Inter“ sâmbătă la domiciliu Doge „Genova“, datorită impactului precis Adem Lyaicha lovitură liberă de la ora jocului, și „Napoli“ duminica a participat la un spectacol de notare, nu echipa care a adus Maurizio Sarri un singur punct.

Căpitanul din Napoli era elevul lui Inter, Mattia Destro. care a făcut un dublu la porțile lui Pepe Reina. Două goluri ale lui Gonzalo Iguana, cu un scor de 3-0 în favoarea gazdei, sunt de valoare doar pentru argentinianul însuși, care a asigurat conducerea în cursa jucătorului.

Traore a trecut prin Bastia

Fostul jucător al "Kuban" Lasina Traore a marcat primele sale goluri în campionatul actual al Franței. Atacantul de două metri a adus dublu victoria oaspeților "Monaco" față de "Bastia" - 2: 1. Traore doar a treia oară în acest sezon a venit în partea principală a jocului Monegasques Liga 1, iar antrenorul echipei Leonardo Jardim va face bine să nu mă pună la mijlocul ivorian a doua jumătate. După 72 minute, Traore a realizat transferul Fabinho în portar district, și 84 minute a marcat golul decisiv după rabat Nabil Dirar într-un contraatac. Acest succes a permis ca Monegasque-ul să se apropie de zona Ligii Campionilor.

PSV intimidează Slutsky

Campionul PSV Olanda în ajunul meciului din etapa a 6-a a Ligii Campionilor cu CSKA Moscova a continuat seria de scoruri. Echipa de la Eindhoven cu un scor de 1-0 a câștigat "Vitesse" și nu mai părăsește terenul fără gol pentru 42 de meciuri ale lui Eredivisia. Acesta este un nou record al turneului. O astfel de eficacitate a adversarului ar trebui să adauge o durere de cap la antrenorul principal al armatei Leonid Slutsky. dacă luați în considerare jocul neimportant al echipei sale în apărare în acest stadiu. Cu toate acestea, seria PSV ar fi putut să se întrerupă în această sâmbătă. Pentru a împinge gazdele, Eindhoven a reușit doar în minutul 90, datorită impactului exact al mijlocașului defensiv Joris Hendrix. Slutsky probabil a impresionat cât de repede și armonios PSV a avut un contraatac, obținându-se pentru mai multe treceri de la propria lui la poarta altcuiva.