7 - Ruta abruptă

În Lviv ne-a citit poemele - păreau mediocre.

La Moscova, la momentul celebrității sale, muncitorii editurii Molodaya Gvardiya i-au oferit să găsească un subiect pentru cartea ei în seria "Viața oamenilor remarcabili".





Ea a numit mai multe nume, inclusiv poetul uitat Mirra Lokhvitskaya. Poate că poemele lui Lokhvitskaya, împreună cu Nadson, sunt de asemenea la rădăcina propriilor experimente poetice.

La începutul anilor șaptezeci în Israel a venit o antologie "poeți ruși pe teme evreiești". Compilatorii au inclus poezii pe teme biblice, cartea prezintă poezii ale aproape tuturor poeților ruși în trei secole - de la Derzhavin la Slutsky.







Există, de asemenea, o poezie a lui Eugenia Ginzburg:

... Și, din nou, ca evreii cu păr brun,

Să exclamăm, speranța lui Palima,

Și vocea se va rupe, slăbind:

- Cu privire la viitorul din Ierusalim!

... Aceasta, se pare, este o rasă!

Torturați, cerșetori, persecutați,

Tot la fel spun și în ajunul Anului Nou:

- Cu privire la viitor - în Ierusalim!

A scris această poezie în ajunul noului, în 1938, în închisoarea din Yaroslavl. Am citit colegul de celule. Yerusalimul era un simbol condițional al libertății.

Ea nu numai că nu se simțea, nu se recunoștea ca evreu, dar chiar spunea:

"Nu am avut niciodată și nu am putut avea un roman cu un evreu". De aceea, în tine, Lyovochka, nu m-aș putea îndrăgosti ...

- Zhenya, ești doar un antisemit, un rasist.

(Când a scris aceste poezii, când le-a citit la noi în Lvov sau când le-a văzut tipărite în Israel, ea și nimeni altcineva ... nu și-a putut imagina că metafora se realiza. Din 1973, ea trebuia să-și ia rămas bun cu prietenii, cu prietenii care pleacă în Israel.)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: